Merhaba Kaplumbaga…

9
308

Yaklasik otuz santim boyunda, sirtindaki halkalarin sayisi on üç… Kiyida ona rastladigimda çocuklar etrafina çember yapmislardi… Aldim yüzerek denizin açiklarina biraktim. Ben daha kiyiya varmadan o kendini kumlara atmisti bile. Çocuklarla sohbete basladik. Dedim ki bu dünya hepimizin, bizim ne kadar yasama hakkimiz varsa diger canlilarin da o kadar yasama hakki var. O nedenle birakin nasil davranmak istiyorsa öyle davransin, demek ki yoruldu kiyiya çikmak istedi çiksin, etrafindan çekilelim… Öyle güzel cevaplar geldi ki çocuklardan.

Evet dedi biri. Bu dünya hepimizin. Üstelik onlar bizden önce geldiler buraya belki de bizden daha çok yasama haklari var.

Digeri dedi ki; Allah bu dünyayi hepimiz için yaratti, birlikte yasayabiliriz. Birbirimizin hayatina müdahale etmeden, özgürlügünü kisitlamadan yapabiliriz bunu…

Bu arada bizim kaplumbagaya ne isim versek diye düsündük. Birisi Deniz olsun dedi, digeri Mustafa… Biraz komik bir toplumuzdur biz. Hayvanlara insan isimleri vermeyi severiz.

Bizim isimsiz kaplumbaga kiyiya çikti, denizde yüzdü, kumsalda dolasti… Sonra gözden uzaklasip gitti.

Bana da çocuklarin kulagimda çinlayan umut dolu yorumlari kaldi.

9 YORUMLAR

 1. Bugün yeniden gidip bakacagim.Eger sahile çikarsa söz adini Kumpir koyacagim.Görsen nasil sevimliydi.Kafasini çikariyor boynunu uzatiyor ve etrafa saskin saskin bakiyordu.Korkusuzlugu ise görülmeye degerdi.

 2. Bide kaplumbagalara yavas derler, sizden önce çikmis sahile 😀

  Buradan tavsana sesleniyorum; gördün mü tavsan karada kaplumbagayi geçiyorum diye hava atiyordun. Evet karada geçiyorsun ama hadi denizde yarissaniza!!

 3. Sevgli nilanya…

  Çocuklar ne kadar duyarli degilmi…

  Umut kapisi onlar..

  Bu dünya sadece bizim degil..

  Yasam hakki tüm canlilarin..

  Kalemine saglik canim..

  sevgiyle kal..

 4. Çocuklarin cümlelerindeki anlam yogunlugu öyle güzeldi ki Simdiki gençler diye baslayan tüm cümlelerden nefret ettim. Nasil görmek istersen öyle görürsün.Yasadigimiz çag hiz çagi ve çocuklar çok çevik bu çagi yakaladilar onunla topaç çevirir gibi oynuyorlar. Sevgiler.

 5. Kaplumbaglar çok tatli bir o kadarda hayran oldugum hayvanlardir. Bende geçen sene apartmanin kaldiriminda serçe parmagim boyunda bir kaplumbaga buldum. Oraya nerden geldi yada nasil geldi inanin anlamis degilim ama bu iste bi karganin parmagi oldugunu düsünüyordum. Sonra eve götürdüm, ona bir terraium yaptim. Hergün elimle besledim, yikadim, oynadim. Artik küçük bir çocuk gibi büyümesini izliyorum. Tahimin ben buldugumda yeni dogmustu. Simdi 7-8 aylik oldu. Derisi degisiyor. Tatile bile giderken onu yanimda götürüyorum. Bazen çimenlerde kaybolmasini sagliyorum, topraga gömülmesini falan. Ama deniz kaplumbagasi gibi hizli degil malesef, yüksek bir sabir istiyor. Farkli bir parmak ona yemek yedirdiginde temkinli oluyor. Ne zaman ki o parmagin kokusunu hafizasina kaziyor ondan sonra kabuguna girmiyor. Çok seviyorum ben çetoyu. Umarim bir ömür yaniimda olur:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here