Müzikti, Albümlerdi Derken Acaba Üretimin Neresindeyiz?

0
274

müzikAlbüm projeleri olarak iyi ya da kötü ortaya bir seyler çikiyor. Mix asamasinda kompreslenen kanallar ve en son master (ana) efekt uygulama, yani mastering isleminde sirf sound savaslarinda (mesela yapilacak müzik radyoda dinlenirken) bir adim daha öne çikabilmek adina kulagimiza sokulurcasina yapilan kompresleme islemlerinin acaba albümleri götürdügü yer acaba etik mi?

Dogal müzik mi? Yoksa dinamik araligi sikistirilmis ve bu sayede zayif frekanslarinda patlar derecede arttigi kompreslenmis müzikler mi buna sizler kara verin.

Hele aranjör kavramina deginmeye hiç gerek yok. Zaten hersey apaçik ortada. Evindeki bilgisayarina bir mikrofon, bir preamfi ve bir ses karti alan herkes zaten aranjör kesiliyor. Bir de utanmadan oradan buradan buldugu sample ve looplarla bir iki çalisma yapiyor, ya da en azindan yaptigini düsünüyor. Dinlenen kayitlarda hiç bir dogallik göze çarpmazken bu tür müzikleri yapanlar aranjörüm diyerek ortada dolasiyorlar.

müzikAranjörlük kesinlikle ve kesinlikle iki üç loopu bir araya getirerek ruhsuz bir müzik yapmak degildir. Bu anlamda en çok sevilen sanatçilarimizdan "Minik Serçe" lakapli Sezen Aksunun albümlerinden örnek vermek istiyorum. Albümlerinde yapilan müzikleri dinledigimizde bir ruh görüyoruz dimi? Üstelik önceki albümlerinde Sezen Aksunun aranjörlügünü Onno Tunç yapmisti. Simdi teknolojinin nasil gelistigini ve buna bagli olarak bilgisayar programlarinin ve çesitli plug-in,efekt vs… nasil gelistigini düsünelim. Son yillarda bu anlamda inanilmaz gelismeler kaydettik.
Sezen hanimin ilk albümlerinde Aranjör olarak Onno Tunçun imzasi varken bu tür efektler plug-in,sanal enstrüman vs.. bu kadar kaliteli degildi,hatta berbatti. Peki o albümler hâlâ neden yok satiyor? Çok basit çünkü parçanin aranjesini yapan kisi (Onno Tunç) parçaya ruhunu çok iyi katmis. Iste sevgili arkadaslar bu anlamda bir Onno Tunç, bir Fatih Erkoç veya bir Ozan Çolakoglu vs.. gibi basarili bir aranjör olmak gerekiyor. Önce yapilan çalismalara ruh katmak gerekiyor. Yoksa elinde bir dünya efekt bulunan bir kisi düzenleme esnasinda müzige ruhunu katamadiktan sonra neye yarar ki yaptigi isler öyle degil mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here