Mutluluk Nedir? – Dogru Nedir? – Kime Ve Neye Göre Degismelidir?

56
891

Kendimizi tanimamizin yolu, ruhumuzu ve bedenimizi anlamak… Farkindaliklarimizin farkinda olmak… Ve bu bilinçle sifrelerimizi çözebilmek…

Belki de mutluluk diye bir sey yok. Evet, evet mutluluk degil hissettigimiz. Bu hissettigimiz sadece motivasyonun bize biraktigi sonuçlar ve seçtigimiz yasam sekli. Büyük hatalari, küçükleriyle degistirmek kosulu ile basariyi geçici bir süre de olsa yakalayabilmek… Ama sifir hata yok. Bu çok hayalî bir düsünce… Sifir hata!

Ve dogru yasama biçimi diye de bir sey yok. Dogru kimin dogrusu ve kime göre dogru? Dogru yasama sekli için kesin bir kanit yok, tipki yasamin anlaminin da kesin bir yaniti olmadigi gibi.

Topluma uyum gösteren davranis biçimlerini benimsedigimiz sürece, dogru insan olma yetisiyle etiketleniyoruz. Parmakla gösterilir duruma geliyoruz. Peki ama topluma uymayan, kendi dogrulari olan, kimseye de herhangi bir zarar vermeden yasayan insanlar yanlis insan mi?

Yok, yok aslinda bu insanlar sadece sira disi. Hatta hatta bunlara ruh hastasi diyerek soyutluyoruz. Yani toplumsal uyumsuzluk gösteren, ama kimseye de zarar vermeyen  insanlari ayirip, toplumsal yararliligi, ruhsal sagligin ölçütü yapiyoruz. Ve ne acidir ki birçogumuz bu insanlari tanimadan, anlamadan izlemeleri gereken yol ve inanç sekilleri için ahkâm kesiyoruz.

Hayatin aci tatlari o kadar çok ki.

Belki de bu yüzden, ara sira üzerimize iri taneli tozsekerler serpistirmek gerekiyor.

Kime ne faydasi olacak ise…

A.Ö.

56 YORUMLAR

 1. Sayin editör ulu orta yazdigim için özür dilemiyecegim:) tesekkürler..Resim seçiminden yazidaki kelime düzeltisine ve burada içimi dökmeme bulantimi kusmama ve fikrimi beyan etmeme izin verdigin için..

  delisey:)

 2. toplumun koydugu kurallar çerçevesinde tekdüze bir yasam ne kadar üretken olabilirki.? bizi ne kadar mutlu eder ayni seyler, ne kadar gelistirip degistirebilirki.?

  Farli olmak, aykiri olmak, siradisilik yani. bir zenginlik kaynagidirda, yüzyillardir insanlar bu aykiriliklara karsi çelik bir zirh kullanmislar. ama yetmemis güçleri,

  gelistiren, degistiren o aykiriliklardan dogmustur hep.

 3. ayni dogruda farkli renkler… tipki bir gökkusagi tadinda.. yagmuru izlerken biz, diger taraftan da bekleriz günesi.. ya da tam tersi..o mutesem renkler sadece ondadir çünkü..ne biliim istee yaa.. kendin olabilmelisin.. söylemesi kolay, yapilabilirligi zor..zor ama imkansiz degil:)

 4. renklerin farkliligindaki zenginligi sindirebilsek içimize… iste o zaman herkes biraz kendisi olabilir, herkes kendisini oldugu gibi ifade etme cesaretini ve dürüstlügünü gösterebilir.

  Oysa ne yazikki hala sindiremiyoruz farliliklari. O sebeplede çogunluk kendisi olmak yerine, sizinde söylediginiz gibi "topluma uyum gösteren davranis biçimlerini benimsiyor" ya da öyle görünüyor.

 5. Sevgili @delisey, Renkli Dergi adina rica ederiz ne demek =) Varolus amacimiz dökmek istediklerinizi bir arada tutmak, toparlamak ve sunmak.

  Siz yeter ki her daim içinizden geçenleri bu denli güzel bir sekilde dile getirmek isteyin. Gerisini biz hallederiz =)

 6. "Dogru yasama biçimi diye de bir sey yok. Dogru kimin dogrusu ve kime göre dogru?

  Peki ama topluma uymayan, kendi dogrulari olan, kimseye de herhangi bir zarar vermeden yasayan insanlar yanlis insan mi?

  Yok, yok aslinda bu insanlar sadece sira disi. Hatta hatta bunlara ruh hastasi diyerek soyutluyoruz. Yani toplumsal uyumsuzluk gösteren, ama kimseye de zarar vermeyen insanlari ayirip, toplumsal yararliligi, ruhsal sagligin ölçütü yapiyoruz. Ve ne acidir ki birçogumuz bu insanlari tanimadan, anlamadan izlemeleri gereken yol ve inanç sekilleri için ahkâm kesiyoruz."

