Microsoft Silverlight 2 Sürümünü Yayinladi

5
477
Microsoft 14 Ekim 2008 tarihi itibariyle Silverlightin 2. kararli sürümünü yayinladi.
 
Silverlight internet üzerinde zengin uygulamalar olusturmaya imkan veren, 3D grafik, video oynatma ve animasyon özellikleri ile Adobe firmasinin Flash yazilimina benzeyen Microsoftun yeni bir teknolojisidir.
 
Suan için Windows ve Mac isletim sistemlerini destekleyen Silverlight yakinda unix ve linux türevlerini de destekleyecek. Silverlightin Unix ve Linux sürümleri ile ilgilenenler Moonlight proje sayfasindan projeyi takip edebilirler.
 
Özellikle islemci kullanimi açisindan ilk izlenimlerime göre Flasha göre çok daha basarili gözüken Silverlight, yakinda bir çok web sitesinde boy gösterecek gibi gözüküyor.
 
Burayi tiklayarak ulasabileceginiz sitede Silverlight özelliklerinden biri olan Deep Zoomun (sanirim derin yakinlastirma olarak çevirebiliriz) güzel bir örnegini görüp Silverlightin yapabilecekleri hakkinda bir fikre sahip olabilirsiniz.
 
Silverlight kullandigi .Net altyapisi sayesinde zengin uygulamalar hazirlamak isteyenlerin Flash bagimliligini ortadan kaldirdi. Bu sayede zaten hali hazirda .Net ile uygulama gelistirmekte olan yazilimcilar çok kisa sürede Silverlight ile zengin uygulamalar gelistirebilecek.

5 YORUMLAR

  1. Hehe bazi meshur ÇEVIRI PC! dergilerinde Microsoft Silverlighti Flasha rakip olarak çikardi gibi basliklar atmislar.
    O arkadaslara Silverlight Türkiye seminerlerine katilmalarini tavsiye ediyorum. (Ben 2 defa katildim.) Ya da Silverlighti bir zahmet önce bilgisayarlarina kurup denesinler önce bir kere.
    Evet, Silverlight programi ile bir takim atraksiyonlar yapmak, animasyon türü hoplamalar, ziplamalar, web sayfalarina cimcimeli çekicilik kazandiracak güzellikler yapmak mümkün. Ama hepsi (en azindan su an) bu kadar. Zaten Microsoft programin yapabilecekleri ile degil, animasyon ve türevi seyleri yaratmadaki klayligi ile kullaniciyi fethetmek istiyor. Bizde pek yanki bulmasa da, sevgili muratmoonun verdigi örnekte oldugu gibi baskanlik yarisinda ön safta olan birinin portresini kendisini seçecek olanlardan olusturmasi da güzel bir pazarlama yöntemi.
    SIlverlight2 kararli sürümü bekliyordum. Tesekkürler sevgili muratmoon.

    Not: Yalniz Silverlighti indirmek önceden tam bir iskenceydi. Microsoftun labirentvari siteleri arasinda dolanmaktan imani gevriyordu insanin. Umarim düzeltmislerdir.

  2. Amaç olarak ikisi de ayni zengin içerikli uygulamalar yaratmak. Birisi Adobeun digeri ise Microsoftun çözümüdür. Ama tam olarak hangi açidan karsilastirma istiyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here