Neseli Hayat

0
259

BKM Mutfak oyuncularinin oynadigi bir Yilmaz Erdogan yapiti olarak karsimiza çikan Neseli Hayat filmi her nedense Kemal Sunal filmlerini hatirlatti.  Bazilarina Bad Santa filmini de hatirlatan bu kara mizah film’in gösteriminin bayrama denk getirilmesi de izlenme orani açisindan sikinti çekmeyecegini gösterdi.

Yine BKM Mutfak oyunculari tarafindan hazirlanan “Çok Güzel Hareketler Bunlar” adli tiyatro programindan asina oldugumuz oyunculari bir sinema filminde ilk defa izleme firsati bulduk. Bazilarinin sinema için biçilmis kaftan, bazilarinin ise sen tiyatro yap, sinemaya bulasma diyecegimiz oyuncu türlerinden olduklarini gördük.

Özellikle Ersin Korkut, Büsra Pekin ve Murat Eken’ in oyunculuklari göz doldurdu. Filmin yildizi kim diye sorulacak olursa verilecek cevabin hiç süphesiz Büsra Pekin oldugunu söyleyebiliriz.

Filmde Yilmaz Erdogan’in “Riza” karakterindeki  Iç Anadolu sivesini kullanmasi, sinema da tüm ülkeye hitap eden sivenin Iç Anadolu sivesi oldugunu gözler önüne serdi. Riza karakteriyle Yilmaz Erdogan’in oyunculuguna yorum yapmanin ise saygisizlik olacagini düsünerek yorum yapmiyorum.

Filmin ana konusu “Neseli Hayat” adindaki pazarlama sirketinin islenmesinin günlük hayatta ticari faaliyette bulunan prim usulü pazarlama yapan kozmetik dalindaki sirketlerin eleman bulma sikintisi yasamasina neden olacagini düsünüyorum.

Noel Baba kiligindaki Riza karakterinin filmin bir sahnesinde diger Noel Baba karakterlerine “Selamun Aleyküm” diye selam vermesi ülkemiz kültürünün kisa ve net bir yansimasi oldugunu gördük.

Filmin Müzigi ise yetersiz ve bir o kadar da kolaya kaçmis. Tarkan’in sarkisinin kullanilmasi filme uygun olmus ama film için ayri bir müzik eseri bestelenmeliydi. Bu film Kemal Sunal’in kült olan filmleri gibi kült olabilir dolayisiyla müzigi de kült olabilirdi.

Filmi izlerken olaganüstü zevk alacaklarini düsündügüm seyirci kitlesi ise; yaslilar ve çocuklar. Çünkü filmin onlara fazlasiyla hitap ettigini düsünüyor ve filme gise de basarilar diliyorum …

A.Tolga AKPINAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here