Oku, Arastir, Düsün Ile mi Ögreniyoruz Acaba? – Atatürk Ve Hayata Dair Vecizeleri 2

1
293
Atatürk ve Vecizeleri 1den devam ederek…

Basari ile Ilgili Sözleri :


Milletimiz, tek bir vücut gibi gösterdigi birlik ve gayret sayesinde basariya ulasmistir.


(Büyük Zafer Hakkinda, 4 Ekim 1922.)


Bilelim ki, kazandigimiz basari milletin kuvvetlerini birlestirmesinden ileri gelmistir. Ayni basarilari ileride de kazanmak istiyorsak, ayni temele dayanalim ve ayni yolda yürüyelim.


(1923)


Zafer‘’Zafer benimdir’diyebilenindir;basari‘’basarili olacagim’diye baslayanin ve ‘’basarili oldum’ diyebilenindir.


(11. 01. 1925, Konya’da Bir Konusma.)
…Türklerin asirlardan beri takip ettigi hareket, devamli bir istikameti korudu. Biz daima dogudan batiya dogru yürüdük. Eger bu son senelerde yolumuzu degistirdikse, itiraf etmelisiniz ki, bu bizim hatamiz degildir. Bizi siz mecbur ettiniz. Bu degisiklik gelip geçici ve istemeksizin oldu. Takdir etmelisiniz ki, doguda ikâmetgâh seçimine mecbur oldugumuz için, irkimizin besigi ile alâkadar olmasi nedeniyle mümkün oldugu kadar yakin batida bir ikametgâh seçtik. Fakat vücutlarimiz doguda ise fikirlerimiz batiya dogru yönelik kalmistir.


(29.10.1923, Fransiz Muhabiri Maurice Pernot’ya Demeç.)
Memleketimizi çagdaslastirmak istiyoruz. Bütün çalismamiz Türkiye’de çagdas, doyayisiyla batili bir hükümet meydana getirmektir. Medenîyete girmek arzu edip de, batiya yönelmemis millet hangisidir?…


(29.10.1923, Fransiz Muhabiri Pernot’ya Demeç.)
Bayrak ile Ilgili Sözü :


Bayrak bir milletin bagimsizlik alâmetidir. Düsmanin da olsa hürmet etmek lazimdir.(1922)
Bogazlar ile Ilgili Sözü :


Tarihte birçok defa münakasa ve ihtiras vesilesi olmus olan Bogazlar, artik tamamiyle Türk hâkimiyeti idaresinde, yalniz ticaret ve dostluk iliskilerinin gerçeklesme yolu haline girmistir. Bundan böyle savasan her hangi bir devletin savas gemilerinin Bogazlardan geçmesi yasaktir.


(01.11.1936, T.B.M.M. 5.Dönem 2. Toplanma Yilini Açarken.)
Cehalet ile Ilgili Sözleri :


…Milleti kendi benligine sahip yapmayan, milleti asirlarca kendi hakkinda gafil bulunduran hep bu cehalettir. Hükümdarlarin, sunun, bunun, milleti esir gibi, köle gibi kullanmalari, bütün vatani kendi özel mülkleri gibi düsünmeleri, hep milletin bu bilgisizliginden istifade edilmek sayesinde idi. Gerçek kurtulusu istiyorsak, herseyden evvel, bütün kuvvetimiz, bütün süratimizle bu cehaleti ortadan kaldirmaya mecburuz…


(21. 03. 1923, Konya, Lise Ögr. ve Ögrencileri ile Konusma.)
Biz cahil dedigimiz vakit, mutlaka mektepte okumamis olanlari kastetmiyoruz. Kastettigim ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumus olanlardan en büyük cahiller çiktigi gibi, hiç okuma bilmeyenlerden de hakikati gören hakiki âlimler çikar.


