Mirket – Çöl Faresi – Meerkat

2
241
Hayir hayir Misket degil Mirket. misket komsunun kedisinin adi…

Bir hayvansever olarak, bir Animal Planet, bir National Geographic, Discovery Channel vatandasi olarak uzun zamandir düsünüyordum dünya üzerinde yasayan hayvanlara iliskin yazilar yazmayi.
 
Öyle ya hem haklarinda bildiklerimi paylasmis olacaktim, hem de “Aaa böyle bir hayvan da varmis!” tarzinda cümleleri bazilarinizin içinden geçirdigini bilerek büyük bir hazla yazacaktim. Olasi kalp sektelerine vslere aman vermeden – çünkü aklin sinirlarini zorlayacak özellikte hayvalarla ayni Oksijeni teneffüs ediyoruz – yavas yavas sevdigim aklima ilk geliveren hayvanlardan baslamak istedim Animal Planet modundaki karalamalarima. (yazi bile diyemiyorum bu deli saçmasi kelimeler topluluguma. varin gerisini siz düsünün gayri)

Mirket bir diger adiyla “Çöl Faresi” olarak da bilinen bu hayvanat pek sirindir öncelikle. Sirinliklerinin yani sira boylari ve fiziki yapilarinin çok üstünde sert bir yasam tarzlari vardir. Akrep yerler, yilan yerler hem de En Kobrasindan öyle böyle degl hani. Ama her seyden önce sirindirler, valla bak. Öyle ki sirinlikleri bir çok reklama dahi konu olmustur. Altta da bunun bir örnegini izleyeceksiniz zaten. Klasik bir Mirket Videosu koymaktan ziyade reklama konu olmus sirin hallerini koymak çok daha cazip geldi dogrusu umarim begenirsiniz.
 
Kendileri hakkinda daha fazla bilgi toplayabilmnek adina 10 yil süren bir proje daihilinde haklarinda oldukça fazla bilgi toplanmistir. Örnegin yavrularina nasil akrep yenebilecegini ögrettikleri bu arastirmalar neticesinde elde edilmis bilgiler arasindadir. Surada da anlatildigi üzre.

Komün bir hayatlari olan Mirketlerin bir disi bir de erkek liderleri bulunmakta. Ayrica çölün sicagina alisik olduklarindan sogugu hiç sevmeyen Mirketler, sicaklagin ortalama olarak sabit oldugu 2m derinlikteki yuvalrinda yasarlar. Sabah günesi ile güne baslayan Mirketler, güzel bir günes banyosunun ardindan avlanarak ve eglenerek, miniklerle oynayarak ve dinlenerek geçirirler. Gün batimina yakin bir saatte yuvalarina dönen Mirketler maaile hepsi birbirine sarilarak, uyuyarak  geçirirler tüm geceyi…


2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here