  ===

  evet kimin dogrusu? ve kime gore dogru? herkesin dogrulari baska baska. insanlar cogu zaman dogrularini kendi istekleri cercevesinde sekillendirmiyolar mi?
  sigara icmek dogru degil, iciyoruz.
  yalan soylemek dogru degil, karsimizdaki kisiye; "yalandan nefret ederim" derken, en okkali yalanlari havada savuranlarimiz var.
  hatta yalanlarlarina inanip, onlara sahip cikan ve avukatlik yapan akillilar (!) bile mevcut bu dunyada.

  "deliler; dahilerden bir gomlek yuksek insanlardir" derdi hep yakin bir dostum. makaledeki sorgulama bu sozu getirdi aklima geceyarisi.

  içbükey aynalar tutmak lazim bazen icimize.
  ve ona gore kendimizi yapilandirmak lazim.
  hatalarimizi kabul edersek, mutlulugu daha kolay yakalariz.
  ve en onemlisi karsimizdaki kisilerin yuzunede gerektiginde boyle bir ayna tutmaliyiz diye dusunuyorum.
  tutmaliyiz ki kendilerini daha net gorebilsinler ve onlarin dogrularinin baskalari icin aslinda yanlis oldugunu anlayabilsinler.

  tebrik ve saygilar.

 7. arkadaslar günaydin:) hepimize tesekkürler.. ya ben kendimi çok iyi hissetmeye basladim.. neyse neyse fazla sölemeyeyim de büyüsü kaçmasin…

 8. MUTLULUK SÖZ VERDI

  HICAZ SARKI

  GÜFTE _ORHAN AFACAN

  BESTE-ERTÜGRUL POYRAZ

  Bu hasret, gözyasi birgün bitecek

  Bizimde elimiz gonca derecek.

  Fakat biraz zaman,sabrimiz gerek

  MUTLULUK SÖZ VERDI BIZE GElECEK

  GELDIMI BIR DAHA HIÇ GITMEYECEK.

  Sanmaki falcinin yalan falinda

  Ne adaklardadir,ne Kaf Daginda.

  Sevginin,sayginin az uzaginda

  MUTLULUK MSÖZ VERDI BIZE GELECEK

  GELDIMI BIR DAHA HIÇ GITMEYECEK.

  Can diye sevdigin bir elin gibI

  Sarkilar derdine bir dilin gibi.

  Beyazlar içinde bir gelin gibi

  MUTLULUK SÖZ VERDI BIZE GELECEK.

  GELDIMI BIR DAHA HIÇ GITMEYECEK.

  TRT denetimde.saygilarimla

  orhan afacan

 9. her insanin kendi dogrusu onun kendini baglar fakat birde

  su vardir kendin için dogru olan bir baskasi için yalnis olabilir bu isin en dogru yöntemi her isimizde islami ahlaki kendimize baz ve rehber almaktir ve en dogru olanida budur buna hiç kimse itiraz edemez çünkü hakimiyet gerçek sahibine verilmis olur ve insanlar hep ona uyarlarsa buda mutlulugun dogmasina sebep olur ki çünkü bu bir ilahi kaynaktir bu kaynaktan içebilenler her isinde mutlu olurlar derim ve hepinize mutluluklar dilerim

 10. "Ve ne acidir ki birçogumuz bu insanlari tanimadan, anlamadan izlemeleri gereken yol ve inanç sekilleri için ahkâm kesiyoruz."

  Hayatin aci tatlari o kadar çok ki;

  Belki de bu yüzden, ara sira üzerimize iri taneli tozsekerler serpistirmek gerekiyor.

 11. Ben size söyleyeyim mutlu olursak üretemeyiz:) .yani en azindan benim durum budur:)) sonra burasi böleee bir agzi kulaklarinda gezen tiplerle dolar…bakmayin siritip durduguma… antraktayim simdilik:))

 12. mutluluk benim çok yakin bi zamanda kaybettigim bi duygudur insanlarin yasamlarini yönlendirdigi çevrelere göre deger kazanan bi kavramdir mutluluk

 13. motivasyon… bakis açisi… hayatimiza verdigimiz yön…ve büyük hatalarin küçükleriyle yer degistirdiginde arada kalan o muhtesem zaman… elbette ki hepimizin hakki..gülmek de öyle..

