Microsoft URL Rewrite Module ve Türkçe Karakter Yamasi

1
302
Windows Server 2008 henüz yeni sayilabilecek bir sunucu isletim sistemi olmasina ragmen beraberinde getirdigi gelismis özelliklerle simdiden yerini sunucu piyasasinda saglamlastirmaya basladi.
 
Tabiki Windows Server 2008 ile gelen en büyük yeniliklerden biri de IIS 7 (Internet Information Services). IIS 7 sayesinde artik yazacagimiz .Net modullerini web sunucumuzun çalisma sistemi içine entegre edebiliyoruz. Böylece ISAPI (Internet Server Application Programming Interface) gibi eski bir teknolojiyi kullanma zorunlulugumuz da ortadan kalkmis oluyor.
 
Yillardir Apache sunucusunda bulunan ve özellikle arama motorlarina yönelik web sitesi gelistiricileri için vazgeçilmez olan rewrite motoru .Net modülleri sayesinde artik IIS 7de de bulunuyor. Burayi tiklayarak indirebileceginiz bu modül IIS 7 kontrol panelinize bir seçenek daha ekliyor, bu seçenegi tiklayarak giris yaptiginizda karsiniza kolayca anlasabilecek ve sihirbazlar yardimiyla sizi yönlendiren bir kullanici ara birimi çikiyor. Bu arabirim sayesinde aslinda IIS kullanicilari Apache kullanicilarinin bir adim önüne geçmis oluyorlar. Bu arabirimde daha önceden Apache kullanan gelistiriciler de unutulmamis, Apache için hazirladiginiz yapiyi IIS için kullanilabilir hale getiren bir sihirbazda mevcut.
Tabiki daha henüz çok yeni olan bir sistemde bazi hatalar bulunmasi kaçinilmaz, benim size bu yaziyi yazmamdaki asil amacim da size Microsoft Rewrite Modülü ile ASCII harici karakter kullanilirsa ortaya çikan sorun ve çözümü hakkinda bilgi vermek.
 
Kisaca özetlemek gerekirse latin alfebesi disinda karakterler eger adres satirinizda geçiyorsa o karakterler ne yazik ki düzgün olarak aktarilamiyordu. Suan sitemizde etiketlerin gözükmemesinin ve üye profillerini sayi ile göstermemizin sebebi de aslinda bu. Çünkü etiketlerde veya üyelik adlarinda türkçe karakterler geçerse sistem düzgün çalisamiyordu. Bunun üzerine yaptigimiz arastirmalar sonucu Microsoft gelistirme ekibinden Daniele ulastik ve sorunu ilettik. Kendisi sorunu bildiklerini, üzerinde çalistiklarini en kisa zamanda bize bir yama göndereceklerini bildirdi ve bir gün sonra da bahsi geçen yamayi bize ulastirdi. Yalniz bu sorundan etkilenen kisilerin tespit edilmesi için yamayi sadece bizim kullanmamizi kimse ile paylasmamizi da belirtti.
 
Bugün kendisinden yamanin artik herkes için yayinladigi bilgisini aldim ve eger siz de konuda belirtilen sorunu yasiyorsaniz burayi tiklayarak indirebileceginiz yama ile artik sorunu giderebilirsiniz.
 
Not: Yazida baglantilar ile verilen bazi bilgilerin wikipediada türkçe karsiligi olmadigi için ingilizce sayfalara referans verilmistir.

1 YORUM

  1. Yeni teknolojiler hep bir nebze olsun ilgimi çeker; ama bu yeni teknolojinin sahibi Microsoft olunca hiç ilgimi çekmedi.

    "Linux Forever" gibi birseylerin türkçesi yani:D

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here