Mustafa Kemal ATATÜRK Ve Anilari…

8
433
YENILSEYDIK SORUMLU BEN OLACAKTIM 

Bir aralik konu Istiklâl Savasina geldi. Dikkat ettim, Binbasilar dahil her komutanin hangi birlige komuta ettigini, nerede bulundugunu, -bir gün önce olmus gibi- hatirliyordu. O savas ki araç, gereç, personel kitligi bugün güç tasavvur edilirdi. Tümenlere binbasilar, Kolordulara yarbaylar komuta ediyordu! Fakat, bu kadro canini disine takmis bir ekipti.
Var olmak ya da olmamak bu savasin sonucuna bagliydi. 30 Agustos bu ruh haletinin eseriydi. Böyle bir drami, hem yazari, hem bas aktörünün agzindan dinlemek müstesna bir mutluluktu. O anilar Atayi costurdukça costuruyordu. Anlatmalarinda abartma yoktu. Ama bu anlatis öylesine canli, öylesine plastikti ki, hepimiz heyecandan heyecana sürükleniyorduk. Anlatislarini söyle bagladi: 
– Iste büyük zafer böyle ortak bir eserdir. Serefler de ortaktir. 
Bu alçakgönüllülük saheseriyle konunun kapanacagini tahmin ediyorduk. Bu arada Atatürk bir duraklama yapti. Sonra içine dönük, adeta kendisiyle konusur gibi ilave etti: 
– Ama yenilseydik sorumluluk ortak olmayacak yalniz bana ait olacakti. 
Bu belagat karsisinda gözyasimi tutamadim. Tarihin, zaferleri kendine maleden, yenilgileri ise maiyetine yükleyen sahte kahramanlarini hatirladim. 
Ord. Prof. Sadi IRMAK 
Kaynak: Sadi Irmak, Ord Prof. – Atatürkten Anilar, 1978
YANINA ALDIGI ILK ER 
O, Samsuna çiktigi zaman, üstü basi yirtik, postallari patlamis, silahsiz bir er gördü. Yüzünün rengi bakira dönmüs, yaglan eriyip kemik ve sinir kalmis bu Türk askeri agliyordu. Ona sordu: 
– Asker aglamaz arkadas, sen ne agliyorsun? 
Er irkildi, basini kaldirdi. Bu sesi taniyordu ve bu yüz ona yabanci degildi. Hemen dogruldu ve Anafartalardaki Komutanini çelik yay gibi selamladi. 
– Söyle niçin agliyorsun? 
Iç Anadolunun yanik yürekli çocugu içini çekti: 
– Düsman memleketi basti, hükümet beni terhis etti. Silahimizi elimizden aldi. Topragima giren düsmani ne ile öldürecegim? Kemal Atatürk, erin omzuna elini koydu: 
– Üzülme çocugum, dedi. Gel benimle! 
Ve Samsun deposunda giydirilip silahlandirarak yanina aldigi ilk er bu Mehmetçik oldu. 
Burhan Cahit MORKAYA
INANMAYANLAR DA HAKLIYDILAR 
Mustafa Kemal realist bir liderdi. Lekelemelerin politika kadrosunu nasil daraltacagini ve kendisini bir avuç partizan takimi elinde birakacagini düsünerek, açikça bir suç islemis olanlar disinda yalniz kisisel degerlere saygi gösterdi. Sicil yoklamalarina ragbet etmedi. Bir gün bana: 
– Kuva-yi Milliyeye inanmayanlar da inananlar kadar hakli idiler, demisti. 
Falih Rifki ATAY 
Kaynak: Falif Rifki Atay – Mustafa Kemal, Mütareke Defteri, 1955 
TÜRK ORDULARI BASKUMANDANIYIM 
Afyonkarahisarin hatlarinin çözülmesi sonunda birkaç Yunanli tutsak, geceleyin Mustafa Kemalin çadirina getirilmisti. Bunlardan birisi, Muzaffer Generalin dogup büyümüs oldugu Selanikten gelmisti. Yüz, kendisine yabanci gelmediginden ve üniformasinda da hiçbir bellilik görmediginden kim olduklarini ve rütbelerini sormaya baslamisti. 
– Binbasi misiniz? 
– Hayir. 
– Albay mi? 
– Hayir. 
– Korgeneral mi? 
– Hayir. 
– Peki nesiniz? 
– Ben Maresal ve Türk Ordulari Baskomutaniyim! Saskinliktan agzi açik kalan Yunanli kekeledi: 
– Bir baskomutanin savas hattina bu kadar yakin yerlerde dolasmasi isitilmis degil de!.. 
General SHERRIL 
Kaynak: General Sherril – Atatürk Nezdinde Bir Yil Elçilik, 1935 
ASKERLE GÜRES 
Bir gezisinde, Kolordu binasinin kapisinda aslan yapili bir Mehmetçik gördü. Çagirdi ve güler yüzle sordu: 
– Sen güres bilir misin? 
Yanindakilerden en kuvvetli görünenlerle Mehmetçigi gürestirdi. Genç asker her zaman üstün geliyordu. Çok neselendi, ayaga firladi. 
Ceketini çikarip Mehmete ense tuttu: 
– Haydi, bir de benimle güres! 
Katiksiz ve temiz Anadolu çocugu Atasinin yüzüne hayranlikla bakti: 
– “Atam,” dedi. “Senin sirtini yedi düvel yere getiremedi. Bir Mehmet mi bu isi basarir?” 
Gözleri doldu ve aglamamak için gülmeye çalisti. 
Tahsin UZER 
Kaynak: Millet Dergisi, 1946 
KÖYLÜ MILLETIN EFENDISIDIR 
Bir gece beraber oturuyorduk. Yanimizda Siirt milletvekili Mahmut Soydan, simdiki Macaristan elçimiz Rusen Esref Onaydin, bir de Soysalli vardi. Atatürk, ertesi günü Büyük Millet Meclisinde okuyacagi söylevi hazirliyordu. Mahmutla Rusen Esref not tutuyorlardi. Atatürk ara sira bana da, “Ne dersin?” diye soruyordu. Ben ne diyebilirim? Hiç… Sonra Atatürk bana döndü ve dedi ki: 
– Bu memleketin efendisi kimdir? 
Düsündüm. Karsiligi o verdi: 
– Türk köylüsüdür, dedi. Ve devam etti: 
– Türk köylüsü “Efendi” yerine getirilmedikçe memleket ve millet yükselmez!… 
Prof. Mahmut Esat BOZKURT 
Kaynak: Tan Gazetesi, 10.11.1942 
KAHRAMAN TÜRK KADINI 
17Mart 1923 Tarsus: 
Mustafa Kemal Istasyondan sehre dogru, bir süre yaya olarak yürüdü. Onu görmek için sabahtan itibaren yollari dolduran Tarsuslularin arasindan nese ile selamlar vererek, ilerledi. O sirada ansizin bir olayla karsilasti. 
Milli Mücadeledeki çete giysili bir kadin, Atatürkün yolunu keserek ayagina kapandi. Gözyaslariyla söyle haykiriyordu: 
– “Bastigin topraga kurban olayim Pasam!” 
Mustafa Kemal onu yerden kaldirmak için egilirken kulagina bu kadinin Kurtulus Savasinda cephelerde çarpismis olan (Adile Çavus) oldugunu fisildadilar. 
Gözlerinden iki damla yas düsen Mustafa Kemal, bu günesten yüzü yanmis kadinin elinden tutup ayaga kaldirdi ve ona söyle seslendi: 
– “Kahraman Türk kadini! Sen yerlerde sürünmeye degil, omuzlar üzerinde yükselmeye layiksin.” 
Taha TOROS 
BENIM ADIM ATA DEGIL 
Atatürkün sinirlendigi önemli bir nokta vardi. Gazetelerde, kendisine “Ata” denildigini okudukça söyle dedi: 
— Benim adim Ata degil, Atatürktür! Bazi gazeteler neden böyle yazarlar? 
Sükrü KAYA 
Kaynak: Dünya Gazetesi, 10.11.1953
 
