Mütteka – Dervislerin Çile Yoldasi – Meditate Stick

0
180

Mevlevi dervisleri 40 günlük “Erbain Çilesi” olarak adlandirilan evrede kendilerin sürekli ibadete vererek çok az yer ve uyurlardi. Dervisler bu çile evresinde uykulari geldiginde uzanip yatmazlar, “Mütteka” denilen bu aletin hilal gibi olan bas bölümüne alinlarini dayararak ve bagdas kurarak uyku halini geçirirlerdi.

Gerektiginde ise dis mekanlarda sivri ucu topraga yere sabitlenerek kullanilirdi.

Tefekkür Bastonu” da denilen bu alet ayni zamanda dervislerin derin düsünceye daldiklari zamanlarda çene altlarina dayanarak uzun bir süre bu sekilde durabilmelerini saglardi.

Dünyanin en büyük düsünürlerinden Mevlana ve onun düsüncelerini yayan Mevlevilik tarikatinin en önemli objelerinden biri olan müttekalar agaçtan yapildiklari gibi metalden de yapilirlardi.

Mütteka – Meditata Stick

Mevlevi Dervishes convent has many sprituell object for mystic teaching. One of them is “Mütteka”. Dervishes were using it period of “Suffer”. During the suffer period “40 Days” dervishes were not sleep by lie down. They were using “Mütteka” for to put under the chin. Thanks to “Mütteka” Dervishes were napping without lie down. Also the dervishes propped up their head with Mütteka on meditate in the same way. The nail is for thrust in to ground on the open air…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here