Mikrop – 1. Bölüm

0
236

         En sonunda basarmisti uzun süredir üzerinde arastirma yaptigi siviyi elde etmis adina “mikrop” demisti.

         Ekrem, erken yasta okulunu bitirdikten sonra çalismalarina devam etmis genç yasta profesör ünvanini almisti. Son 5 yilini ne ise yarayacagini hemen hemen herkesten gizledigi siviyi yapmak için harcamis ve en sonunda basarmisti.

         Ekrem uzun süredir insan duygularinin degiskenligi üzerine deneyler yapiyordu. Farkli kesimlerden farkli iliskileri incelemis ve hepsi onu farkli bir yöne çekmisti… Bu karmasik sonuçlari bir araya getirip bir sonuç elde etmeye uzun süre harcamis ama basaramamisti. En sonunda karar vermis ve insanlari tek bir duygu ile yasatacak, degiskenlikleri engelleyici bir sivi yapma hazirligina girismisti. Çok çalismis, gecelerce uyumamis ve en sonunda istedigi siviyi elde etmisti. Yaptigi mikrop insan genindeki bagliligi öldürüyordu; ayrilik, barisma gibi çözemedigi duygu karmasasini bu siviyla çözecekti. Mikrobu verdigi kisi istese de kimseye baglanamayacakti, mikrop baglilik genini bir daha geriye dönüsü olmayacak sekilde yok ediyordu.

         Birçok bilim adami bu konu üzerinde çalisiyordu, kamuoyuna su an açiklayamazdi hem sonuçlarini bilmiyordu hem de digerleri kaldigi yerden devam ederek hizla önüne geçebilirdi. Her seyi gizlilik içinde sürdürmesi gerekiyordu. Mikrobu sadece güvendigi birkaç arkadasi ile paylasti, paylasmak zorundaydi çünkü ona bir denek lazimdi ve bu denegi tek basina bulmasi neredeyse imkansizdi. Mikrop öyle kolay kabul edilecek bir sey degildi biliyordu; kolaylastirmak istedi, denegine bir ev bir araba ve bir yazlik verecekti ve ömrü boyunda çalismadan belli bir maas baglayacakti. Çok cazip ama bir o kadar da soru isaretleriyle dolu bir teklif. En sonunda aranan denek bulundu adi Serkan’di. Profesör uzun uzun anlatti her seyi ve en son bir cümleyle özetledi “mikrobun panzehiri yok, yani damarlarina siviyi verdikten sonra bir dönüsü olmayacak ve tam olarak da ne olacagini ben dahil kimse bilemez.”

          Serkan isletme mezunuydu çok uzun zaman is aramis ama bulamamisti, sevdigi bir kiz vardi evlenmeyi düsünüyorlardi ama elde avuçta hiçbir sey yoktu… Ona ilk mikroptan bahsedildiginde irkilmisti sonra ne kadar kötü olabilir diye düsündü ilk defa onda denenecekti belki de vücudu bu mikrobu aninda yok edecekti anlasma çok açikti ne olursa olsun ev araba yazlik onundu sonunda karar verdi.

          Beklenen gün gelmisti Serkan laboratuvara gitti her sey iki dakika sürdü, artik mikrop damarlarindaydi…

           Eve gitti hiçbir degisiklik yok gibiydi, “ne güzel” dedi “artik evim arabam, yazligim maasim her seyim var ve de mikrop çoktan öldü galiba.” Yapacagi sey çok basitti her hafta laboratuvara gidecek ve o hafta yasadiklarini kamera karsisinda anlatacakti. Uyudu… Sabah kalktiginda her zaman yaptigi gibi sevgilisinin resmini öperek güne basladi onu çok ama çok seviyordu o yaninda olsun olmasin hiç bir kizi gözü görmezdi. Adi Melek’ti sevgilisinin ayni ismi gibi melek gibi bir kizdi. O gün sevgilisiyle bulusacakti geç kalmamaliydi yataktan kalkti tirasini oldu en güzel kiyafetlerini giyip evden çikti. Otobüsle gidecekti sansi vardi duraga geldigi gibi otobüste geldi “ne güzel bir gün” dedi içinden.  Otobüse bindi bir taraftan müzik dinliyor, bir taraftan disariyi seyrediyordu bir sonraki durakta yanina bir kiz oturdu kiza gayri ihtiyari bakti ve çekemedi gözünü öyle güzel öyle tatliydi ki…  Serkan birkaç dakika sonra kizla göz göze geldi kiz gülümsedi hafifçe, Serkan’da ona gülümsedi neden böyle bir sey yaptigini hiç bilmiyordu yoksa inanmadigi mikrop etkisini göstermeye mi baslamisti…

            Sevgilisiyle bulustu her bulustugunda deli gibi atan kalbi o gün sakindi her bulustugunda sarilip defalarca öptügü sevgilisini o gün zorla birkaç kez öptü akli hala otobüsteydi… Kizlarin hisleri kuvvetlidir, sevgilisi anladi Serkan’daki degisikligi ama bir neden yoktu sonuçta her insanda olur ya öyle zamanlar o tür bir seydir dedi kendi kendine nasil olsa zamanla geçer. Ayrildilar ertesi sabah ayaklari yine ayni saatte ayni otobüse götürdü onu tam bekledigi gibi kizda ayni duraktan bindi o gün tanisti kizla adi Neslihan’di…

Mikrop ikinci bölüm–>

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here