Ögrencinin Gözünde Okul Terimi

6
89
                 MINIK MAHKUMLARI KOGUSLARA TIKMA MERASIMI
 
Bu okula nasil mi geldim?
Sanirim bu soru hayatimda duydugum en basit ama basitligi kadar da cevaplamasi da uzun süren bir soru.
Her mahkum gibi daha yedi yasindayken sekiz yillik hüküm giydim. Sirtimda sayfalardan olusan iskence aletleri, boynumda her gün belirli saatlerde yedigimiz listedeki yemeklerden o güne denk gelmis yemegim ve insani ihtiyacim olan suyum.
Daha hiçbirimizin olan bitenden haberi yokken, yakinlarimiz tarafindan oyunlar oynadigimiz, seslerimizin büyüklü küçüklü, pembeli mavili, kirmizili ya da yesilli apartmanlarin duvarlarini yikip geçtigi, tek tük arabanin haddini asarak park ettigi, gri kaldirim tasli, çocuk kaynayan halka açik evimizden kopartilarak bu açik hapishaneye tikildik. Kimisi üzüntüden, kimisi korkudan agliyor gitmek üzere olan ziyaretlerini geri istiyordu. Kimisi ise benim gibi tepkisiz, her seyden haberdar oldugu kadar bir haber etrafindaki kader arkadaslarini izliyordu.
Ben kendimi kaybetmisim, zaman su gibi çarçabuk geçivermis o günkü görevli gardiyan sorumlu oldugu kogusa gelmis, kogusta fazladan oksijenimizi tüketen ziyaretçileri disari çikartmakla ilgileniyordu. Anlasilan ikna kabiliyeti kuvvetiydi ki baktigimda hepsi tek tek tipki bizi içeri alirken uyguladiklari taktige benzer bir taktik ile disari çikiyorlardi….
Sonralardan, arkama dönüp baktigimda o güne dair hatirladigim son sey, metre kareye düsen insan sayisi kuralini çigneyip hala kogusumuzu terk etmemis bir ziyaretçinin, gözleri yasli minik mahkumuna dogru salladigi anlam yüklü veda eliydi…… 
DEVAM EDECEK…

6 YORUMLAR

  1. Tesekkür ederim. Aslinda okula karsi bu kadar soguk degilim. Ögretmenimiz okul ve ögrencil ile alakali bir yazi yazmamizi söyledi. Yani tam olarak kendi görüslerimi içermiyor. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here