Ne Kadar?

9
388

Yillarca darbe korkusu ile yasamis bir demokrasi ve türban korkusu ile yasamis bir Cumhuriyet rejimi ile yasamis güzel ülkem. Her hükümet aman dikkat sakin konusma yoksa asker sokaklarda tanklarla gezer.

Bu yersiz korkular aslinda sadece bazi çevrelerin bizlere empoze etmeye çalistigi ve yillarca beyinlerimizi kemiren yersiz kuruntular. Artik anlamamiz gereken ne ordu darbe yapmaya merakli, ne de türban Cumhuriyet rejimini yikmaya çalismaktadir. Bu yersiz korkular benim güzel ülkemin yillarini ve bir neslin gelecegini yok etti.

önce vatanSimdi nasil derseniz? Bilmiyorum ama artik o yersiz kuruntular kalmadi. Ama bazi hükümet adamlarinin dedigi gibi bir zamanlar ülkemin askeri, ordusu simdi hükümetin memuru oldu. Bu gerçekten zor bir durum. Memura ne dersen yapar ya simdi ordu artik milletin ordusu veya askeri degil hükümetin memuru. Türban ise tam bir maskaraliga döndü. Türbanli kardeslerimin umutlari artik siyaset denilen o olgunun oyuncagi konumunda. Türbani serbest birakacagiz, üniversitelere türbanli girilmeli gibi bos ve sadece siyasi iktidari ele geçirmek için söylenen bir oyuncaga döndü. Simdi ne olacak bunu kimse bilmiyor. Bir demokratik açilim davasi çikti ortaya. Neymis Kürt kökenli vatandaslar kendi dilleriyle egitim yapabilirler, propaganda yapabilirler, sokak isimleri Kürtçe olabilir gibi… Yüzlerce imtiyaz. Sunu anlamiyorum; bir zamanlar dogu ve güneydogu Anadolu bölgesinde tek sorun terör örgütü PKK idi simdi ne oldu? Dagda gezen teröristler artik Kürt halki için savasan birer olgu haline getirildi. Peki, zamaninda köy basan, çoluk çocuk öldüren kimdi? PKK. Empoze edile edile artik asil gerçeklerden uzaklastik veya uzaklastirildik. Sunu anlamiyorum; ne zaman vatanini seven insanlar kirmizi listeye alindi. Neden vatanini sevmek suç oldu? 

Artik vatan kavraminin içi bosaltilmaya çalisiliyor. Bizler bu vatani beraber kurduk. Yan yana savasarak birbirimizin kuru ekmegini paylasarak. Simdi paylasamadigimiz nedir diye sorsak? Kimse bana adam akilli bir sey söyleyemez. Paylasilamayan tek bir olgu var bu dünyada Türkiye. Baskalari paylasamadigi için bu durumdayiz aslinda. Onlar ne kadar ugrastilarsa da olmadi ve olmayacak. Çünkü bir zamanlar bu vatan için ölen dedelerin torunlari yeniden çikacak ve diyecekler ki Ben dedemin torunuyum. Kimseye inanmayin. Özellikle de siyaset kurumuna. Çünkü iktidar olma hirsi bitmez ve tükenmez.

9 YORUMLAR

 1. "Simdi paylasamadigimiz nedir diye sorsak? Kimse bana adam akilli bir sey söyleyemez. Paylasilamayan tek bir olgu var bu dünyada Türkiye."

  heh iste dogru söze ne denir:)

  birikmis sorunlarimiz var bizim, dünyaninda…

  inançlarimizdan tut, akli melekerimizi kullanamama gibi defolarimiza kadar aradaki virgülle ayrilmis olanlari siralamak lazim. mesela düsünce özgürlügü, mesela nostalji ( 1400 yil önce kafa yapisi modeline geri gitmek gib), mesela irkçilik, mesela tembellik ( ülen bir arastir bir sor, sorustur, oku be insan okuuu)…

