O Çiçek, Çocuk Çiçek…

6
452

Aksam saatleri

Otobüs duraginda sonu gelmeyecekmis gibi bir bekleyis içindeyim. Yaklasik kirkbes dakikadir Kadiköy otobüsünü bekliyorum. Duraga gelen otobüslere umutla bakiyor,bekledigim otobüs olmadigini anlayinca da arkalarindan oglunu askere gönderen bir anne gibi üzüntüyle, içim burkularak bakiyorum.Sonra gözlerim tekrar otobüslerin geldigi yöne çevriliyor. Bakiyor, bakiyor, bakiyorum….

Ara sira gözlerim baska yerlere takiliyor. Nereye baksam bekleyen, kosusturan insanlar görüyorum. Durakta benimle birlikte bekleyen insanlari çaktirmadan incelerken sag tarafimda otobüs bekleyen yasli bir adam çekiyor dikkatimi. Elinde, siki sikiya tuttugu bir demet kir çiçegi var.

Ihityar adam, benim kendisine baktigimi fark edince yüzümü tekrar otobüslerin geldigi yöne çeviriyorum fakat ihtiyar adamin da düsüncelerime girmesine engel olamiyorum. Onda beni etkileyen bir seyler var…

Bir süre sonra içimdeki meraga yenik düsüyor ve tekrar gözlerimi ona çeviriyorum. Ve tekrar baktigimda ihtiyar adamin ne kadar temiz bir yüzü oldugunu fark ediyorum. Beni etkileyen bu olmali.Tertemiz bir yüz ve simsicak bakan iki yesil göz.

Ve giysilerine takiliyor gözlerim. Tam o anda bir otobüs daha geliyor ve ihtiyar adam agir adimlarla otobüse biniyor. Ben de hiç düsünmeden arkasindan atliyorum otobüse.

Otobüs tiklim tiklim dolu.Kalabaligin içinde kendime tutunacak bir yer ariyorum. Igne atsan yere düsmeyecek kadar dolu olan otobüste onu bir anda kaybediyorum.Etrafim bir kale gibi insanlarla çevrili.Ben ise esir düsmüs bir savasçi gibiyim aralarinda..Ve insanlar sanki bana iskence ediyorlar.

Bogucu çemberde alnimdan ter damlaciklari damla damla akiyor asagiya.Siliyorum terimi fakat yine geliyor,kaynagini bulmus su gibi…

Otobüs bir ara durdugunda yolcularin Hastaneye geldik.dediklerini duyuyor ve kendime geliyorum.Otobüs bosalinca da özgürlügüne kavusan mahkumlar gibi rahatliyor ve derin bir nefes aliyorum.

Tam o sirada onu görüyorum…Sol tarafta bir koltuga oturmus.Yanindaki bayanin bes yaslarindaki kizi ihtiyara,ihtiyar da,ihtiyar da ona sefkatle bakiyor.Sari saçli küçük kiz,o bukleli saçlariyla,masum bakislariyla sanki tatli bir bela.

Ihtiyar adam sefkatle çocugu izlerken çocuk da ona biraksalar sarilacakmis gibi masum,sevecen ve gülümseyen gözlerle bakiyor.Bakislarini kiskanir gibi oluyorum.

Içimden ihtiyar adamin bu küçük kiza neden bu kadar sevecen baktigini çözmeye çalisiyorum.Ailesinden ayri yasiyor,galiba kimsesi yokdiye içimden geçiriyorum.Ya da çocuklari çok seviyordur.Ama bunlarin hepsi bir varsayim ve benim düsüncem.

Ben bunlari düsünürken ihtiyar adam,elinde sikica tuttugu kir çiçeklerini küçük kizin kucagina birakiyor ve süratle yerinden kalkip otobüsten iniyor.

Yine daliyor ve düsünüyorum.Kimbilir o yasli adam çiçekleri nereye götürüyordu,ya da kim vermisti ona o kir çiçeklerini?

O çiçek,cocuk çiçek,ihtiyar adamin sevgi belirtisi olarak verdigi çiçek..!

Elbet bir gün solacak…çünkü dalindan koparildigi için solmaya mahkumdur .Ama kizin elinde ama baska bir vazoda ama ihtiyarin elinde.Önemli olan ani ifade etmesi.Önemli olan,ani güzellestirmesi..!

ihtayar adama camdan bir daha baktigimda onun huzurevine girdigini görüyorum.Ne yalan söyleyemi içim burkuluyor..

Kendi kendime Animizin degerini bilmek,dünyayi,insanlari yasami sevmek gerekir.diye düsünüyorum çünkü yasam çok kisa,en güzel sekilde sevdiklerirmizin kiymetini bilerek degerlendirmek lâzim.

Ve bu düsünceyle daha bir istekle ve daha siki tutunuyorum hayata.Dünyaya,sevgiye ve tüm insanliga bagli kalmak umuduyla,birakmazcasina…

O ihtiyari,o tatli sarisin kizi ve onlarla ilgili tüm düsüncelerimi o durakta,o otobüste birakarak…

 
Sevil Kutlu

6 YORUMLAR

 1. süper olmus artik her otobüs bekleyisimde bu cümleler geçeck gözlerimden, yasli amcalara küçük çocuklara dikkat edecegim belki ya da otobüse binince camdan disari deil de otobüsteki insanlari seyredecegim ve sonra düsmemek için tutundugum koltugun kenarini rahat birakacagim ve ''siki siki tutunacagim hayata'' düsmemek için.. ellerine saglik=))

 2. Güzel yorumun için çok tesekkür ederim.

  Hayati güzel yasamak,insanlari,dogayi sevmek,en sikintili zamanlarimizda Rabbimize sarilmak bize umut verecektir.Ve gördügümüz her seyden yasadigimiz her olaydan ibret almak…ama hep sevgi çerçevesi içinde…sevgiyle baslarsak hayata,sevgiyle devam ederiz…. sevgiyle kal…

 3. bazen öyle duygular vardir iste, hayat ne güzel deriz bazen isyan ederiz ama haklisin sevmek en güzel seydir isyan etsek elimize bisey geçmeycektir degil mi?

  tavsan daga küsmüs dagin haberi yok hesabi=))

  evet sevgiyle kalsin herkes..

 4. Güllerin Efendisine..

  Kainatin
  Varliginda varlik buldugu,
  Ümmetin nuru,
  Iki cihan serveri,
  Rabbimizin gülü,
  Biricik Peygamberim..!

  Günes bile nurunu Sen'den alir.
  Ayaginin bastigi her yer,
  Bir cennet bahçesi..!
  Ezelden ebede mislin yaratilmadi.
  Hiç bir yaratilmis bize,
  Sen'in kadar sevgili olmadi

  sevgili sevil kutlu hanim bu siir sizin mi?

  Ihtiyarin ellerindeki çiçekleri baska bir çiçege(çocuga) teslim etmesi ne kadar da güzel..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here