Nedir Bu Recep Ivedik Çilginligi?

12
416
Recep Ivedik, neden bu kadar çok seviliyor? Neden bayiliyoruz onun hakaretlerine, küfürlerine, hiç komedi disinda bir gözle baktiniz mi bu karaktere? Hayir mi? Bence de, bakmadiniz…
 

“Recep Ivedik 2nin elde ettigi hasilat 26 milyon 713 bin TL’ye ulasti. 13 Subat Cuma günü giren film için 3 milyon 440 bin bilet satildi.”
seklinde bir yazi okudugumda, mutlu oldugumu zannetmiyorum. Çünkü biliyorum sadece meraktan izleniyor, sadece is olsun diye.


Nasil bir karakter?

Normal kosullarda bir barda, plajda vb. yerlerde, böyle bir karakter görseniz -ki görüyorsunuz- yanina yaklasmazsiniz. Imkani yok bir kelime konusmazsiniz. Hatta konusmaya çalisirsa, terslersiniz. Hakaretlerini siddetle elestirirsiniz. “Kiroya bak nasil da küfür ediyor, terbiyesiz!” diyenleriniz bile olmustur.

Peki o kötülediginiz adami, simdi neden izliyorsunuz? Meraktan… Sirf ilk filmi izlediginiz için, ikinciye de gittiniz. “Ikinci filmde argo daha da az olacak” gibi birseyler duymustum filmin bas kahramanindan. Ama sonuç yine ayni, güldürme isi için; hakaret, küfür, argo…

Peki ne yapayim, gitmeyeyim mi?

Gidin, gitmeyin. Size karismiyorum, zaten öyle bir lüksüm yok. Benim buradaki etkim, gidip gitmeyeceginize karar verirken düsünmenize yardimci olmak. Madem kriz var peki “Recep Ivedik” nasil 3,5 milyon bilet satiyor? Size bu filmde de bazi seyleri merak ettirip, filmin 3. serisini de çikaracak, ve ona da gideceksiniz.

Söylemek istedigim su, küfür edilmek için paranizi yatirirken, bir daha düsünün.

12 YORUMLAR

 1. Neden bir basari alkislanmaz bu ülkede? Neden illa bir katekulli durumu, bir tu kaka durumu bahane edilir o basariya?

  Peki ya Cem YIlmaz? Onu da vurdular yerden yere, yok kopya film yapti, yok Ivedikin rekorunu geçemedi vs…

  "Sadece is olsun diye izleniyor…" seklinde "kisisel görüsünüzü" belirtmissiniz. 3,5 milyon kisiyi (korsan kim bilir kaçtir) bir kalemde çizmissiniz bravo.

  Biz genç nüfusa sahip bir ülkeyiz. Liselilerin konusmalarina, sohbetlerine en son ne zaman katildiniz? Bugün kiz ögrenciler bile ana avrat küfretmekten "xtir" çekmekten çekinmiyorlar konusurken…

  Ben süper harika film demiyorum. Mutlaka izleyin de demiyorum. Ama Sezarin hakki Sezara… Sahan Gökbakari kutluyorum tiplemesi ve basarilari ile. Kendisini tv8den beri biliyorum. Tiplemelerini, baska kanala geçisini, sonra daha büyük haber kanalindaki gece kusu modundaki programi ile yasadigi basarisizligi vs…

  Birakin kendisini kutlamayi, kendisinin izni dahilinde alnindan bile öpüyorum kendisini. Yürü be Sahan…
  Umarim basari sarhos olmaz, kazandiklari ile daha güzel islere imza atar.

  Not: Recep Ivedik 1i televizyonda izledim. Sanrim ikincisi de öyle denk gelecek.

 2. Ben de sana katilmiyorum Serkan ikinci filmi sinemada izlemis biri olarak. Filmde basari adina da bisey göremedim, sinema orasi televizyon degil bu kadar basit olmamali bence. Güldügümü hatirlamiyorum bile espriler o kadar alt seviyelere inmis. Yanimda gülmekten ölenlerde yok degildi ama küfüre yada Recepin kusmasina gülmek o filmin ne yazik ki iyi oldugunu göstermiyor benim gözümde.

  Önemli olan rekor degil ayrica ben Aroga da gittim belki gülmekten yerlere atmadim ama en azindan hareketle degil Cem Yilmazin agzindan çikan sözler beni güldürdü. Espri dedigin elden koldan degil agizdan çikmali. Çok daha zevk aldim diyecegim ama Recep Ivedik izlerken hiç zevk almadim ki bu karsilastirmayi yapayim.

  Izlemek isteyenler olacagi için sonunu anlatamiyorum ama izleyenler görecektir sonu zaten içler acisi, ne yapalim nasil baglayalim denmis bitirilmis. Zoom out yapinca sanki ne sahne olursa olsun film bitebiliyormus gibi. Zoom out olay tamam 🙂

 3. gittim.gitme amacim ilkini izledim ikinciyide izlemek degildi.ve evet katiliyorum bende ayni düsüncede bir insanim bende çok elestirdim bu filmi.sanirim gidip o sinemadaki dolu koltuklarin kahkahalarini dinlemekti.hiç gülmedim.her iki filmdede fakat öyle bir düsünce almistiki beni,ben bile kendimi anlayamadim neden böyle birsey yaptim diye sordum kendimede bilmiyorum.insanlar artik o kadar basit seylere basit karakterlere gülüyorki onlara içimden kizmak için yaptim sanirim.

  ve sunuda eklemek istiyorum.Sahan çok güzel bir karakter yaratti.Halkin içinden kopup gelen bir insan modeli çizdi kendi show programlarinda bunu bölüm bölüm kullandida ama sinema filmi olarak yapmayacakti benim kendi kisisel görüsüm.Ama para lazim tabi…Ikinci filmi çok gereksiz ve saçma bir filmdi.cep telefonu kamerasiyla çekilmis bir film bile denilebilir.

