Mesele Üç Inek Yapmak, Üç Çocuk Degil!

16
386
Mesele üç inek yapmak! 
 

Üç tarafi denizlerle çevrili olmasina ragmen çipurayi çiftlikte yetistirmeyi basaran Türkiye, dünyanin en güzel meralarina sahipken, inegi de taaa Uruguaydan getirmeyi
basardi. 
Yeterli inegimiz yok çünkü.
Koyun sayimiz iyi.
Öküz de getireceklerdi aslinda.
Söyle bi baktilar etrafa…
Eee, yeteri kadar var.
Var ama, hayvan baska sey…
Hayvancilik baska sey maalesef.

 

Bu Uruguaydan ilk önce Lugano gelmisti bize. Bonservisi 6.5 milyon Euroydu, 4 yilda ödenen para 14.5 milyon Euro… Uruguay ineklerinin tanesi, 1.800 Euro… 8 bin tane gelecek, onlar da 14.5 milyon Euro… 
Hadi diyelim, inek yetistiremiyoruz… Bi tane Lugano yetistirip Uruguaya göndermeyi becerebilseydik, inekler bedavaya gelecekti yani…. 
O nedenle, Luganonun kaptani oldugu Uruguay milli takimi Dünya Kupasina katiliyor…  Biz ise Uruguay ineklerinden mangal yapip, Kupayi televizyondan seyrediyoruz anca. 

 
Top çevirmeyi birakip, kiyaslarsak… 
Türkiyenin nüfusu 72 milyon, alt tarafi 10 milyon inegi var.
Uruguay alt tarafi 3.5 milyon kisi, 13 milyon inegi var. 
Netice itibariyle özet? 
Mesele üç çocuk yapmak degil yegennn! 
Mesele Üç inek yapmak !!!

Feyzullah Karatas

16 YORUMLAR

 1. Tam da Kurban Bayramina yaklasilan su günlerde iyi gitmis bu yazi buraya=)))

  Hemen aklima gelenleri siralamak istiyorum, simdi bu ithal hayvanlar gelecek ya biz onlardan kurbanliklar yapacagiz ve Ingilizce (dünyadaki ortak dil oldugundan, kabul olmaz diyorsaniz Uruguayca ögrenin hanimlar beyler =))) dualar edip kesecegiz onlari oyy çok komikk yaa=))

  hee yada Basbakan ha bire çocuk yapin diye bastiriyor ya acaba geriye dönük mü düsünüyor hani Hz. Ibrahim muhabbeti olabiler mi acaba???

  "Napalim kardesim kurbanlik bulamadik erkek çocuklarimizi kurban ediyoss iste ala alaa ne yani Ibrahim de öle yapmis biz yapinca mi göründü "

 2. hehe, evet görünce yine "iste budur" dedim =)

  Politik söylemler sular, bunlar bir yana sayin basbakan neden 3 çocuk da israr ediyor, çözebilmis degilim.

 3. Simdi bu yaziyi okuyunca yönetim biçimleri ve iki inek fikrasi geliverdi aklima. Fikrayi anlatmayacagim zaten bilmeyenler de internet bulup okuyabilirler. Son zamanlarda da bu fikraya farkli yönetim biçimleri eklenip durmakta. Sanirim en son ekleme Türk Rejiminde diye sürecek.

  Türk Rejiminde Iki ineginiz varsa, birisini devlet vergi olarak alir, ikincisini yok pahasina satarsiniz ve ve koca inegin parasina devletin Uruguay'dan getirdigi inegin ancak kolunu alirsiniz. Kisacasi kol gibi bir yönetim seklimiz vardir, evlere senliktir 😉

 4. konu farkli ama vejeteryan olmak zor is belirteyim yani hic bir hayvansal urunu tuketemiyorsunuz sadece et degil=( ben bir sure denedim sekiz ay kadar bu surecte fena halde unutkanlik basladi bende dr demesiyle her gun duzenlli bir hap yutmam lazimmis onlari telafi edecek yada bol bakliyat:=) iyi dusunun o sebeple

  uc cocuk konusuna gelince halkin daha cok batip cokmesi bilincsiz egitilmemis daha cok nesil olmasi icin olabilir mi? diye dusunurdum ben… ne ka koyun o ka ekmek misali onlarin ekmek kapisi bu…….