Levent.S

8 YORUMLAR

 1. eline diline saglik.
  sag olunuz bir güzel anlatmissiniz.
  bilmediklerimide bu vesileyle sizden ögrendim
  çok tesekkürler ederim bu vatan için çalisanlardan Allah razi olsun bu vatan ugruna ölenlerede Allah rahnet etsin ve sehitlerimizede cennetlerini nasip etsim derim selamlar r.ç.

 2. Çok keyifli bir paylasimdi itiraf edeyim. Atatürk'ün zekasina, dahiane fikirlerine, cesaretine olan hayranligim tartisilmaz saglamliktadir. Insandir. Liderdir. Parçalanmis bir vatani yeniden insaa etmeyi sorumluluk bilmis bir mimardir. Sevecen yüregini, devlet islerine de bulastirir ve dozaji öyle bir ayarlar ki; onu anladiginizda saygi duymaktan baska bahane üretemez zihniniz…

  Unutturmaya çalisilan su günlerde iyi oldu bu yazi. Ben de tesekkür ederim…:) Ellerine saglik…

 3. Begenileriniz için tesekkür ediyorum öncelikle..su hengabenin içinde bazi degerlerimizin unutulmasina yüz tutmus su günlerde bu vatani bu Cumhuriyeti bizlere armagan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslarini unutmamak gerekir…Böyle güzel bir vatan parcasi üzerinde bugunleri bile yasamayi sans biliyor isek bu sansda atamizin payi yüksektir..ben bu arastirma yazisini paylasmayi kendime bu vatan üzerinde yasayan cumhuriyet çocugu olarak borç bildim…..

 4. Begenileriniz için tesekkür ediyorum öncelikle..su hengabenin içinde bazi degerlerimizin unutulmasina yüz tutmus su günlerde bu vatani bu Cumhuriyeti bizlere armagan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslarini unutmamak gerekir…Böyle güzel bir vatan parcasi üzerinde bugunleri bile yasamayi sans biliyor isek bu sansda atamizin payi yüksektir..ben bu arastirma yazisini paylasmayi kendime bu vatan üzerinde yasayan cumhuriyet çocugu olarak borç bildim…..

 5. Begenileriniz için tesekkür ediyorum öncelikle..su hengabenin içinde bazi degerlerimizin unutulmasina yüz tutmus su günlerde bu vatani bu Cumhuriyeti bizlere armagan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslarini unutmamak gerekir…Böyle güzel bir vatan parcasi üzerinde bugunleri bile yasamayi sans biliyor isek bu sansda atamizin payi yüksektir..ben bu arastirma yazisini paylasmayi kendime bu vatan üzerinde yasayan cumhuriyet çocugu olarak borç bildim….

 6. "zaman ilerledikçe, ilim gelistikçe, medeniyet dev adimlariyla yürüdükçe; hayatin, asrin bugünkü gereklerine göre evlat yetistirme'nin güçlüklerini biliyoruz. Analarin bugünkü evlatlarina verecegi terbiye, eski devirlerdeki gibi basit degildir. Gerekli özellikleri tasiyan evlat yetistirmek, pek çok özelligi sahislarinda tasimalarina baglidir. Bu sebeple kadinlarimiz, hatta erkeklerden daha çok aydin, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar!"

  mustafa kemal ATATÜRK

  okumasi keyifli bir yazi olmus.. paylasanin fikrine saglik, kalemine saglik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here