 14. hiç bir insan kendi kafasina göre yasayamaz çünkü onlari bir arada tutan bir kanun vardir bu bir rejim seklidir buna istersek dinde deriz eger din dersek orada Allahin rejimi isler yok eger devlet dersek bu seferde o devletin kanunlari ve rejimi isler bunlarin her ikiside o insani baglar bunun disina çikani bu rejimler suçlu sayar ne yapalim dünya hayatinin bir kanunuda böyledir bunu kabul etmesekte bu böyle gidecek ama en dogrusu dogru olani bulmaktir ve onu yasamaktir çünkü hiç kimse kimsenin gözünün yasina bakmiyor sisteme kanuna ters geleni hemen suçluyorlar askerlikte böyledir evlilikte böyledir is hayatimizda böyledir toplum içinde yasamakta böyledir hayatin kanununu yazsam yeniden diyemiyoruz ne varsa onu yasiyoruz onun için vardigin yerin bir gözü körse sende bir gözünü yum ve onlara uy demis atalarimiz derim bu sözümüzde kimseyi suçlamiyoruz her kez bildigini yapar sonucuna katlanmakta ona düser bilinen ölçü bizce budur ve gerisi bir sohbet konusudur derim r. ç.

 15. hiç bir insan derken biraz iddali oldu bence. evet çogunluk toplum baskisi altinda eziliyor olabilir ama az da olsa bunun tam tersi yasayan insanlar da var ki bu dedigim Türkiye için.

 16. efendim tüm dostlara günaydin….

  simdi "hiç bir insan kendi kafasina göre yasiyamaz" derken, bende tam bu konuya deginmek istemistim yazimda… bir çok insan kendi kafasina göre yasar, yasiyor, yasiyabilir, yasamali da….bu da en dogal ve insani hakkidir..lakin bazilari bu insanlari etiketler "deli" "kaçik" hatta hatta "desey" v.s gibi…insanin yaradilisinda özgürlük vardir.. ve hatta kendi iradesi ile hareket te esas sarttir.. ama illa birilerinin belirledigi kurallara uyum saglamak gerekir degil mi? o zaman örnek insan olursun:))din kavraminin anlamini bilmeyenler de ayni seyden bahseder durur ..sürekli takvalar verirler.. Halbuki din kisiye özeldir..sadece inandigi varlikla arasindaki mesafedir..ve kurallarin bir çogu insanin iyiligi için degil, aksine kurallari koyan kisilerin yasam sartlarina uygun oldugu içindir..insanlik kavramini bilerek yasayan kisilerin de kurala falan ihtiyaci yoktur..nedir bu ? bunu anlatip rahatçiliga alistirmiyacagim kimseyi..herkes kendi arastirip bulsun:)) zaten birçok seyden kendini arindirmis insanlarin da ne kurala ne de dine, ne de ibadet ile tanridan cennet satin almaya ihtiyaci vardir.. bu yorumdan sonra bana katilan, katilmayan hatta hatta siddetle kinayan insanlar da çikacaktir..kendi fikirleridir..saygi duyarim..ama bunlar da benim fikirlerim.. 10 kez düsündüm de baska da bir sey yazmak içime sinmedi..tabii hiç bir zaman düsüncelerim de sabit olamadim.. insan odakli daha farkli iyiniyet teskil eden bizi bir adim daha öteye tasiyacak olan fikirlere de her daim açik beynim..anlatilirsa anlayabilirsem bir adim öne gidebilmek adina katilabilirim.. benimseyebilirim.. daha da yazasim var , lakin karnim acikti…

  Delidir..ne yazsa yeridir…

 17. din sadece kisiye özel degildir islam din bu kurana inansakta inanmasakta bütün insanliga ve bütün aleme verilmis bir ana yasadir bu ana yasa bizim ana yasamiza hiç benzemez sil boz tahtasi degildir ve kisiyeve beli bir topluma da özel degildir diyorum onun için hiç bir insan kural koyucu degildir ancak kurala uyucudurlar onun için insanlik kavramini bilerek yasamak için belli bir kurala uymak insanlik için mutlak gereklidir onun için kuralsiz kayitsiz hesapsiz kitapsiz bu dünya hayati yasanmaz eger bu dünyada kuralsizlik varsa orada her insan kanun benim diyorsa ben gönlümün istedigi gibi yasarim diyorsa o birilerinin haklarini çiyniyordur ve o dünyada insanca yasanamaz çünkü o kimse kendisi tek kalana kadar kendine karsi olanlari yok eder ki buda bir ilah olmaktir anlami tasir iste tarihte görülen firavunlar bunu yaptilar ve onlar Allah tanimayip her vatandasini kendine köle yaptilar iste buna Allahsizlik denir insafsizlik denir kural tanimazlik denir eger burada gerçek Allahi hakem ve hakim yapilsaydi orada ne o firavunluk sistemi kurulurdu nede halk ona Allah bu diye tapmazlardi onun için Allahsiz

