O Kadar Güzel Yerler Var ki?

1
91

Dünyada o kadar güzel yerler var ki. bazen, bunlari insan yapmis olamaz diyorum.
Kelimenin tam anlamiyla rüya gibi yerler. Evet ya, sadece rüyalarda görebildigim, hayatimda gördügüm hiçbir seyle benzestiremedigim bu yerlerin benden kilometrelerce uzakta oldugunu bilmek bazen çok koyuyor. Benim yasadigim yerde ise, hatta genel anlamda Türkiye’de, hayat olusuna birakilmis, insanlar estetik zevklerden uzak.
Ev mi, çatisi olsun yeter. sokak mi? yol olsun yeter.gerisi o kadar da önemli degil buradaki insanlar için. Ufak tefek istisnalari hep hesaba katmak zorundayiz tabi… Belediyenin belki de sirf benim için oraya koydugu bi banktan bahsediyorum, çok uzaklara gitmesin akliniz. Bizim evden biraz uzakta, her sabah servisi bekledigim yer, evet orasi. Denizle gökyüzünün birlestigi bir manzarasi var. hemen yanimda bir agacim var. bank; üstüne oturulmaktan midir bilmem, yumusamis ve eskimis, elimi üzerinde gezdirince ne kadar yumusak bir tahtaya dönüstügünü fark ediyorum. üzerinde okunmayan fi tarihinden kalma yazilar var. Esrarengiz bir tarihi var bana göre.  Ama insanlar ona hiç ilgi göstermiyorlar. Aslinda bu güzel bir sey, bana özel kiliyor çünkü onu. Ama yine de benden baskalari otursun onun üzerine isterdim. Ama dogru ya, insanlar çok mesgul. sürekli çalisiyorlar, evde çalisiyorlar, iste çalisiyorlar, okulda çalisiyorlar. Sonunda kazandiklari seyse para. tüm insanlik bunun için çalisiyorlar, elde ettikleri seyse kagit parçalari ve madeni seyler. ne kadar gereksiz oysa ki, ben burada her sabah bedavaya oturuyorum, ve hepsinden daha mutluyum. hiçbir seyi düsünmemek… bugün yapmak istemedigim bir seyi yarina ertelemek… bunlar hos seyler.
Büyüyünce de, tek istedigim sey California’da, tek katli bahçeli bir ev, yanimda tatli esim ve yanimda seker çocugum. geri kalan onca gereksiz seyden nefret etmek istiyorum.
neyse servis geldi…

1 YORUM

  1. mutlulugu inasanlarin yarisi yukarilarda, yarisi asagilarda arar.oysa mutluluk insanin boyu hizasindadir.güzel yazmissin, kalemine saglik!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here