Mihrimah Sultan Ve Mimar Sinan

4
300

Kanuni Sultan Süleymanin kizi Mihrimah Sultan on yedisine bastiginda, iki kisi onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farscada “Günes ve Ay” anlamina gelir. Kizla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakir Valisi Rüstem Pasa digeriyse Mimar Sinandir. *
Padisah kizini Rüstem Pasaya verir.

Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultana deliler gibi asiktir! Gerçi sevdigine kavusamamistir ama, askini, olanca güzelligiyle sanatina yansitmistir. Üsküdara, Sarayin istegiyle elbet, 1540 yilinda Mihrimah Sultan Camiinin temelini atar ve 1548de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadinin” dis çizgilerini verir.

Derken, ilk kez padisah fermani olmaksizin, Edirnekapida, pek kimselerin ugramadigi issiz ama Istanbulun en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya koyulur Mihrimah Sultana. Cami küçücüktür. Minaresi otuz  sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzeligini aydinlatir. Içerdeki sarkitlar ve minare kenarlarindaki islemeler Mihrimah Sultanin topuklarini döven saçlarini animsatir
insana. Iste, aska adanmis iki eser.

Simdi, gidin Edirnekapi ve Üsküdardaki camileri ayni anda görebileceginiz bi yer seçin. Ve 21 Martta, yani geceyle gündüzün esit oldugu günde seyreyleyin. Unutmadan, 21 Mart Mihrimah Sultanin dogum günüdür. Göreceginiz manzaraysa sudur mirim:

Edirnekapi camiinin tek minaresi ardindan tepsi gibi kipkirmizi günes batarken, Üsküdardaki camiinin ardindan ay dogar! Mihrü Mah esittir Günes ve Ay. Bu nasil akillara ziyan bir hesaplamadir; nasil bir güzellik anlayisidir Yarabbim!

4 YORUMLAR

  1. konuyla ilgili daha önce de bir yazi yayimlanmisti. Ilk yorumumda verdim linkini. Bunu da onaylamakta beis görmedim, çünkü anlatim farkli.

    Bir ara Atlas dergisiydi yanimiyorsam, Mimar sinan'in eserlerini harita üzerinde isaretleyerek vermisti. Aman Yarabbi, Osmanli'nin kuzey batisindan, güney dogusuna kadar bir hat çiziyordu resmen köprüleri, camileri ve tüm eserleri ile Koca Sinan.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here