  Türkiyeyi mi istiyosun al alll all napican alipta acaba??? Bizanstan, alan napti??? Osmanli kime devretti? Türkiye ne olacak belli degil? DÜNYAYA HAKIM OLSAN NE OLACAK ACABA??? Tüm bunlar toprak için mi toprak doyursun gözünü ( Rahmi Amca'nin yazisi geldi aklima) al gözüne sokk:(

  öffff yaa tek bir millet olsa adina da dünyali (insan) dense olmuyo mu? cikss olmuyo galiba onu denedi sscb basaramadi, ee amerika da birlesik topluluklar deniyor ama oda basarili degil… Valla planlayici öle bir planlamis ki; daha kimse fendine eremedi bu dünyanin:P

 2. ABD. baskani obama diyorki bir lider çevresine tesir eder önce yakinlarina sonra devletine daha sonrada dünyaya tesir eder ve o kisi diyor iste o gelir o düzeltir bu dünyanizi diyordu yaptigi seçim kampanyalarinda ve o kazandi ve o geldi simdi biz istesekte istemesekte hepimizi siradan düzeltecek anlasilan bu.

  mesela ondan önce buhs geldi o önce afganistani ve sonrada iraki bir güzel düzeltti bereketlendi oralar simdi de obama var hiç merak etmeyelim hepimiz tam onun istedigi gibi ona kul olacagiz biz Allahi dinlemeyiz ama obamaya hayir diyenlerin vay hallerine vay.

  iste kaddafinin durum bize bir ders olsun çünkü adam Allahtanda üstünmüs meger dedigi dedik çaldigi düdük oluyor hemen al senin olsun dünya diyoruz ona ölç biç kes sen her seye kadirsin diyor bütün insanlar ona.

  oda sag olsun hiç kirmiyor bizleri yapiyor hepimizin yuvasini çünkü tesiri ve nefesi çok kuvvetliymis meger bir geldi pir geldi evdeki bulgurda gitti elden bekleyin simdi ABD den GDO lu pirinç bugday gelecek diye yolda geliyor ama çok tasli dis kiriyor bu mubarekte eh ne yapalim kaderimiz bu.

  bu dünya liderinin tesiri biraz sertmis çin gibi çarpiverdi beni bilmem baskasinada öylemi oldu ondan çok memnun olanlarda var tabii not: yari saka yari ciddi olusun dedik bu seferde.selamlar r.ç..

 3. Kaddafi bir diktatör hatta hasta ruhlu biri olabilir. ama onu sadece Libya halki devirmelidir…

  her ülkeye ordan burdan yardim adi altinda " pirtt " diye firlayan amerika ve yandaslar hiç bir ülkenin iç isleri diye bir bölümünü birakmamakta israrcilar.

  aslandan sonra parçalari da sirada bekliyor tabi.. önce büyük aslan yesin kalan lesi de biz siyiralim.

  esefle kiniyorum 🙁

  ee ne dedik ilk yorumda;

  "birikmis sorunlarimiz var bizim, dünyaninda, "…

 4. hani laf lafi açar derlerya hazir lafi açilmis olaya bir daha bakalim dedim..

  haydi diyelim kaddafi diktatör ve hasta ruhluda basta ABD ve digerleri diktatörler ve hasta degilmi onlar mesela bu libyalilar kendine göre bir yasam sistemi kurmuslar kimileri zengin olmuslar ve diktatörde olmuslar eger bu olusumlar yanlissa dogruyu kim yapmis bu dünyada bir numune varmi ki onu ölçü alalim kendimize.

  demokrasi cumhuriyet bizde var diyenler bile diktatördürler kim sormus halkina sunu nasil yapalim diye ve onu onlara sormak için kim egitmis kendi halkini bu haklarini aramalarini haklarinin ne oldugunu kim biliyor mesela lideriniz benim diye ortaya çikanlarda kisa zamanda zengin oluyorlar ve onlarada hiç kimse bu nasil oldu diyemiyorlar.

