Mutlu Et, Mutlu Ol

0
426

Soguk kis günlerimizden hepinize tarçinli sahlep tadinda sicacik bir Merhaba. Bu hafta sizlere etkinlik paylasimi çok fazla yapmak istemedim. Son iki haftadir sosyal medyada sans eseri  gördügüm paylasimlar, özellikle Dogu Anadolu Bölgelerimizde zorlu sartlarda görev yapan köy ögretmenlerinin çagrilariydi. Uzaklardan gelen bu çagrilara kayitsiz kalmak dogru olmazdi. Malum sert geçen kis dogu illerimizde uzun süre hüküm sürüyor. Üstüne maddi durumlarin yetersizligi de eklenince durum dayanilmaz bir hal aliyor.

Mus’un Akalan Köyünden çagrida bulunan Aysegül ögretmen hem ögrencilerini mutlu etmek istemis hem de pek çok güzel kalpli insani bir anda seferberlige çagirmisti adeta. Minik kalplerin ihtiyaç listesi yayinlandiginda herkes bir ögrenci seçti çizmeler, botlar, bereler, atkilar birbirinden renkli hediye paketleri kargoya verildi. Dilerim ki Akalan köyü çocuklarinin mutlu güzel yarinlari olur. Ve en önemlisi böylesine güzel bir yardimlasma örnegine vesile olan basta Tugba arkadasimiz olmak üzere bu zincire dahil olan tüm iyi niyetli kalplere minnettarim.

Mutlu etmeden mutlu olunmuyor. Hemen akabinde Siirt’ten genç bir ögretmenin çagrilardan birine rastladim. Siirt’te bulunan çocuklara ise kislik kiyafet yardimi isteniyor. Yardim çagrilarinin telefon numaralarini burada yazmak istemedim. Sayet köy ögretmenlerinin iletisim bilgilerine ulasmak isteyenler olursa renklidergi araciligiyla bize yazabilirsiniz.

Yillar evvel Diyarbakir’in bir köyünde iki genç ögretmenin Cüneyt Özdemir’e ulastirdigi bir haberi görmüstüm. Okul için kitap yardimi istiyorlardi. Neredeyse 3 yil olacak roman, hikaye kitaplari, ansiklopedi ne varsa facebook araciligiyla çagrida bulunarak topladik elimizden geldigince ve ulastirdik. Hala Sema ögretmenle çok güzel bir dostlugumuz var o gün bugündür.

Sema Ögretmen sert geçen kis günlerinde montlariyla derse girdiklerini anlattigi zaman daha dün gibi kulagimda. Hala bu durumlar uzakta bulunan köylerimizde ayni sekilde devam ediyor. Çogu ilin köylerinde imkanlar maalesef eksik sadece dogu illeri degil bati illerinin köy okullarinda da durum ayni. Van ilimizin bir köyünde yine okul ögretmeninin çagrisiyla hayirsever bir is adaminin yapmis oldugu para bagisi sayesinde okula kalorifer sistemi yaptirilmis. Keske bu güzel haberleri daha sik duysak.

Bu tarz yardim paylasimlarini yaptigimizda ilgi alanina girmiyor çogunuzun. Önemsemiyorsunuz belki de. Emin olun bir seferligine o gün 1 paket sigara almasaniz ya da magazadan kendinize alacaginiz herhangi bir ürün yerine çocuk reyonuna yönelerek bir çocuk kazagi alip böylesine güzel etkinliklere vesile olsaniz yasayacaginiz mutlulugu kelimelerle tarif edemem. Bu bir sitemdi bir yandan. Içimden öyle geldi. Dilerim bir nebze yüzleri güldürebilmisizdir. Gönül ister ki her yere yetisebilelim.

Ve son olarak bir fincan kahvenin 40 yil hatiri vardir derler ya hani. 25-28 Aralik tarihleri arasinda Istanbul buram buram kahve kokacak. Bu hafta sonu yilbasi hediyelerinizi uzaklarda bir köydeki ihtiyaç sahibi bir küçüge hediye almaya çiktiginizda, Karaköy’deki Galata Rum Okulu’nda kahvenizi yudumlayarak iç huzurunuzun keyfini çikarmanizi öneririm. Sevgiyle kalin 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here