 5. yaff nerden gelcem Feyzullah bey'in "Biz ise Uruguay ineklerinden mangal yapip, Kupa'yi televizyondan seyrediyoruz anca. " cümlesi sonra o üç sevimli möölerin resmi kafamin içinde birlesince geliverdi aklima iste=))

  ne yapiim benim kafa böyle ters çalisiyor …

  aslinda ben yan ürünlerine süt yogurt, peynir, yumurta fln onlara karsi degilim çünkü o ürünler için kesmek gerekmiyor beslemek gerekiyor. ama kesilip yenmesi aklima gelince nedense irkiliyorum. misal kurban bayrami ve onu takip eden günlerde ben et yemem zaten eti pek sevmem de=)))

  sanirim küçükken anneannemin bahçede besledigi tavuklari dedeme arada kestirip sofraya getirmesi ve ben sanki arkadasimi yemek zorunda hissettigim hatta yemeyi itiraz edip kustugum fln durumdan kaynakli.

  konumuza dönecek olursak, üç tarafi denizlerle çevrili ülkede balik yetistirmeyi basaran(!) ülkede bir deniz bakanligi bile yok yani=)))

  geçen yil karadenizi, bu yil egeyi bastan basa dolandim bir deniz baligina rastlamadim bu arada aklima gelmisken belirteyim.

  hayvancilikta bitti tarim da, sanayi de yok zaten ohh misss.

 6. Lugano örnegi güzel olmus iyi tespitler can alici ve düsündürücü.Yalniz hayvanciligin ya da tarimin ya da sanayinin durumu hakkinda çokta kötümser degilim.Yeteri kadar uzmanlasamadigimiz alanlar var sadece.

 7. 3 çocuk ta israr etmesinin nedenlerini anlatmisti kendince.Tabi insana saçma geliyor basbakanin o kadar isi varken bizim çocuk sayisimizla neden ugrasiyor?Ama ilginçtir ki odakta kalmayi beceriyor.Her sözü polemik konusu oluyor karsi görüsler bile farkinda olmadan belkide ona puan kazandiriyorlar.

 8. osmanli zamaninda bir köylüye muhtar gelip padisah efendimiz nemce kafirine harp açti oglunu askere ver diyor ve o orada sahit oluyor.

  aradan kisa bir zaman sonra muhtar ona takrar ayni seyi söylüyor öteki oglunda askere yollluyor oda sehit oluyor.

  derken gene muhtar geliyor ayni adama padisahin selami var oglunu askere istiyor çünkü nemce kafirine harp açmis diyor fakat bu sefer köylü dayim sen o padisaha benden selam söyle son oglumu askere göndermiyorum o benim nesli sürdürecek diyor.

  ve ekliyor padisah efendimiz bana güvenipte saga sola harp açip dumasin çünkü ben artik ihtiyarladim çocuk yapamiyorum diyor.

  iste bu fikra bize birseyler anlatirsa eger mesela iki çocuk ailede nesli sürdürür üçüncüsüde vatan millet askina sehit olurlar.

  onun için üç cocuk yapalimki birileri biraz harpçilik oynasin adamin cani sikiliyor al sana is iste daha ne istiyoruz isim gücün param yok diye üzülmeyin harpçilik en güzel istir nesilden nesile sürer ve hiç bos ve issiz kalmazsiniz

  zaman gelir aç kalir atin pisliginde arpa bile ayiklayip onu yersiniz bunlar olan islerdir çünkü rahmetli babam öyle yapmis yemende askerken yemen ellerinde bu çok olmustur ve buna devam edelim öyle yurta sulh cihanda sulhu hiç düsünmeyelim çünkü issiz kaliriz bilmem anlatabildimi derim.

