Numara Tasinabilirligi-Numara Degistirmeden Turkcell-Vodafone-Avea Arasinda Geçis Yapabilmek

6
384

Uzun zamandir konusulan, operatörlerin yan çizmelerine, istekli olmamalarina ragmen yoluna devam eden sistem 9 Kasim 2008 itibari ile hayata geçiyor sevgili dostlar.
Simdi sagda solda duymus oldugunuz bazi detaylara açiklik getirmeye çalisacagim elimden geldigince.


 • Numara Tasinabilirligi Nedir?

Hatirlamayabilirsiniz ama 1 Subat 2007’de yürürlüge giren kanunla “Cep Telefonu kullanicilarinin mevcut numaralari aynen kalarak baska operatöre geçebilmeleri” mümkün kilinmistir. Bu sayede kullanicilar numaralarini, operatör kodlarini vs… degistirmeden istedikleri bir GSM operatörüne Geçis yapabileceklerdir.

 • Numara Tasinabilirligi Ne ise yarar?

Hattinizi daha ucuz, daha uygun tariflerle kullanabilmenize, diger operatörlerden de hat almaniza gerek kalmamasina, ekstra hat parasi ödemekten kurtulmaniza, ekstra hattiniza gelen zaman asimi uyarilarindan kurtulmaniza, falanca operatörün daha uygun servisinden numara degistirmeksizin faydalanmaniza, en önemlisi de GSM operatörleri arasinda olusacak tatli rekabete sebep olacaktir.

 • Numarami nasil tasiyacagim?

Geçmek istediginiz operatöre kimliginiz ve T.C. kimlik numaraniz ile basvuracaksiniz. Sizden tek istenen operatör degisikligi istediginiz hattin kendinize ait olmasi. Ya da hat sahibinden noterden verecekleri vekalet ile mümkün olabilecek.

 • Numara Tasinma süresi ne kadar olacak? Hattim kapali kalacak mi?

Numara degisikligi talebinizin iletimi için 2 gün, Geçmek istediginiz operatörden gelecek yanit için 2 gün ve son olarak da talebinizin onaylanmasi için 2 gün olarak toplamda 6 günlük bir sürece ihtiyaç duyuldugu belirtiliyor.

 • Gerçekten numaranin tamami tasinacak mi? Yoksa 5XX ile baslayan kismi degisecek mi?

Numaraniz kesinlikle degismeyecek. Geçis onaylandigi takdirde telefon numaranizda hiçbir degisiklik olmaksizin, istediginiz operatöre geçis yapabileceksiniz.

 • Numara Tasinabilirligi için ücret alinacak mi?

Su an için operatörlerden hala bir açiklama yok. Sahsi fikrim, cüzi de olsa bir miktar talep edecekleri yönünde. Umarim ücretsiz olur da, herkes istedigi operatöre istedigi gibi geçebilir. Hatta bence GSM operatörleri para almak yerine, kampanyalarla bunu destekleyip birbirilerinden müsteri kapma yarisina bile girecekler.

 • Numara Tasinabilirliginden faydalananlar ayirt edilebilecekler mi?

Evet. Numara Tasinabilirligi ile GSM operatörünü degistiren kullanicilarin numaralarini aradiginizda farkli bir ton duyacaksiniz.

Dilegim, numara tasinabilirliginin gerçekten müsteri odakli bir çalisma olmasi. Yurdum insaninin kendine göre en uygun tarifeden, en ucuz sekilde faydalabilmesi.

Kaynakça:
http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/numara-tasinabilirligi.php

http://www.avea.com.tr/mobilnumaratasinabilirligi/index.html

http://www.turkcell.com.tr/bireysel/turkcellliolmak/TurkcellliOlmakistiyorum/turkcellegecmekistiyorum

 

6 YORUMLAR

 1. Simdi arama yaparken bide düdük sesi kollayacaz yani 😀 Arama yaparken telefon açilmadan telefonu kulaginiza tutmayin çok fazla radyasyon yayiyor deniliyor peki arama yaparken telefonu kulagimizda tutmazsan ne olacak peki sebeke içi görüsme yapiyorum sanirken bi bakacagim faturam 2 katina çikmis.

  Hadi arama yaparken neyse diyelim mesajlarsirken ne olacak, ben kimin hatti hangi sebekeye ait nereden bilecem??

 2. Evet ya bi de o var. Ben arama yaparken teli kendime yaklastirmiyorum. Açilinca ekran degisiyor, ordan anliyorum. Açikçasi beni zorluycak bir uygulama. Bu sebeke içi-disi meselesine de bir çözüm bulunsa müthis olur

 3. Hmm ne yazik ki sorunuza su an için bir yanit bulamadim sevgili muratmoon. Sistem henüz hayata geçmedigi için bir kaç havada kalmis soru mevcut ne yazik ki…

 4. Bir yerden baslamak lazim ama dimi 😀 Etraftan belli oranda radyasyon mecbur aliyorum diye her gelen radyasyona da kapimi sonuna kadar açmamin anlami yok 😛

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here