Mobil Programlama Kitabi Çok Yakinda!

11
533

Degerli Kadir Çamoglu ile birlikte yazdigimiz Mobil Programlama kitabi yakin bir zaman sonra raflarda yerini alacak. Mobil Programlama kitabimizin çikmasina geri sayim baslamisken kitapla ilgili duyurular yayinevinin sitesinide süslemeye basladi. Türkiyedeki en kapsamli mobil programlama kitabi olacak bu kitap, yazilim dünyasinin yükselen trendi olan mobil dünya da yerinizi almanizi saglayacak.

Kitaba konu olan isletim sistemi ise Windows Mobile olmustur. Asagida yayin evinin sitesinde yapilan tanitimi görebilirsiniz. Çikacagi günü sahsim adina bende sabirsizlikla bekliyorum. Kitabin basilana kadar geçen süreci takip etmenin ise ayri bir heyecan oldugun söylemek isterim. Benim ilk kitabim olan ve mobil programlamayi ince ayrintilarina kadar irdeleyen bu kitabin sektörde bu konu üstünde çalismalar yapmak isteyenlerin basucu kitabi olacagi iddiasi içerisindeyim.

Yayinevinin sitesi: www.kodlab.com

Yazar Sitesi: www.volkanatasever.com

Yazar Topluluk Sitesi: www.developermania.net

11 YORUMLAR

 1. Sevgili muratmoon,
  WP7 için final gelistirme araci 17 ekimde release oldu ve kitap 7 kasimda çikti. Bunu da zaten tahmin ederek bu ise giristik. Su andaki baski WP7 içermiyor WM 6.x serisini incelemekte. Biliyorsunki daha önceki betalarda .NET CF versiyonu bile belirleyebiliyorduk. Yani su andaki sistemde bir CF versiyonu bile seçmiyoruz. Bunun için iyikide girismedik diyoruz. Bu arada cihazlar yurtdisinda dedigin gibi satilmaya baslandi. Microsoft'un türkiye için cihaz lokazisazyonlarini yapmasi zaman alacaktir. Bundan dolayi WP7 cihazi türkiyede satilmaya baslanmadi. hala satista gördügüm WM 6.x serisi ile 1500TL etiketli cihazlar. Yani 20 günde bir kitap yazmak mümkün degil. Özellikle bir kitapta yeni yaklasimlarda bulunmasini isteriz. Su anda WM ile ilgili gördügüm hiçbir kitapta GPS, DirectX, Grafik Programlama gibi konularada deginilmemis. Yeni yaklasimlarda yaptigimiz bu kitap daha iyisi çikana kadar en iyis olmaya sürdürecegi iddiasi içerisindeyiz.

 2. WP7 için kitap evet biraz erken olabilir yalniz Türkçelestirme konusuna pek katilamiyorum. Çok yakin zamanda Türkçe cihazlari görecegimizi düsünüyorum. Sonuçta cep telefonu için hazirlanmis bir isletim sistemi çok fazla lokalizasyon isi olmasa gerek.

  GPS programlama güzel olmus söylediginiz gibi pek kaynak yok bu konuda, ama yine size katilmadigim bir konu var o da DirectX ve Grafik programlama. Bildiginiz gibi daha önceki mobil isletim sistemlerinde cihazlar için bir minimum donanim zorunlulugu yoktu. Bu yüzden çogu Windows Mobile cihaz ne yazik ki düzgün bir grafik islemci barindirmiyor. Bu sebeple grafik isine yönelmeyi düsünen firma ve sahislar yine WP7 cihazlari bekleyeceklerdir. Çünkü bu cihazlarin ekran kartlari eski telefonlara göre çok daha iyi olacak, silverlight ile çalisabilmeleri de çok büyük avantaj.

 3. WP7 lokasizasyonu zaman alacagini söyledim fakat ne zaman çikacagini Microsoft olmadigim için söylemedim tabiki. Erken veya geç. Zaman alacagi kesin. Çogu zaman Microsoft Kin örneginde oldugu gibi Micrososft bile piyasanin tepkisini ölçemeyebiliyor.
  DirectX ve Grafik progralamadan bahsetmissiniz bunlarin yeterli grafik gücü olmadigindan. EA Sports'un oyunlarini uzun zaman WM 6.x cihazlarda oynadim. Grafik programlama hakkinda image processing gibi tekniklerede göz atmanizda fayda var.
  ulusal bir akademik degerlendirme komisyonundan da geçen ve yayinlanan asagidaki iki akademik bildirimi incelemenizi öneririm. Grafik programlamanin kapsami içerisindedir.

  http://volkanatasever.com/post/2010/05/13/Tag-Teknolojisi-Kullanarak-E-Kupon-Sisteminin-Gelistirilmesi.aspx

  http://volkanatasever.com/post/2010/02/14/Mobil-Cihazlarda-Online-Goruntu-Isleme.aspx

  kitabimizda bu konularada kismen ve zaman zaman ayrintilariyla deginildi. Uygulamalarin çogunun artik online kategorisi içerisinde olacagi gerçegide mevcut. WP7'nin daha iyi bir isletim sistemi oldugu gerçegi dogrudur. Türkiye'de sanirim beta asamasinda WP7 ile ilgili ilk semineri ve seminerde çesitli uygulamalari yapanda ben oldum. WP7'nin ne oldugunu biliyorum. ne olmadigini da!

 4. Ben WM 6.x isletim sistemi bunu yapamaz demiyorum zaten, sorun isletim sistemi degil bu isletim sisteminin kullanildigi cihazlar.

  Ne yazik ki Microsoft bu konuda bastan hata yaparak bir standart belirlemedigi için aslinda kendi kuyusunu kazmis oldu bir nevi. Çok düsük ram ve islemcili cihazlara isletim sistemi kuruldugu için insanlarin beyninde Microsoft Mobil isletim sistemleri kötüdür imaji kazindi. Grafik konusunda da söylemek istedigim buydu, cihazlarin kötü oldugu.

  Yorumlarim size hitaben yaziliyor gözükse de aslinda bu konu hakkinda bilgi edinmek isteyen okuyucular için daha çok. Tabiki kitap hazirladiginiza göre bu konu hakkinda bilginiz vardir, yorumlarimdan yanlis bir anlam çiktiysa özür dilerim.

 5. Rica ederim muratmoon özür dilemene gerek yok. Bende bu konu hakkinda katilmadigin noktada bir cevap vermek istedim. Bu cihazlarla çok hasir nesir oldugumu belirtmek içinde biraz yaptiklarimdan bahsettim 🙂

 6. Volkan hocam selamlar,

  En kisa zamanda kitabinizi alacagim. Ben yakin bir zamandada HTC HD7 almayi düsünüyorum. OpenGL grafik yapisi mobile wm7 ve wm6.5 dada çalisir mi? Yeni baslayacagim mobile programlamaya aslinda hobi meslek degil. Benim niyetim teknik müh yazilimlarini modül modül mobile teknolojisine aktarmak ne derece basarili olurum bilinmez ancak hobi oldugundan çalisiyorum iste.Saygilar.

 7. wm6.x için ARM islemcilere özel tasarlanmis OpenGL ES 1.1 diye bir kütüphane oldugunu hatirliyorum. wm7 ise artik wp7 (windows phone 7) adini aldi. onun üstünde simdilik böyle bir kütüphane gelisimi için hem erken hem gereksiz. XNA programlama yeterince is görüyor. WM 6.x tede DirectX ile ugrasmak daha mantikli gözüküyor.
  Kitabi begenecegini düsünüyorum 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here