Neden Web2.0?

1
229

Size Internet Yeter

Her bilgisayar kullanicisinin gereksinim duydugu belli basli yazilimlar vardir. Bu yazilimlari çesit olarak siralamak gerekirse;

 • Güvenlik yazilimlari
 • Ofis yazilimlari
 • Resim, fotograf düzenleme yazilimlari
 • Ses, görüntü düzenleme yazilimlari
 • Farkli uzantilara dönüstürme yazilimlari
 • Dosya indirme yazilimlari
 • Mesajlasma, sohbet yazilimlari.
 • Ve tabii ki oyunlar
Su bir gerçek ki bu yazilimlari bilgisayarinizda kullanirken bazi donanimlarda islem yaparlar. Islemcinizi, bellegi kullanir, sabit diskinizi doldururlar. Böylece belki de ihtiyaciniz olmasa bile yüksek donanimlara sahip bir bilgisayar almissinizdir. Tabii bu da cüzdaninizi epey yormustur.

Size tüm bunlarin tamamini yapmak için sizin bilgisayarinizin donanimina gerek olmadigini söyleyebilirim.
Çok önceleri internet siteleri sadece bir dokümani, e-postalari okumak veya sohbet için kullanirdik. Simdilerde ise interneti, yukarida saymis oldugumuz etkinlikler için kullaniyoruz. Bizim bilgisayarimiz yerine sunucu bilgisayarlar yani internet siteleri ayni görevi yerine getiriyorlar.
Bana göre bu olay, internet sitelerinde bas bas haykirilan "web2.0" mantiginin yarisini olusturuyor. Diger yarisini da görsellik olusturuyor. Tabi bu da ayri bir makale konusu. Hatta uygulamalarin daha çok internet üzerinden kullanilmasinin, web 3.0a atilan bir adim olarak görenler de var.

Internette çevrimiçi uygulamalarin birçok getirisi var.

 

 • Sosyallesme

Belki de bilgisayarimizda kurulu olan uygulamalara en büyük artisi da bu; sosyallesme. Olusturdugunuz her dokümani, düzenlediginiz her resim, ses, görüntü dosyalarini sinirsizca paylasma imkaniniz var. Örnek vermek gerekirse bilgisayarinizda kullandiginiz herhangi ofis yaziliminda düzenlediginiz bir dokümani internette bir arkadasinizla ortak yapmaya kalktiginizda imkanlariniz kisitli kalacaktir. Çevrimiçi uygulamalarda olusturdugunuz dosyayi herhangi biriyle birlikte olusturabilir, arkadasiniza gönderebilir, internet sitenizde yayinlayabilirsiniz.

 • Sistem bagimsiz olmasi

Bu ne demektir diye akliniza gelebilir. Daha uygun bir baslik bulamadim. Efendim siz her zaman bilgisayarinizi yaninizda tasimak gibi bir lüksünüz olmayabilir. Ya da benim gibi bir Ubuntu GNU/Linux bir Windows XP gidip geliyorsaniz, en büyük yardimciniz bu uygulamalar olacaktir. Iste burada imdadiniza bu uygulamalar yetisecektir.

 • Bir internet tarayicisi yeterlifirefox

Tüm bu uygulamalari kullanabilmek için bir internet baglantisi ve bir internet tarayicisi yeterli olacaktir. Eger tam donanimli bir sekilde kullanmak isterseniz Firefox kullanmaniz sizin yarariniza olacaktir. Aslinda bu uygulamalarla Firefoxu tam bir isletim sistemine dönüstürmek mümkün.

 • Basit ve kullanici odakli

Hani bir dükkana girersiniz de duvarda bir levha görürsünüz. Üzerinde söyle bir ibare vardir; "Müsteri velinimetimizdir." Iste bu uygulamalar size bu levhada yazilan sözü hissettirir. Bu uygulamalar, sizin olmasini istediginiz gibi çalisir.

Bazi yazilimlar vardir. Kullanabilmek için kitaplar bitirmenizi veya özel dersini almaniz gerekebilir. Bu uygulamalarda durum biraz farkli. Internet sitesine girdiginiz anda neyi nasil yapmaniz gerektigi ortadir. Eger biraz karmasik bir durum varsa da, zaten o uygulamayi gelistirenler size nasil çalistigini gösterir bir görüntülü kilavuz hazirlamislardir.