  günde bir insan ortalama 40 gram et yerse 70 milyon insan için her sene bir milyar onbesbin kilo et gerekir bunu misalen sadece koyun olarak düsünsek her koyun 25 kilo et verse ortalama 26 milyon koyun üretmek gerekiyor her sene.

  iste biz bu isi degil biz harbi düsünelim ve bolbol sehit olalim daha ne istiyorz sehitler ölmez insanca yasamayi birak sen sehit olmaya bak arkadas.

  iste bunu kim düzeltir iste o yok ortada o daha belki dünyaya bile gelmedi ama yakinda 2012 mehti gelecek bu isleri yapiverecek sabirli olalim zaten kaç gün kalmis surada zabreden devris açliktan gebermis bizde öyle oluzur derim selamlar. r.ç.

 9. ET VE INSANLAR SIYONLAR VE ONLARIN BIZE VERDIGI KEMIKLER

  not: yukaridaki misali olan et üretim konusuna bu bunun hesabina bir daha baktim su neticeye vardim bir kisi her gün 40 gram et yerse 365 günde 14,600 gram et yer demektir bir aile bes nüfustan olusursa 70 milyon insandan 14 milyon aile olusur her ailde bu hesaba göre bir senede 73 kilo et yerler bir koyun da 25 kilo et verse bu aile bir senede 3 adat koyun yemis olurlar.

  14 milyon aile her sene 42 milyon adet koyun yemis olurlar ve bu 70 milyon insan bu konuda birseyler yapmasi gerekir bunlarin sütü yogurdu yünü ve daha birçok faydali yerleri vadir ve yem üretim isleri vardir iste is kanagimiz bunlardir.

  iste bunun çarelerinde üretelim de siyonlara ve onlarin yetisdirdigi piyonlarina köle ve teslim olmayalim ki onlari bizim önümüze ataçagi bir kemigede yani git benim çifligime çalista sana bir kemik atarim demeden biz bunlari görüp bir çare üretelim ki bunlara milletçe muhtaç ve mahçup olmayalim ve uyanalim uyumayalim derim iste o zaman gerçek imanli müminler oluruz ve gerçek vatandaslarda oluruz ve gerçek bir millet te oluruz ve islam dini bunu anlatiyor bu insanliga derim selamlar r.ç.

 10. 1, sözüm delisey'e: sizin Ibrahim diye sadece ismini yazip geçtiginiz bir peygamberdir,kaleminizin ne kadar güçlü oldugunu yazilarinizdan takip ederek ögrendim ve kaleminizi bir kiliç gibi kullanip birden kesip atmissiniz lütfen yazinizi düzeltiniz… Hz. Ibrahim a.s diyerek.

  2,sözüm tekrar delisey'e: kaleminiz güçlü dedim ama güzel Türkçemizi siradan bir dil gibi kullanmayiniz ("Napalim kardesim kurbanlik bulamadik erkek çocuklarimizi kurban (ediyoss) iste ala alaa ne yani Ibrahim de öle yapmis biz yapinca mi göründü " )_
  yukaridaki yazilarinizi dikkatle okuyunuz…

 11. Benim de sözüm size sayin @methan;

  Ibrahim a.s. birilerinin onun adini anarken a.s. dememesi ile degerinden bir sey kaybetmez. Hatta onu peygamber olarak bilenler, sayanlar ve sevenler için de bu durum böyle olmalidir.

  Kaldi ki yazilari geriye dönük düzeltmekk mümkün degil.

 12. Methan,

  Hz. bir kez kullanmisim. ikincide gözden kaçmis yada dikkat etmemisim bilmiyorum o anki durumu açikçasi.. ama özelikle sizi üzmek için yapmis olmadigimdan eminim.

  eger hata ise bana ait. rahat olun lütfen:) kalemimi takip etmeniz harikaa, tesekkür ederim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here