Mobbing-Mobbing Nedir?

2
388

Isinizi iyi yapiyorsunuz, mesleki yeterliliginize güveniyorsunuz, dürüstsünüz, yaraticisiniz, kendinizi isinize adadiniz… Peki, neden üstünüzde baski hissediyorsunuz. Her sabah ise gitmek için evden çiktiginizda ayaginiz geri geri gidiyor. Sebebi ofisinizde adini bir türlü koyamadiginiz baski mi? Son sirket yemegi listesinden adinizi mi çikarmislar? Ya da memursunuz ve sicil notunuzu hak ettiginizin altinda düzenlediler. Tüm bunlarin bir adi oldugunu hiç düsündünüz mü?

Bunun adi ‘mobbing’. Sözcük anlami, psikolojik siddet, baski, kusatma, taciz, rahatsiz etme veya sikinti vermek. Bu sözcük önceleri çocuklarin birbiriyle olan ve zorbaliga varan iliskilerini tanimlarken kullanilmis. Kelimenin kökü Latince. Bir kimseyi sikistirmak, bunaltmak taciz etmek anlaminda…

Çogunlukla isyerlerinde bazen bir kisinin, bazen bir grubun, bir çalisan üzerinde uzun bir süre yani aylar ve yillar boyu sistematik baski uygulamasi. Duygusal bir saldiri, ima, alay ve toplumsal itibarin düsürülmesi seklinde gelisir.

Amaç çalisanin kendini yetersiz, degersiz görmesini saglayarak kendiliginden isi birakmasini saglamaktir.

Mobbing’e ugrayanlarin genel özellikleri:

 • Isini çok iyi hatta mükemmel yapmasi
 • Iliskileri olumlu ve çevresindekiler tarafindan sevilmesi
 • Çalisma ilkeleri ve degerleri saglam
 • Dürüst güvenilir, isyerine sadik
 • Bagimsiz ve yaratici
 • Baskiyi uygulayanlardan üstün özelliklere sahip.

mobbingBazen de isyerinde sessiz, iletisim kuramayan isçilere yönelebilir.

Baskiyi uygulayanin genel özellikleri ise: asiri kontrolcü, korkak, nevrotik ve iktidar açligi gibi niteliklere sahip olmasi.

Bu öyle tuhaf bir konu ki… Aslinda pek çogumuz bu baskilari yasamisizdir ama adini koyamamisizdir. Simdi bir adi var ve eger hukuki yanlarini ögrenmek ve bu konuda hakkinizi nasil arayacaginizi ögrenmek isterseniz, mobbingturkiye.net ve daha yeni bir site mobbingturkiye.com ziyaret edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. Canim sanirim mobbing e ugramiyan yok gibidir. Kanitlamasi zor ve zahmetli bir durum. Ayrica katlanmasi da çok zor. Böyle bir konuda aydinlattigin için tesekkürler.

  • Adi kondugunda belki çözüm yollari aranir.Çaliskan ve yetenekli insanlara uygulanmasi da ayrica rahatsiz edici.Rekabet degil, bir tür sinsice uygulanan planlarla rakip olabilecegini düsündügün is arkadasinin isten kendiliginden ayrilmasini saglamak…Bence çok ahlaksizca.

   Ve bence pes etmeden mücadele etmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here