  kitapsiz hesapsiz kuransiz dinsiz olunamaz ve hiç kimse kendi nefsine göre çalisamaz ve kazanamaz hak güçlünündürde diyemez bu bir temel kuraldir bunun hesabi genistir ona deginmeyecegim onun için her insan kendi nefsinin çikarlarina göre hareket edemez böyle yapmak kuranin verdgi ilmi ölçülere aykiri olurlar onun için islamiyete bunlar kesinlikle yasaktir ve günahtir ve onlarin aleyhinedir bunu bakara suresini 286. ayeti tespit etmistir bunu dinleyen dinler dilemeyenlerde kendileri bilirler biz bunu kimseyi tesir altinda birakmak için söylemiyoruz ki bu konu Allahi eseridir onun sözüdür biz sadece duyuruyoruyoruz hepsi bu isteyen milletler ve insanlar bunlara uyarlar ve gerçegi bulur onlari yasarlar isteyenlerde kendi nefislerini ve kendi akillarini kendilerine Allah yaparlar buda onlarin bilecegi bir istir devletler Allah tanimaz olduklari için durmadan savas ederler ve edeceklerdir de eger devletler Allah tanisalardi bu kurani anlamaya çalissalardi insanlarda öyle olsalardi o zaman tek Allahta birlesirledi iste orada sulh olurdu dosluk olurdu bu dünyanin bütün nimetleri ortakça paylasilirdi agalik sultanlik kölelik sultalari yok olurdu ticari birlkler ve insani amacli ve sistemli çalisan ortakliklar ve is sahalarimiz olurdu bunlari yapmak için hep birlikte ve tek kurala uyumlu sosyal sistemler düsünürdük ve onlari yapardik ve tek Allaha tapardik ben veliyim mürsidim diyenlere tapmazdik çünkü Allah benden baska veliniz yok diyor iste gerçek budur iste insanligin kuralini bu Allah koymustur eger bu tekte bu ilmi dengelerin üzerinde birlesirsek orada sulh olur kendi nefislerimizi Allah yaptigimiz zaman her insan ayri bir Allah olurki her devlette ben seni yutarim derki ve böyle oldugu zaman bu dünyada ne harp biter nede sulh gelir çünkü ilahlar savasiyor nefisler savasiyorlar ve bu durumlarAllah tanimazlarin savaslari olur onun için önce kendi dilinden olan kurani mutlak oku ve onu anlamaya çalis ve rabbim ilmini artir deyin ona yalvarin insanlara degil ve kurani mutlak ögreninki ozaman hem konusun hemde yazin çünkü kaynagin ve destegin vardir nefsin devreden çikmistir iste o zaman kimse kinseyi Allah ile aldatamaz ve kendin gerçeleri görürsün kuran disi olmak kural disi olmaktir ve Allah tanimazliktir bu basi bosluktur ki Allah siz hiç biriniz basi bos degilsiniz diyor yasadiginiz her anin hersabini bana vereceksiniz diyorsa iste bu kuraldir ve kural koyuculuktur buna inanan ve uyanlar takva sahibi olurlar inanmayanlarda kendileri bilirler onun için insana bunlari düsünmek düser her ailenin her devletin her insanin her toplumun bir kurali vardir oda Allaha kulluk etmek olmadikça bunu kurandan ögrenmedikçe Allah diye nice insanlara taparlar onlarin kurallarini din yaparlar bu insanligin suçudur Allahin degil derim çünkü insan oglunun özgürlügüde bu imtihanin içinde gizlidir özgülük isteyenler önce Allahi tanisinlar ki bu onlara o zaman nasip olur kral olmakta özgürlük degildir insan gibi insan olmak olabilmek geçek özgürlüktür ama onu araki bulasin derim r.ç.

 18. pki hayatin bir parçasi olan, "aptal olma" misyonunu sahiplenmis kisiler için ne diyeceksiniz?

  "Dislerimi firçalarken boazima macun köpügü gitti, orucum bozuldu mu, yoksam sakatlandi mi?" diye soran binlercesi için ne diyeceksniz?

  Evet din kisiye özeldir… Lakin insan tabiatinin dine ihtriyaci oldugu kadar "din adamina" da ihtiyaci vardir. Kaldi ki günümüzde ki hristiyan ve müslüman alemindeki din adamlari, mezhepler vs hep buna delalettir. Düsünün ki, uyulmasi gereken dini kurallarin farkli yorumlanmasi mezhepleri dogurmustur.