 • Ücretsizdirler hatta bazen açik kaynaktirlar

Güzel artilarindan biri de bu. Bazi özel yükseltmelere hariç hiç para ödemiyorsunuz. Ya da bilgisayarinizda yüklü yazilimlari parasiz kullanmak için kullandiginiz yasadisi yöntemlere basvurmuyorsunuz. Hatta bazen açik kaynak uygulamalarla da karsilasabiliyoruz. Sürekli güncellenen, topluluk tarafindan sürekli eksiklikleri giderilen bir uygulamayi kullanmanin rahatligini yasiyoruz.

 • Kismen de olsa donanim gerektirmez

Internet tarayiciniz kullandigi ram ve islemci gücü haricinde herhangi bir donaniminizi kullanmiyorsunuz. Tüm islemlerinizi kullanmakta oldugunuz sitenin bulundugu sunucu karsiliyor. Hatta çogu zaman yarattiginiz ve üzerinde çalistiginiz dokümani saklayabileceginiz bir depo alani bile sagliyorlar.

 

Web uygulamalarinin eksi sayilabilecek yönleri de var.

 

 • Sosyallesmenin getirdigi gizlilik ihlalleri

Bir web uygulamasi her ne kadar üye oldugunuz sözlesmelerde size "kisisel bilgilerinizi hiç bir amaç ugruna kullanmayacagiz" dese de bu sözlere güvenmek dogru bir davranis olmayacaktir. Bir web uygulamasini kullanirken, bilgilerinize özel olarak erismeseler bile kendi istatistik verilerinde kullanarak reklam politikalarini buna göre sekillendirir ve bu bilgileri baskalarina da satabilir. En kötüsü de e-posta adresinizi kendi reklamlari için kullanmalari ve her gün size e-postalar göndermeleri olacaktir. Ayrica e-postalarinizi da baskalarina satabilirler.

 • Telif hakki ihlalleri

Telif hakki, bir belge olusturan veya bir ürün üzerinde büyük emekler harcamis insanlar için çok degerli bir haktir. Web uygulamalarinda yarattiginiz bir ürünü dünya ile paylastiginiz zaman, emin olun bu ürünü kopyalayacak ve kendi adi altinda yayinlayacak biri çikacaktir.

 • Tüm ihtiyaçlari karsilayamazlar

Ne kadar detayli kullanimi olursa olsun bir web uygulamasi asla bilgisayarinizdaki bir yazilim kadar detayli kullanima sahip olamayacaktir. Aslinda bu özellik çogu kullanici için arti bir sey olsa da üst düzey bir seyle ugrasanlar için ihtiyaçlarini karsilamayacaktir.

 • Henüz yeni kullanicilar için yabanci sayilabilir.

Tüm bu anlattigimiz web uygulamalari bir gün gelecek bilgisayarimizdaki yazilimlarin yerini alabilecek düzeye gelecekler desek de bunlardan bihaber kullanicilar var. Çogu kisi internette ödevini arkadasiyla ortak yapabilecegini, kendi olusturdugu ses veya görüntü dosyalarini arkadaslariyla paylasabilecegini, haber sitelerinde kapi kapi gezmek yerine sitelere üye olarak haberlerin rss teknolojisi ile ayagina kadar gelebileceginden habersiz.

 

Düsünceler

web2.0

Yazimin temel mantigi interneti kendi isletim sisteminiz gibi kullanabildigimizi göstermek oldu. Bu olayi basarabilmemizin temel sebebi elbette web 2.0. Web 2.0 son yillarda hayatimizi kolaylastiran en büyük gelismelerden biri oldu. Artik internet siteleri o eski hantal yapilarini birakarak kullanicilarini isteklerine kulak kabarttilar. Tasarimi daha kolay, az reklamli, kullanisli ve çok islevsel internet siteleri hizla artti. Çok yeni fikirler ortaya atildi. Bunlarin basinda da bu makalemizin de konusu olan kisisel bilgisayarin yükünü azaltma temasi öne çikti. Çünkü insanlari internete çekmenin en kestirme yolu kendi kisisel islerini yapabilecegi bir ortam olusturmakti. Kanimca web 2.0in ilk hedeflerinden biri de bu olsa gerek. Tüm bu uygulamalarin içten içe söylemek istedigi veya bu durumun gidecegi son nokta "size internet yeter" durumu olacaktir.

Web 2.0’in hayatimiza daha bir çok yenilik ve rahatlik sunacaktir. Bu hizmetlerden de en karli çikacak olan elbette ki son kullanicilar olacaktir.

Bir sonraki yazi da normal bir kullanicinin bilgisayarinda kullandigi yazilimlarin yerine geçebilecek web2.0 uygulamalarini inceleyecegiz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here