Nasrettin Hocamiz Halkina Nasil Deger Verirdi.

0
284

Hocamiz bir gün akli esmis kürsüye çikmis “ey ahali size bir sey söyleyecegim onu biliyor musunuz” demis bu kürsüden. Ahalisi de hocanin muzip biri oldugunu bildiklerinden “biliyoruz hocam” demisler. “O halde benim söylememe gerek kalmadi” demis ve kürsüden inmis. Oradakiler bir birine sormuslar “acaba hoca ne diyecekti” diye. Kimileri “ne bileyim” demis, kimileride “kim bilir ne palavralar anlatacakti” demisler aralarinda bir anlasmaya varamayinca.

Hocam “sunu bize bir anlat” demisler, hoca tekrar kürsüye çikmis, “bilenler söyle ayrilsinlar” demis. Onlara, “siz bildiginizi bu  bilmeyenlere anlatiniz benim söyleyeceklerimi” demis ve hoca kürsüden inmis. Fakat oradakilerin hepsi “bilmiyoruz” deyince, hoca tekrar kürsüye çikmis ve hocamiz sormus onlara “benim size ne söyleyecegimi hiç biriniz bilmiyor musunuz?” Onlara da “bilmiyoruz hocam” demisler ve o zaman Nasrettin Hocamizda:

“ey ahali sizin  bilmediklerinizi ben nerden bileyim” demis kürsüsünden tekrar inmis  ve konuda böyle kapanmis…

 

Not: bence görülüyor ki; her seyi halkin kendisi bilmesi gerekiyor oldugu açiktir, mesela Hoca bilir, siyasetçiler bilir, ABD bilir, AB bilir diyenlerin vay haline vay hallerine. Birazda siz düsünün bu konuda derim iste aranan demokrasi rejimi bence budur o halkin görüs birligidir. Eger onu bulmazsak gelir birileri mali elimizden alir ve gider. Kendilerini de is bilen ve âlim kisilerden yaparlarsa bu da halkin  demokrasi bilgisi ve inancidir demektir, yani halk olarak kendimize sahip çikip  “dur bakalim sen ne yapiyorsun?” mu, diyelim yoksa “her seyimize el koysunlar bizim için fark etmez! “ mi, diyelim. Iste bütün mesele budur!

Bu fikrasiyla da Nasrettin Hocamiz, bize bu inceligi bunun hikmetini anlatiyor bence derim.

Selamlar. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here