Ne Harika Degil mi Özgür Olmak?

4
125
Sabahin en erken saatinde kalkmak bu günlerde kötü bir aliskanlik gibi yapisip kaldi üzerime. Yine öyle bir sabaha günaydin dedim. Bilgisayarimi açtim ve karsima gelen yaziyi okumaya koyuldum. “Daha evvel gitmedigimiz bir yere gitmek muaazzam bir özgürlüktür” çok ilginç degil mi, felsefecilerin bile hayatlari boyunca aradiklari özgürlük tanimini bilgisayarin kiyisinda kalmis bir yerinde bulmus olmam?
Özgürlük de aslinda tam da buydu. Bilinmemezlik. Hiç bir yeri hiç kimseyi tanimadan, kimse  seni yargilamadan, kimsenin sana karismayacagini bilerek yasayabilmek. Toplumun genel yargilarini düsünmeden, ne giyecegine kendin karar vermek. Yakisip yakismamasi da önemli degil. Zira begendirecegin kimse olmayacak. Istedigin yemegi acili yapabileceksin çünkü sofrada aci yemeyen  de olmayacak. Üniversite de istedigin bölümü okuyacaksin çünkü hangi bölümü sececegine karisan akrabalarin da olmayacak.
Istedigin yere gideceksin ve gönlün estiginde geri döneceksin. Hani hayatimizda neredeyse herkesin söyledigi “oturmana kalkmana dikkat et” sözlerine inat bacaklarini uzatacaksin gittigin her yerde. Hatta söyledigin kahvenin tadina varmak için sazli sözlü içeceksin etrafindakilere aldiris bile etmeden.
Burda sigara içilmez yazisi size hiç bir anlam ifade etmeyecek. Kim taniyor ki sizi gönlünüzce konusacaksiniz cep telefonunuzla otobüslerde. “Kiz kismisinin ne isi var bu saatte disarilarda?” lafi size bir anlam ifade etmeyecek. Çünkü siz özgürsünüz size teget bu laflarin hiç bir anlami olmayacak.
Bilmediginiz sehrin bilmediginiz sokaklarinda arabanizla gezerken müzigi son ses açip herkesi rahatsiz da edebilirsiniz. Bir park da otururken çekirdek kabuklarini yerlere atmaya ne dersiniz? Ya da sokakta kafayi bulana kadar içip, avazin çiktigi kadar nara da atbilirsin. Ne harika degil mi özgür olmak?
Evet size ceza veren  hiç kimse olmayacak hayatinizda. Ama ödül verende olmayacak. Siz özgürlügünüzün içinde küçük  basarilar elde edinirken de mutlugunuzu kendiniz tek basina yasayacaksiniz. Kisaca özgürlük mutlak bir yalnizliktir. Yalniz kalmaya raziysaniz çok sanslisiniz çünkü artik siz özgürsünüz.

4 YORUMLAR

  1. tesekkurler. begendiginize cok sevindim ama kulaga cok hos da gelse içinde olunca hissettirdigi sadece yalnizlik. Kalabalik tutsakligi yalniz özgürlüge yeglerim:)))

  2. Bu yaziyi bi duygusal bi fon müzigiyle birlikte okuudm çok muhtesem oldu kuru kuru okuyunca yazinin tadi çikmiyo neyse gelelim yaziylan ilgili düsüncelerime ilk öncelikle yazin çok güzel olmus begendim amma velakin eger etrafimda benim mutlulugumu ve hüznümü paylasacak , ben yanlis bir hareket yaptigimda beni uyaran bi ailem yoksa ben özgürlügü neyleyim o sartlar altindaysa eger özgürlük ben özgür olmak istemiyorum…=)) hadi kalin saglicakla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here