Mobil Cihaz Açiklari, Tehdit Problemleri Ve Çözümleri

0
338

Mobil Cihaz Açiklari

Mobil cihazlarda belirlenen en önemli açiklar bu cihazlara bulasabilen virüslerdir. Son döneme kadar bu virüsler için özel önlemler alinmamaktaydi. Su anda ise Eset firmasi, Avast firmasi gibi anti virüs firmalari mobil cihazlar içinde anti virüs yazilimlari üretmeye basladilar. Mobil cihazlarin bilgisayarla senkronizasyonu ve dosya alis verisi yapmasi virüs bulasma ihtimalini fazlasiyla kuvvetlendirir. Bundan dolayi kullanicilar bu anti virüs uygulamalarini cihazlarina kurmaya basladilar. Ne yazik ki bu uygulamalarin kullanimi siradan kullanicilar için göz ardi edilebilmektedir. Bulasan virüslerse sistemde açiklar meydana getirmektedir.

Diger önemli bir mobil cihaz açigi ise dogrudan hedeflenen kisinin mobil cihazina yönelik yapilan saldirilardir. Bu saldirilarda e-posta yoluyla veya herhangi bir cihaza ulasma yöntemiyle cihaza çesitli uygulamalar yükleyerek o anki konusmalarin dinlenmesi veya bilgilere ulasilmasidir. Bu yöntem toplumsal mühendislikle birlestiginde cihazin sahibinin aldatilmasiyla mobil cihaza çesitli  kötü niyetli uygulamalar yüklenilmesi olarak siralanabilir. Toplumsal mühendislik, kötü niyetli kullanildiginda karsindakini ikna edip bu ikna gücünü kötü niyetli kullanmak olarak tanimlanabilmektedir.

Gelistiricileri ilgilendiren en önemli noktaysa yaptiklari uygulama içinde yapilan açiklardir. Bu açiklar kullaniciyi dogrudan etkilemektedir. Eger yapilan uygulama genis kitlelere ulasmissa uygulamanin güvenli daha önemli bir hal almaktadir. Bu açiklar uygulamanin cracklenmesini yani izinsiz kullaniminin da önünü açmaktadir.

Iyi niyetli gözüken ücretsiz uygulamalara da süpheyle yaklasmak gerekmektedir. Her uygulama bu kategoriye girmese de bu baglamda yapilan bazi uygulamalar cihaza yüklendikten sonra kisisel bilgileri izinsiz olarak uygulamanin sahibine gönderebilmektedir. Bu da dolandiriciliklara ve izinsiz bilgi hirsizligi açisindan büyük bir tuzak olarak görülebilmektedir.

 

Tehdit Problemleri ve Çözümleri

Kaliteli mobil cihaz güvenlik uygulamalari asagidaki sorunlara çözümler üretmektedir.

Bu sorunlar;

  • Virüsler
  • Spam postalar (SMS mesajlari)
  • Worms
  • Spyware
  • Trojanlar
  • Ve en önemlisi hackerlar

Hiç bir zaman bir cihazin %100 güvenli oldugunu söylemek oldukça zordur. Bilisim dünyasinda hiç bir zaman %100 güvenlik adi altinda bir kavram olmamistir. Her daim yeni açiklar, yeni hatalar ve yeni hack yöntemleri gelismektedir. Bunlara karsin güvenliginizi maksimum düzeyde tuttugunuz sürece en azindan bilinen açiklara ve tehlikelere karsi güven altinda olmaktayiz. Piyasada mobil anti virüs yazilimi olarak birden fazla alternatif mevcuttur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here