(18. 03. 1923, Tarsus’ta Çiftçilerle Konusmasi.)
Cezaevleri ile Ilgili Sözleri :


…Hapishaneler meselesi pek mühimdir. Durumlarinin iyilestirilmesi için kisisel hürriyeti kaldirilan vatan çocuklari ceza sürelerinin sonunda, topluma faydali olacak bir üye olarak yetistirme vasitalarini temin için Içisleri Bakanligi uzun uzadiya arastirma ve istatistikleri yapti. Mevcut hapishanelerden uygun olanlarin ilmî usullere uygun bir surette tamirine ve yeniden hapishaneler yapimina girismek için bir insaat programi düzenlendi…


(01. 03. 1923, T.B.M.M. 4.Toplanma Yilini Açarken.)
Cezaevlerinin terbiye, islah ve is esaslarina göre düzeltilmesi yolundaki hayirli faaliyetlerin genisletilmesi cemiyete; dogru yoldan saparak hürriyetini kaybetmis olan binlerce vatandasi faydali birer uzuv olarak kazandirmaktatir.


(01. 11. 1938, T.B.M.M. 5. Dönem 4. Toplanma Yilini Açarken Atatürk Adina Basbakan Celâl Bayar Tarafindan Okunan Söylev)
Cumhuriyet ile Ilgili Sözleri :
Yeni Türkiye Anayasasinin ilk maddelelerini size tekrar edecegim: Hakimiyet kayitsiz sartsiz milletindir . Yürütme kudreti, yasama yetkisi milletin tek ve gerçek temsilcisi olan mecliste toplanmistir. Bu iki kelimeyi bir kelimede anlatmak mümkündür: Cumhuriyet…

(27.09.1923, Neue Freie Preese Muhabirine Verdigi Demeç.)
Cumhuriyet, fikir hürriyeti taraftaridir. Samimi ve yasal olmak sarti ile her fikre hürmet ederiz. Her kanaat bizce muhteremdir. Yalniz muhaliflerimizin insafli olmasi lazimdir.


(04. 12. 1923, Tercüman-i Hakikat Basmuharririne Demeç.)
Bütün dünya bilsin ki, benim için yandaslik vardir ; Cumhuriyet yandasligi, düsünsel ve toplumsal devrim yandasligi. Bu noktada yeni Türkiye toplulugunda, bir bireyi bunun disinda düsünmek istemiyorum.(1924) Cumhuriyet, ahlâki erdeme dayali bir idaredir. Cumhuriyet erdemdir. Sultanlik korku ve tehdide dayali bir idaredir. Cumhuriyet erdemli ve namuslu insanlar yetistirir. Sultanlik korkuya, tehdide dayali oldugu için korkak, alçak, sefil, rezil insanlar yetistirir. Aralarindaki fark bundan ibarettir.


(14. 10. 1925, Izmir Kiz Ögretmen Okulunda Bir Konusma.)
…Temeli büyük Tük milletinin ve onun kahraman evlatlardan meydana gelen büyük ordumuzun vicdaninda akil ve suurunda kurulmus olan cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun izalesi ile helaldar olabilecegi zehabinda bulunanlar, çok zayif dimagli bedbahtlardir.


(19.06.1926, Anadolu Ajansina Demeç.)
Demokrasi ilkesinin en çagdas ve en akilci uygulamasini saglayan yönetim sekli Cumhuriyettir.(1930) Cumhuriyet, yeni ve saglam esaslariyla, Türk Milletini emin ve saglam istikbâl yoluna koydugu kadar, asil fikirlerde ve ruhlarda yarattigi güvenlik itibariyla, büsbütün yeni bir hayatin müjdeleyicisi olmustur.


(01. 11. 1936, 5. Dönem 2. Toplanma Yilini Açarken.)
Çalismak ile Ilgili Sözleri :


Ilk isimiz milleti çaliskan yapmaktir.