  Ama kimileri de "din, kisi ve inanci arasindaki köprüdür, tek basina geçebilecegi" der… Sonra da kimileri bu kadar basit bir seyin bile günümüzde ne hale getirildigini anlatmaya çalisir… =)

 19. "ön yargi iyi degildir" der Hz.Mevlana…

  Hele ki herseyi bilmek ya da bildigini sanmak kadar ahmakça bir tutum insanogluna hiç yakismaz. Bu yüzden yüce kitabin ilk sözüdür" oku" …yani oku ve ögren hiç durmadan ögren…hatta hatta yine yeniden ögren.. ve asla emin olmadiklarin karsisinda ahkam kesme.. dogdugumuz andan itibaren aile ve çevreden din kavrami hakkinda egitim almaya baslariz.. ve kendi fitratimiza da uygun olan insanlari izleriz.. bunlar gerek ulema gerekse sufi kesim..yüce kitabin bize verdigi gizli mesajlari her insanin ayni sekilde algilamasi mümkün olmadigindan insiye sahibi insanlardan ki biz bunlara din adami deriz görüs ve bilgileri okur izler kendimize yol çizeriz..ayni damardan beslenir farkli yollardan yine ayni semaya yükseliriz..Allahsiz, kitapsiz, dinsiz olmalisiniz diye bir cümle kurmak zaten kimsenin haddi degildir..lakin arinmis insanlarin dine ihtiyaci yoktur cümlemde israrciyim:) ve çok çok açik soruyorum akla uygun bir cvp ta bekliyorum..

  Düsünün ki;

  Bir issiz adaya düstünüz. 3-5 yasindasiniz.ve bir sekilde hayatta kaldiniz.. yasiyorsunuz..

  Dine ihtiyaciniz varmidir?

  (ay yine gittik bir issiz adaya..takildim ben bu adaya haydi hayirlisi bakalim:)))

 20. biz burada ne din nede iman pazarlamiyoruz kimseyede sen su dine gir diyede dayatmiyoruz fakat din konusu bütün insanlik aleminin bütününü ilgilendirir ve onlari kendine baglar buna isteyen inanir istemeyenlerde inanmazlar mesela her hangi birisi ben kimseye zarar vermiyorun ben yaptigimda hürüm diyorsa orada durmak lazim çünkü söz agizdan çikmistir veya yapilan is ortaya çikmistir veye ok yaydan çikmistir ve isin içine çesitli haklar girmistir eger bu isi o kisinin sadece aklindan geçense o insanlari baglamaz çünkü ondan baskalari ne fayda nede bir zarar görmezler fakat benim yaptigim benim için dogrudur ve ben kimseye zarar vermedim desede bu is hukuki olur onun durumu arastirilir hakikaten hukuka uyumluysa orada sulh olur eger hukuka aykiri ise orada adalet baslar ve hak yerini bulur çünkü birinin yaptigini begenmemek ona itiraz etmek hali kendince bir dogruyu bilmek olur ve ona göre hüküm verirsin ama o onun dogrusudur bakalim baskalari onun yaptigina ne diyecekler ve buna hukuk ve adaletle ne diyecekler sorulari açilir mesela siz böyle bir yaziyi bu sitede bu sekilde ortaya koymasaydiniz bu sizin olurdu ama ortaya koyunca bu sizden çikti ve o yoruma açildi ve bizde bunu yorumluyoruz bunda darilmak olmaz esasta aykiri sorular açmak onlarin üstünde tartismalar yapmak bazen çok güzeldir çünkü böyle olunca hiç kimseye zarar vermeden bir misal üzerinde tartisiliyor mesela bir tip doktorunun bir kadavra üzerinde ki arastirma misalidir ve onun bir cansizi otopsi yapmasi gibi misalidir eger siz bu kadavra soruyu ortaya koymasaydiniz bundan kimin haberi olurdu bence iyiki koydunuz yalnis veya dogru olarak bu konuda birer fikirler ve görüsler yürüttük bazi açilar açtik ve hukuki ve dini ve insani ve hakki ve adalati bu vesileyle burada biraz tanimis olduk çünkü tek basina bir odada yaptigin isler ve düsünceler o kisileri baglar bunu sokakta yaparsa bu bütün insanligi baglar ve bu elestiriye ve taktirede sebep olur derim ve bu vesileylede burada tanismis olduk sizlere tesekkürler ederim iste bu tesekkür etmek dahi dini bir meseledir mesela hayra sebebe tesekkür edilir serre sebebede lanet edilir bilmem buna sizler ne dersiniz bu kadar yarenlik yeter dersek bu konuyu kapatiriz eger dilerseniz ara sira devam ederiz derim mesela bir kötü isi yaptigimizi hiç kimse görmese onu Allah görür bu imandir kul görmeden ceza veremez ama onu Allah görür gerekirse bir ceza verir iste bu dindir dinin ögrettigidir mesela adam atom bombasi yapiyor onun halki buna razi ama baskalari degil çünkü burda bir hak vardir bu islere Allah ne diyor onun raziligi varmidir buda ayri bir hesap yoludur çünkü Allahin razi olmayacagi bir seyi yapmak çok büyük günahtir buna nasil karar verecegiz sorulari açilir onun için yüce Allah bu kurani mesleginiz gibi ezberleyin diyor bunu göz ardi edenler birilerine hep köle olurlar çünkü bir bilen kisi bunu akliyla düsünsede bunun cevabi kuranda olmadikca onun hükmüne güvenilmez biz burada bir hükümde vermedik ki sadece hiç kimse kendi kafasina göre yasayamaz dedik bu bir yasadir benim icadim degilki onun için hepimiz bunlarin üzerinde kafa yormamiz gerekir çünkü islam dini sanat degildir bir ustalik isi degildir bu isler hem kisileri hemde insanligi baglar çünkü hepimiz Allaha tek tek hasap verecegiz ümmetlerde öyle olacaklar ona göre düsünüp ona göre bir dünya kuralim derim bu kadar yeter insaAllah dünya islerinde bile bir imtihana tek basimiza girmiyormuyuz aman hocam ben bunun cevabini yapamadim diyebiliyormuyuz iste her ferdi Allah ile bas basa kalacagi ani düsünelim ve buna birlikte ilmi cevaplar üretelim iste bu kontra çalismadir ve kollektif çalismadir iste buraya seytan giremez isi hocaya bu ameleye birakirsak halimiz duman oldugu açiktir derim r. ç.

