Ögrencinin Gözünde Okul Terimi Bölüm 2

4
102
2008-2009 Türkiye Nefret Ile Tanisma Haftasi
okul

Tipki alti yil önce oldugu gibiydi. Yine ben ve benim gibi yillardir o sert tahta turuncu siralarin, yesil tahtanin cefasini çeken, “Madem o bize iskence ediyor biz de ona edelim.” mantigi ile dedikodu kazanini kaynatip, konusmalarin sefasini süren, çöp kutusunun kenarinda toplanip “ders içi ögrenci kalem açma molasi” veren ayni alin yazisi ile dogmus insanlar ile doluydu sinif.
VIP olarak MEB tarafindan sahsima ayrilmis olan oyuklarla dolu sirama geçtim. Baktim daha yeni görevlendirilen gardiyanlarin gelmesine öyle ya da böyle biraz zaman var, basladim etrafimdakileri incelemeye. Basladim baslamasina ama suratlar hep ayni, sadece kiyafetler, tipler, ifadeler farkli. Hep ayni görüntü. Alinda boncuk boncuk su damlalari, ellerde hafif bir titreme, saçlar karmakarisik ve iki dudak arasindan kendini zorla, parça parça disariya atan “Of” lamalar. Yaklasik bir, bes ya da on dakika gidip gelmis olsa gerek gözlerim, herhalde sürekli ayni görüntüleri görmekten bikmislar son durak olarak, üzerinde sinif tabelasinin bulundugu biraz zorlasam elimde kalacak olan eflatun renkli kapinin agzindan giren iri yapili adamlari seçmislerdi.
Benimkiler gibi bütün çift renkler, sinifin içinde elindeki bir numarali silahiyla kendinden emin bir sekilde gezinen adamdaydi.
Birden kulaklardan beyne ulasan bir sesle bütün çift renkler özel olarak ayirtilmis siralara çevrildi, kollar alinlardaki damlalari sildi, titrek ve ürkek eller, simdi ucuzlamis; fakat hala ayni degeri tasiyan, ögrencilerin bir numarali çözüm aleti olan kalemi kavradi ve herkes o meshur sinav pozisyonunu aldi. Dakikalar saatleri, harfler sözcükleri, Türkçe Matematigi ve benim silahim siklari kovaladi ama o güne dair zihnimde her geçen gün belirginlestirerek büyüttügüm tek bir anim kaldi. O da, daha hiçbir seyin farkinda degilken hayatimi aptal bir sistem ile akillica bir düzene sokmaya çalismaya çabalamamdi….
DEVAM EDECEK…

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here