  mesela ABD zenginleri öyle degilmi ve orada günde iki dolarla geçinmeye çalisanlarin derdine derman olmayanlar kendilerini düzeltemeyenler dünyayi düzeltmeye kalkmalari hali kiralik katilliktir mafyaçiliktir bunda liderlik degil mafya babaligi olur dünya insanligi öncelikle bunu ilmi sekilde düsünsünler derim.

  ve biz lideriz diyenler insanlik alemine bunu danissinlar onlarin fikirlerini alsinlar onlarin isigi altinda yeni sosyal rejim sistemlerini kursunlar onlari olustursunlar iste onlari oylarimizla tartistirsinlar iste gerçek demokrasi böyle baslar.

  hem zenginler olacak hem fakirler olacak orada demokrasi ve cumhuriyet vede islamiyet dini olacak bu tabiatina aykiridir lider insan yoktur gerçek lider kurulu olan sistemdir ve ona uyulur yani lider ulasabildigimiz kadar ilimdir bilimdir haktir adalettir hukuktur iste ona teslim olunur hiç bir kisiye ve obamaya da degil kimler ki liderlere teslim olursa onlardan hiç kimseye bir hayir gelmez ve gelmemistir vede gelmeyecektir derim.

  mesela ABD nin yaptigi önderlik rehberlik kiralik katliamdir milli onurlari ve servetleri serefleride yok etmektir bunami biz teslim olacagiz vay halimize vay derim mesela bizde bir istiklal savasi yaptik ama zenginler mali kaptilar bizde onlarin amelesi olduk bumudur ileri demokrasi olmak koca bir yalan su demokrasi ve demokrasi duraga gelene kadar diyorlar iste bize enjekte edilen demokrasi afyonu ve demokrasimizde budur vay halimize vay derim.

  kimileri zenginlikten ruh hastasidir kimileride fakirlikten ruh ve saglik hastasidir hasta olmayan ve insanlik hakkini bilipte ona razi olan insan yok ki bu dünyada ben hiç görmedim derim.

  hani bir laf vardir kendi basini baglamayi bilmeyenler gidermis gelin basi baglamaya derler iste günün ve geçmisin liderlerinin hemen hepsi böyledirler sen önce kendi ülkendeki toprak agani kaldirda milli servetlerini halkina bir paylastirda ondan sonra bakin bizi örnek alin deyin diger milletlere ölçü budur.

  öyle halinden sikayet amaciyla toplanan halkinin üstüne büber gazi boyali sular püskürterek onlari zehirlemek onlari kursunlayip öldürmekle sakatlamak demokrasi olmaz bu zulüm olur zulümle yapilan islere demokrasi cumhuriyet degil ancak zalimlik olur ve Allah hiç bir zalimi sevmem diyor iste aranan tek lider odur onun sözünü dinleyelim gerisi kolaydir derim.
  not: bunun devami olarak sonrada bu konuda birazda kurandan bazi örnekler vemeye çalisacagim selamlar. r.ç.

 5. bütün insanligin haklari olanlara.

  1- devletin askeri ve siyasi gücüne kralca hükmedenlere.

  2- milletlerin is ve para ve mülkiyetinin gücüne patronca hükmedenlere.

  3- insanligin din ve vicdan ve iman ve ahlak gücüne ruhbanca hükmedenlere.

  4- insanligin insani hayatini kölelestirip onlari kendi istedigi sekilde güderek kullananlara bu güce hükmedenlere.

  5- ve onlara bu imkani veren o insaniliga yüce Allah hidayet etmem diyor iste o insanliga ve o toplumlara derim.

  daima görülüyor ki dünya insanligi hep bunu yasamislar ve hala yasiyorlar derim ve insanlar bu sisteme köledirler ve bunu artik görsünler ve bir çare üretsinler derim.

  not: daha biz hidayetin manasini bile bilmiyoruz ki önce onu ögrenelim. r.ç.

 6. 1- bilgiyi saklayan bilim adamlari din bilginleri aydinlar sanatçilar bu bilgileri sanati tek ellerine geçirenler ve halki kendilerine muhtaç edenler.