 21. Sayin R.Ç

  Ben çok basit bir soru sordum. bu kadar yazmis olmaniza ragmen sorumun cevabini bulamadim..asla sizden kaynaklandigini sanmiyorum.. sanirim benim anlayissiz olusumdan anlayamiyorum..emeginize saglik ..ama ben yineliyorum ve tek kelime istiyorum evet ya da hayir..

  Düsünün ki;

  Bir issiz adaya düstünüz. 3-5 yasindasiniz.ve bir sekilde hayatta kaldiniz.. yasiyorsunuz..

  Dine ihtiyaciniz varmidir?

  saygilar,

 22. Adaya düsmeye de gerek yok zaten, dinin özü sizi düzgün bir insan yapmaktir. Tüm dinlerdeki ögüt ve kurallar aslinda sizi daha iyi biri yapmak içindir. Eger siz kendinize dürüstseniz, kalbiniz temizse sizi dogru yola sürükleyecek bir dine de ihtiyaciniz zaten olmaz.

  Ama sizin içinizde kötülük varsa ve bunu ancak dini kurallarla kontrol altina alabiliyorsaniz, o zaman din sizin için faydalidir.

 23. muratmoon günaydin,

  yani kisaca su mudur:

  din, insanlarin kendine ve baskalarina zarar vermesini, hakkini kisitlamasini, özgürlügüne kota koymasini engelleyen egitimdir. bir yasama biçimidir.. manevi bir huzurdur da ayni zamanda..sapkin olanlarada islah edicidir..

  yani arinmis ise vatandas tüm bu olgulardan dine ihtiyaci yoktur… Bu mudur?

  Ya bu arada bu yazi nerden geldi buralara anlayamadim..hatta hatta yazinin konusu neydi:)))

 24. delisey benim yazdiklarimdan bir anlam mi çikartmaya çalisiyoruz. olmaz ki ben deliyim ne yapsam yeriyim 😛 ( son kisimdaki anlam bozuklugu kasitli yapilmistir, düzeltmeye kalkmayin 😀 )

 25. Mutlulugu arayan insan, kuyrugunu kovalayan kedi gibidir. Çünkü mutluluk her zaman yasadigin anin bir yerlerindedir. Görmesini bilene…

  Mutlak dogruyu, mutlak iyiyi arayanin ömrü arayislar içerisinde geçer. Uzayda yerini nasil belirlersin. Bir yeri referans kabul ederek. Ve bir ölçü belirleyerek. Bir noktadan sonsuz dogru geçer. Iki noktadan ise tek bir dogru geçer. Dogumunu referans noktan olarak belirlediginde ve varis noktana da yasam amacini koydugunda anlarsin dogru mu yapiyorsun yoksa yanlis mi…

  Sözün özü; felsefik derinlik isteyenler istedigi kadar dalabilir ama dogru ve iyi, dogrudan dogruya ne olmak istediginle ilgilidir. Sahi kendine sordun mu, öldügünde senden nasil bahsedilmesini isterdin?

