Nalbur…

12
570

Allah beni seviyor.Çok sükür seviyor.Eger sevmeseydi  hayirsiz bir  istegimin olmasina imkan verirdi.Ama Allah hayirlisini veriyor.Allah benim yanimda ay çok  mutluyum.Aslinda buruk bir mutluluk bu, bir yandan çok istedigim dilegimin olmamasinin verdigi burukluk bir yandan da Allahin benim için her zaman en hayirlisini yapmasinin verdigi mutluluk.Hayat tuhaf ya, gerçekten tuhaf, bu kadar düsünülen olaylar, kisiler aradan geçen zamanla unutuluyor.Yasanilan duygular hiçbir anlam ifade etmiyor.Yani  her sey geçiyor, unutuluyor.Böyle bazen diyorum ki yasarken üzüntüyü tadiyoruz ama geçirecek ilacimizda var, zaman var mesela zamanla unutuyoruz üzüntüden eser kalmiyor.Güzel bir sey bu.Uzun zaman sonra yazdigim yaziya bakarmisin okuyucum? Öff çok ciddi bir yazi oldu, hiç begenmedim.Iyyy ne bu ciddiyet ayol!   
    Gel en iyisi ben sana nalburun tarihçesini anlatayim.
       Emeviler  zamaninda  bir adam varmis.Bunun çok güzel bir ati varmis.Kahverengi, orta boy Arap bir at.Tabii bu at Emeviler gibi Arap milliyetçiligi yapmaz, sahibinin Türk oldugunu bile bile onun kendisine binmesine izin verirmis.Neyse gelgelelim asil konumuza, bu adam otururken bir gün atinin nalini burmus, hosuna gitmis.Artik sürekli atinin nallarini buruyormus.Buldugu nallari burup burup atiyormus.Uzaktanda bir Arap bunu görmüs.Merakla takip etmis.Zamanla takipçisi olmus pesinden gitmis ve attigi nallarida hep toplamis.Zamanla birikmis bunlar.Bir gün, mübarek günde, Berat kandilinde nallari buran Türk ölmüs kalp krizinden. Arap olan takipçi gizli askinin ölümünün acisina  dayanamayip bu nallari satayim demis dükkan açmis.Dükkanin ismi “Nalbur” olmus.Çok ilgi görmüs bu dükkan, zamanla Arap  ölen adamin acisini unutmus  dükkanina yeni yeni esyalar getirtmis, boya badana malzemeleri, merdiven, yapistirici Alalh ne verdiyse getirtmis.Buranin adi sadece Nalbur olarak kalmis.O gün bugündür nalbur olarak kullanilmis bu dükkanlarin ismi.Görüyorsun ya sadik dostum, unutan unutuyor.Hatta sana bir  kamyon arkasi gibi  twitterda gördügüm sözü paylasayim öyle bitireyim yazimi.
“UNUTANLAR UNUTULANLARI ASLA UNUTMAZLAR! ;)”

12 YORUMLAR

  1. bir gün bir pelivan kisinin yolu trabzona düsmüs orada atini nalbanda nallatmis ama bu pehlian nalbandin her yaptigi nalini kiriyormus eliyle bu nal yaramaz benim atima dermis ve usta nalci öyle bir nal yapmiski onu bu pehlivan kiramamis ve bu nali atina çaktirmis.

    is para ödemeye gelince atin sahibi nalbanda para verince oda öyle güçlü biriymiski bas parmagiyla o paranin turasini siliverirmis bu paranin turasi yok bu para geçmez dermis ve oda atin sahibine ve atin sahibi onun kaç nalini kirdiysa oda onun verdigi o kadar parasinin turasini silmis ve en sonunu silmemis.

    iste trabzon adi ondan kalmis derler yani tura bozan nalbantin nami böyle trabzon olarak tarihe geçmis derler.r.ç..

  2. off off su an öyle utandim ki, bir seyi de dogru yapsam içim gam yemeyecek.Umarim bu cümleyi dogru söylemistim. Neyse ironi oldu diyelim bu sekilde kiviralim.Bu arada tesekkürler 😀

  3. off off su an öyle utandim ki.Bir seyi de dogru yapsam içim gam yemeyecek.Umarim bunu dogru söylemisimdir.Neyse ya ironi yaptim diyelim bu sekilde kivirmaya çalisalim. Ha bir de tesekkürler 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here