 4. filme verilen tepkileri anliyorum. bir kismina da katiliyorum, çünkü türk sinema tarihinin en yüksek hasilatini yapan filmi recep ivedik olmamali.

  kisi, sahsi veya ülke menfaatlerini etkilemedigi sürece deger vermedigi birseyin üstüne bu kadar gitmez.

  ama bazilarimizin da bu film üzerinden prim yapmaya çalismasi da çok açik (bu yazi için söylemiyorum). çok abartiyoruz.

  "küfür edilmek için paranizi yatirmayin" demissiniz. sinema bu mantikla mi izlenir sizce? film karakterlerinin yaptiklari seyleri, sahsimiza yapilmis gibi algilamak ne kadar mantikli?

 5. Canim benim bu ülkede politikada da böyle. Adamlar can hiras çalisip %48 le hükümetin tepesine oturuolar. Dierleride bas bas bairinip duruolar. Sonuç degisior mu hayir.
  Biz bu güzl ülkede ne zaman bükemedigimiz bilegi öpmeyi ööörenices, ne zaman bi basarinin ardinda hinlik aramicaz, ne zaman ulen ben daha iyisini yaparim die var gücümüzle uuramicaz, ta iste o zaman olur anca.

  Te bu kadar beyav agsam agsam sölettiniz be.

  Tüübe tübee…

 6. yorumlarinizi okudum arkadaslar, bazi sahnelerde argo biraz abartilmis geldi bana da… Ama filmi bir bas yapit bekleyerek izlerseniz hiçbir sey bulamazsiniz tabi. Film tamamen bir karakter üzerine çevrilmis farkindaysaniz, baska öne çikan bir oyuncu yok. Recep Ivedik belki bir "kro", sofistikein yorumuyla… Ama cahil denemez, sosyal olabilme çabasinda… Birçok seyden haberdar fakat konuya vakif degil, duygusal ama göstermeyi beceremeyen, saf ve dürüst bir karkter. Tezatliklarla içiçe…

  Agresif oldugundan ve kimseyle anlasamadigindan dolayi çevresiyle iliski kurmakta ve konusmakta zorlanan bir tip. Hal böyle olunca Recepi tanimak için baska bir kareter giriyor filme ( her iki filmde de ayni kisi dikkat ettiyseniz ). Bu kisi Recepi tanimamizi saglayan kisi. Farkindaysaniz bu kisi de hep anti sosyal fakat Ivediki seven ilk kisi. Onun sayesinde Recep digerleri tarafindan seviliyor ve filmdeki çevre tarafindan da kabul görüyor.

  Simdi ne oldu? Anlatmak istedigim su. Rocky ilk raundlarda dayak yer, seyirci kazanmasini ister son raundlarda yumruklar konusur Rocky kazanir seyirci memnun olur. Bu film güzel ivedik degil!! Ben arada bi fark göremiyorum. Hatta hiç islenmemis sekilde kimsenin gerçek hayatta kabullenemeyecegi hatta sevemeyecegi bir karekter filmin sonunda kendini kabul ettiriyor…

  Buradan Sahan Gökbakari ve ekibini kutluyorum. Emege saygi, yikici olmak kolaydir…

  Eline firçayi alip, elestirdigin yagli boya tabloyu düzeltebiliyor musun? Ben ona bakarim.

  Saygilarimla…

 7. Yapilan isi güzel göstermek için kendimizi zorlayalim yani. Filmi basyapit olarak izlemeyelim iyi güzel ne olarak izleyelim, Sahanin yaptigi sevmeye zorunlu oldugumuz bir film olarak mi?

  Film bir karakter üzerine çevrilmis ama türü biyografi degil sonuçta, film eger komedi olarak yapildiysa ben onu beklerim, bekledim ve bulamadim.

  Türü aksiyon olan bir film ile, türü komedi olan bir filmi kiyaslamaya kalkarsaniz bundan çikardiginiz sonucun çok bir anlam vermesini bekleyemezsiniz. Siz bu filmi komik buldum gayet basarili diyorsaniz diyecek bisey yok, sonuçta iyi kötü göreceli bir kavramdir.

  Emege saygi diye elestiri yapmayali mi, güzel olmayan filme güzel diyelim de aynen böyle mi devam edilsin? Evet Sahanin tvde yaptigi is çok basariliydi, ama benim sinema anlayisim bu degil, hiçbir görüste bana bu filmin sinema için bir basari oldugunu anlatamaz.

 8. Söz konusu begenilmesi degil. Basarisinin hakkiyla irdelenmesi.

  Yoksa çamur at izi kalsin, asagila yerin dibine batsin tarzinda elestiriler bu tarz yapitlari her zaman yüceltir.

 9. Bu ülkede basarisi irdelenmesi gereken çok daha önemli seyler var.

  Herkesin basari kavrami farkli, benim için bir filmin çok izlenmesi basari degildir.

 10. o zaman sizin yazdiginiz bir programin en çok indirilen program olmasi da baskasi için bir kistas olamaz sevgili muratmoon.

  Igneyi kendimize, çuvaldizi baskasina batiralim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here