Mutluluk Sandali – Bir Evlilik Hikayesi…

4
134

Evlenenler ask gemisinden, sevgi sandalina atlarlar. Hayat okyanusunda bu bazilarina  rotayi sasirttirirken, bazilari da yeni yerler kesfettirir. Her dalgada daha da siki siki sarilan esler, bir süre sonra birbirlerine o kadar baglanirlar ki en kötü firtinalardan bile en az hasarla kurtulmayi basarirlar. Zamanla hem sandallarina, hem de birbirlerine alisirlar. Aralarindaki bag güçlendikçe sandallari daha da hizli yol alir….

Umut rüzgarina yelken açinca, her sey çok daha hizli gelisir.Bir süre sonra akintilar size yol gösterir. Artik o büyük okyanus gözünüzü korkutmaz…

Bir kaç yil sonra sandal büyütülür, düzen kurulur birilerinin eksigi hissedilir. Bu çok ciddi bir karardir. Ama en nihayetinde yeni bir tayfaya ihtiyaç vardir. Mürettebat ne kadar çok olursa herkes o kadar az  hasar görür. Bu sandala kimileri aile, kimileriyse yuva der….

Ama bizim sandalimiz mutluluk sandali. Hayat okyanusunda; pusulasi sevgiyi gösteren, beyaz yelkenli bir sandal… Ilk olarak evlilik bagiyla bagli iki kisiyle yola çikan mutluluk sandalimiz….

Bu sandala  disaridan bakinca küçük gibi görünse de, içinde bir damla bile sevgi olan herkese yetecek kadar yer var. Sakin dalgalar korkutmasin sizi… Henüz sevginin ve sadakatin asamadigi bir dalga ile karsilasan olmadi.

Daha fazla geç kalmadan, sizde atlayin mutluluk sandaliniza……

Sevgiyle kalin…

4 YORUMLAR

 1. "Hayat okyanusunda; pusulasi sevgiyi gösteren, beyaz yelkenli bir sandal…"

  pusula sevgiyi gösteriyorsa ben varim valla billa:))

  anlasilir yorulmadan sikilmadan okuyuverdim bir çirpida… delisey bunu begendi:))

 2. Sandalimi senlendirdiginiz için çok tesekkürler.Insan bilmedigi seyden korkarmis.Elle verirsek ne dalga korkusu kalir nede baska bisi… Dimi delisey?..

 3. bende bu mutluluk gemisine baska bir açidan bakayim bakalim benide bu birlikte kabul edecekmisiniz.

  yaratilista hayatin temelleri sevgi üstüne kuruludur iste bu sevgiden bu alemler ve bu dünyalar dogmus. bu dünyalarin içinden bu tabiat alemi, ve biz insanlar dogmusuz. burada evlenip ve burada çogaliyoruz. çucuk ve çocukluk sevgisinide burada tadiyoruz. cennette her sey varda çocuk yokmus orada. onun için sevelim bu dünya tatlilarini ve yetistirelim onlarida sevgi seliyle.

  hep bunlar olmus dünyada ve bunlarin bütünü hep sevginin eseri ve onun mahsulüdürler. evlilikler bazen yikilmis olsa bile onun ilk tasi ve ilk harci daima sevgidir bazi acemiliklerimiz bu kutsal binayi yönetemiyorlar bunun bir sebebide fitneye teslim olmus toplumlar olarak bir birimizi geregi gibi sevmedigimiz içindir.

  yardima kosmak yerine ona bir tekmede ben atayim diye kosanlarin yüzünden oluyor bu yanlis islerde. Allah bile bu insanliga onun için zalim ve cahil diyor ahzab 72. ayetinde.

  iste bu surunlarimizi yenmek insanliktir.ve bindigimiz bu gemiyi mutlak onu yüzdürmektir. onu batirmak olmamalidir. ve bu geminin teknesi insandir, yelkenide akli ve zekasidir. bunun dümenide dini ve imanidir. bu geminin kaptanida vicdani ve merhametidir. bence derim.

  iste bu gemiye sahip olanlari hiç bir dalga boyu onlari alabora edemez ve enginlere ve gönüllerinin istedigi limanlara dogru bu gemiyle akar ve uçar giderler.

  böyle bir geminin içinde bende olmak isterdim. dost çok, düsman yok, sohbet çok, kavga yok, varlik çok, haset yok, ve daima ask ve güven var. ve Allahin verdigi sayisiz nimetler var bu dünya gemisinde uçuyoruz onunla hep engine.

  ilk okulda bir sarki ögrettiler bize. mavi sularda kotram, sen bir marti gibi, doldu yelken rüzgarla uçuyoruz engine… bunu düsünmek dahi onun yasamaya bir bedel gibi derim.

  ve tatli gülüs gözlerin ömre bedel ah ne güzel ne güzel diye devam eden bir türkümüz vardi. "ah ne güzel ah ne güzellll. selamlar. r.ç."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here