 26. islam dini özgürlüge kota degil ilmi intizam koyar ve insanligi basi bosluktan korur 3-5- yasindaki çocuk din sorumlusu degildir o büyüdügü zaman sorumludur eger o bir peygamder ve bu kurani tanimamissa Allah onlari sorumlu tutmuyor ve onlarin isleri Allaha kalmistir sura suresinin 51. ayetinde Allah insanlara vahy ederim diyor oda bundan belki nasiplenir onuda bilemeyiz bu onun kaderi olur eger zahmet edip kurani çalisirsaniz aradiklarinizi orada bulabilirsiniz sayin delisey kardesim

  ve muratin cevabi

  dinin özü düzgün insan yapmaktir biz kalbimizi temiz tutarsak dinede ihtiyaç yoktur diyor ki bu onun adina çok tehlikel görülüyor çünkü ali imran suresinin 19. ayetinde Allah katinda din islamdir deniyor ve gene bu surenin 85. ayetinde islamdan baska din kabul edilmeyecektir deniyor ki buda insanin ancak bu din ile yetisirse onun kriterleri o insanin ahlaki olur ahlakida insanlara ancak Allah ögretir bunu ilmi kuralida budur onun için insan kural koyucu degil Allahin kuralina uyucudurlar bundan sonrasi teferruattir ve buda her insanin her milletin her ümmetin kendi meselesidir yüce Allah bir ayetinde cehennemde bos yer yokmu saniyorsunuz diyor ve araf suresinin 100. ayetinde dilersek onlarin kalplerine mühür basariz diyor mülk onun onun dedigi daima dogrudur ve o diledigini yapar baska söze zaten gerek yok derim ve bu kunu nerden açildi deniyor yasam biçimi diye birsey yok yasama sekli için bir kanit yok denildi bundan dolayi bu mevzu açildi nereden geldi bunlar anlamadim dediniz iste buradan geldi ve devam ediyor sayin deli sey kardesim acaba bu sohbete katilmakta kötümü ettim eger sizi üzdümse özür dilerim ve bunlar tamamen benimdir hiç süpeniz olmasin çünkü ben arastirmayi çok severim hizbullahci degilim ve onlardan ve onlar gibilerden hep nefret ederim özü bulalim özü derim bütün mesele bu derim eger oda isreterse serkan ay gören beyin sorusuna ayri cevap yazam çünkü sayin hocamin basin agritmis olmayayim derim selamlar. r.ç.

 27. öncelikle merhaba teomaster,

  bu nacizhane yazinin altinda olan sifatimdan dolayi, açikçasi öldükten sonra da sorumluluk bitmiyor oldugunu hissettiren bu soruya söyle bir cevap düsündüm:

  (bana sordugunu sanarak tabii:)

  öldügümde tam olarak nereye gidecegimi kestiremiyorum..lakin

  çalmiyorum, yalan söyleyip insanlari kandirmiyorum, kimsenin hakkina göz koymuyorum, kul hakki yemekten kaçiniyor bilakis bende olani paylasiyorum..inciten degil incinen taraf olmayi tercih ediyorum…elimden geldigince bilmeye ögrenmeye ve ögrendiklerimi paylasmaya çabaliyorum.. en önemlisi ise seviyorummmm:)) içim insan sevgisi ile dolu…kin tutmuyor öfke barindirmiyorum yüregimde…hatalarimda oluyor her insan gibi ama gerek kendimi gerekse digerlerini affedebiliyorum…

  simdi öldükten sonra isteyen istedigi gibi bahsedebilir benden…beni akil ve kalp süzgecinden geçirerek..aksini düsünen hakkinda zaten yapabilecegim bir sey yok degil mi?

 28. Sayin R.Ç estagfurullah üzmek falan mevzubahis degil..elbetteki düzeyli ve seviyeli tartismalar dogruya ulasabilmek içindir..her insan da fikrini özgürce ifade edip inandiklarini savunabilmelidir. zaten konunun özü de buradadir.. inanin dediginiz ayetleri mutlaka dikkate alip inceleyecegim..tüm arkadaslara da katki ve emeklerinden dolayi tesekkürler ederim..arada dilimizden incitici lakirti çikti ise affola..

  delisey..

 29. Dine ihtiyaci yoktur derken o insan dinin amaçladigi seyi zaten basarmistir anlaminda söylemistim ben. Yani ayrica bisey yapmasina gerek yoktur.