  2- iktidari eline geçiren siyasetçiler askerler amirler memurlar bu makam ve rütbe sahipleri olarak halkini tehditle korkutanlar.

  3-serveti tek ellerine geçiren zenginler semayedarlar bankacilar insanlari açlikla yoksullukla ve gelecek kaygisi ve korkusuyla korkutanlar yigdiklariyla halkin üstünde korku imparatorlugunu kuranlar.

  4- her kim bunlari yapiyorsa zamanin zalimleri ve ruhbanlari onlardir ve onlar bu biriktirdikleri ile kendilerine yonttuklariyla daglanacaklardir bu yaptiklari onlara ates olarak onlara dönecektir diyor yüce Allah tevbe suresinin 34. 35.. ayetlerinde

  5- mülkün üzerine oturan zenginler halkina ilahlik taslamis olurlar çünkü mülk benim diyor yüce Allah "LEHUL MÜLK". yani mülk yanliz Allahindir deniyor daha ne desin hesap ortada ve her insan bunun sahibi olurlar bunlar insanligin demektir ve esit ölçüde bunu paylasirlar demektir eger onu kitabina uydurup biriktirmek baskalarini sefil birakmak büyük günahtir deniyor anlamak isteyenlere yüce Allah derim. r.ç.

 7. Bugün Milliyet'te okudum, Öcalan gibi siyasi tutuklular serbest birakilsin diye talep etmis BDP'liler.

  Öcalan siyasi tutukluymus yani. Terör örgütü kur, insanlari öldür; sonra da siyasi tutuklu ol.

 8. ''öffff yaa tek bir millet olsa adina da dünyali (insan)''

  olacak deliseyim oda olacak gün gelecek dünya toplumu tek bir bayrak altinda dünyali diye anilacak, biz görecekmiyiz elbette görecegiz ama bu yasamda degil.
  hos o zamanda kaos bitmiyecek o zamanda evrendeki diger dünyalardan dünyamiza yan gözle, hirsla bakan gözler yine olacak. yani mücadele hep bir sekilde olacak. insanin gelisimi için bu olmazsa, olmazlardan her zaman siyah olmaliki, beyazin neye göre beyaz oldugunun ayirtedilmesi gerek.

 9. insanligi parçalayan kendi elleriyle uydurdugu çasitli dinleridir.

  eger tek dinde birlesirlerse oda islam ve bu kuran olursa dünya insanligi o zaman tek bayrak altinda tek millet bütünlügünde ve dünyanin tek sahipleri olarak ve onu insanca paylasarak bir arada tek kanunda sulh içinde ve huzur içinde
  korkusuzca yasayabilirler.

  onun için ben çok eskiden beri düsünürüm ve kuranda öyle diyor firkalara bölünmeyin Allahin ipine hep birlikte yapisiniz diyor ali imran 103. ayette yani çesitli milletler çikarlari degil insanlik çikarlari önemlidir. her insanin Allah inanci kendini baglar ve zaten Allahta öyle diyor kuranda dinde zorlama yoktur

  ve siyasi partiler dinler mesepler tarikatler gibi bölünmeler insanligin mayasini ve onlarin yaratilis kimyasini bozuyor çok siyasi parti yerine tek kanun olur bir tek parti içinde her yöreden onlar kendi içinden seçtigi millet vekilini o yöre halki o meçlisine yollarlar onlar parti kralligi kurmazlar hepside bagimsizdirlar daima hakki ve adaleti ortaya koyarlar ve her yöre halki gerekeni ona söylerler ve onu hasabada çekerler onlarda halkinin kendinden isteginini.

  ve onun savunmalarini yaparlar ona oylarini verirler ve o kanun olur hep birlikte ona uyariz eger eksigimiz bir yanlisimiz varsa onlari en kisa zaman içinde düzeltiriz iste özetle ben bunun inanci içindeyim gerisi teferruat olur derim r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here