 30. sayin arkadaslar ben kimseyi kalp süzgecimden geçirmedim bir arkadasimiz dine gerek yok deyince kurarin bir iki ayetini ortaya koydum zaten sorun düsüneni baglar insan oglu dogduktan sonra onlara bir daha ölüm yoktur dünyada ölünsede kiyamette tekrar dirilirlerki bu hesap günüdür ondan sonra biz insanlarin yeri ya cennettir yada cehennemdir diyen Allahtir ve insanlarin bazilari ahiret hayatinda azapta kalinca onlar keske ölüm son olsaydi keske toprak kalsaydim diye sizlanacaklarinida bu kuranda bulabilirsiniz ve insan bir iyilik yaparsa bunu birileri bilsin görsünler beni iyi tanisinlar diye degil yalniz Allah rizasini kazanmak için yaparsa onunkiler onun için degerlidir eger özde bu yoksa bunlar desinler için yapilmissa onun manevi degeri olmuyor ve o gösreris amaçli oluyor zaten kimse kimsenin kalbini okuyamaz burasi Allah ile o insanlarin arasindaki meseledir tabiidirki bu insanlarin islama inanmalarina baglidir ve her fert bu hususta kendileri sorumludur insanlari imana daveti ancak peygamberler yaparlar bizler sadece ya onu kabul ederiz yada etmeyiz imani insanlara vermek benim isimdir diyor yüce Allah ve kimin imanli oldugunuda gene ancak o bilir ve peygamberlerine sen emrimi insanlara söyle geç sen onlarin vekili degilsin diyor ve mesele budur kuranda meydandadir onu inkar veya kabul etmek insanlara kalmistir onun için ben kimseyi kalp süzgeçimden geçirmedim ve benide hiç ilgilendirmez yalniz su vardir tevbe suresinin 71. ayetinde müminler birbilerine uyarida bulunurlar gerçegi vardir ve bu hepimiz için bir görevdir hem sohbet ettik ve bilgilerimizi tazeledik eger birbirimizden faydalanmissak bu büyük bir yardimlasma olmustur ne mutlu bizlere bir birlerini anlayanlara derim .r.ç.

 31. Sayin Rahmi Çelik, alinmanizi gerektirecek bir atif yok size…tipki da dediginiz gibi..insan dogar ve ölene kadar kendi irade ve akli ile yasar gider.. sorumluluguda günahlari da sevaplari da iyiligi de kötülügü de kendine aittir.. sanirim açiklamalarinizla zaten elinizden geleni fazlasiyla yapip kul olmanizin geregi Allah rizasi için uyarilarinizi da yaptiniz..sagolun tesekkürler…

  "her koyun kendi bacagindan asilir"

 32. Sevgili delisey,

  Ben mesajimi genel yazmistim. Din ve inanç kavraminda sahsi tercihlere saygi duyarim, yeter ki benim kutsallarima dokunulmasin.

  Yine "simdi öldükten sonra isteyen istedigi gibi bahsedebilir benden…" ifadenizden, hayatinizi adadiginiz bir davaniz olmadigi izlenimine kapildim. Hayati zevk için gelisine yasayanlardansiniz sanirim. Saygi duyarim tercihinize ama bence meyvesiz agaç olmak kötü birseydir.

  Son olarak "her koyun kendi bacagindan asilir" demissiniz. Evet her koyun kendi bacagindan asilabilir ama ya kokusu?

 33. merhaba teomaster,

  "Sahi kendine sordun mu, öldügünde senden nasil bahsedilmesini isterdin? "

  tekil sahis cümlesi kullandiginiz için ve yazinin kalemsörü oldugum için bana sordugunuzu sandim…neyse.

  ".hayatinizi adadiginiz bir davaniz olmadigi izlenimine kapildim. Hayati zevk için gelisine yasayanlardansiniz sanirim. Saygi duyarim tercihinize ama bence meyvesiz agaç olmak kötü birseydir."

  bu cümleye sadece gülümsüyorum.. ön yargi iyi degildir diyorum …(genel olarak yanii:)))

  koyunun kokusuna gelince , delisey isteee:)) bakmayin siz ona:))

  o kadar da anlatti paylasti duygularini ama…ahh bu insanlar .. neyse hosgörü diyelimmm:))

  iyi davranin kendinize…

 34. teomaster bu söylediginize çam agaçlari çok alinmistir eminim. o da size senin de yapraklarin kisin döküyor derse hosunuza gider mi?

  kokuya gelince tek tek asildiklari için kokusu az olur bide toplu olarak asildiklarini düsünsenize kokudan durulmaz valla.

 35. Çam agaçlarinin meyveleri vardir. Meyveden kasit mecazidir. Eger kisi sadece kendi için yasiyorsa meyve vermiyor demektir.

  Evet toplu olunca daha çok kokarlar…

  Not: sevgili @delisey, ben sizi tanimiyorum. Sadece yazdiklarinizdan öyle bir izlenim aldim. Farkinda olmadan kirdiysam özür dilerim…

 36. Kirilmak mi ? teomaster:) yok yokk sorun yok…bak yukaridaki yazisinda ne yazmis delisey…

  "inciten degil incinen taraf olmayi tercih ediyorum…elimden geldigince bilmeye ögrenmeye ve ögrendiklerimi paylasmaya çabaliyorum.. en önemlisi ise seviyorummmm:)) içim insan sevgisi ile dolu…"

  sorun yok….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here