(Ocak 1923, Gazetecilere Yaptigi Konusma.)
Hiçbir seye ihtiyacimiz yok, yalniz bir seye ihtiyacimiz vardir ; çaliskan olmak. Sosyal hastaliklarimizi arastirirsak asil olarak bundan baska, bundan mühim bir hastalik kesfedemeyiz. O halde ilk isimiz bu hastaligi esasli surette tedavi etmektir. Milleti çaliskan yapmaktir. Servet ve onun dogal sonucu olan refah ve saadet yalniz ve ancak çaliskan insanlarin hakkidir.


(16. 01. 1923 , Istanbul Gazete Temsilcilerine.)
Çalismak vakti gelmis, artik çalismak lazim…Bilhassa gençler çalismalidir.


(11. 04. 1923, Vatan Muhabirine Verilen Demeç.)
Çalismak demek, bosuna yorulmak, terlemek degildir. Zamanin gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü uygar buluslardan azamî derecede istifade etmek zorunludur.


(1923)


…Gece gündüz zaten çalisiyorsunuz ; çalisiniz, hakikati bütün cihana tanitalim…


(30. 08. 1925, Daday’da Bir Konusma.)
Kendiniz için degil millet için elbirligiyle çalisiniz . Çalismalarin en yüksegi budur.


(1935)

Demokrasi ile Ilgili Sözü :

Artik bugün, demokrasi fikri, daima yükselen bir denizi andirmaktadir. 20. yüzyil, birçok baskici hükümetlerin, bu denizde boguldugunu görmüstür.


(1930)
Devletçilik ile Ilgili Sözleri :


…Ekonomik siyasetimizin önemli amaçlarindan biri de genel çikarlarimizi dogrudan dogruya ilgilendirecek kurumlar ve ekonomik girisimleri malî ve ilmî gücümüzün elverdigi ölçüde devletlestirmektir. Bu cümleden olarak, topraklarimizin altinda terk edilmis halde duran maden hazinelerini az zamanda isleterek, milletimizin yararina açik bulundurabilmek de bu yöntem ile gerçeklesir…


(01. 03. 1922, T.B.M.M. 3. Toplanma Yilini Açarken.)
…Partimizin takip ettigi program, bir yönden tamamiyla demokratik, halkçi bir program olmakla beraber iktisadî açidan devletçidir. Bu itibarla partimize dayanmakta olan cumhuriyet hükümetinin bütün açilardan vatandaslarin hayatiyla, istikbâliyle ve refahiyla ilgilenmesi dogaldir. Halkimiz huy olarak devletçidir ki, her türlü ihtiyaci devletten istemeyi kendisinde bir hak görüyor…


(27. 01. 1931, Izmir’de Firka Kongresinde Konusma.)
Devrimler ile Ilgili Sözleri :


Inkilâbin kanunu mevcut kanunlarin üstündedir. Bizi öldürmedikçe, bizim kafalarimizdaki akimi bogmadikça, basladigimiz inkilâp ve yenilik bir an bile durmayacaktir. Bizden sonraki dönemlerde de böyle olacaktir.


(1923)


Uçurumun kenarinda yikik bir ülke… Türlü düsmanlarla kanli bogusmalar… Yillarca süren savas… Ondan sonra, içeride ve disarda saygi ile taninan yeni vatan, yeni sosyete, yeni devlet ve bunlari basarmak için arasiz devrimler…Iste Türk genel devriminin bir kisa deyimi.


(1935)
Dis Borçlar ile Ilgili Sözü :


…Hükümetimizin her medenî devlet gibi dis borçlanmalar yapmasi geregi vardir. Su kadar ki, ödünç alinan yabanci paralarini simdiye kadar Babiâli’nin yaptigi gibi ödemeye mecbur degilmisiz gibi, maksatsiz israf ve kullanma ile borçlarimizin yükünü artirarak mali bagimsizligimizi tehlikeye atmaya kesinlikle karsiyiz. Biz memlekette, ilerlemeyi, üretimi, ve halkin refahini temin edecek, zenginlik kaynaklarimizi gelistirecek faydali borçlanmalara taraftariz.


(01. 03. 1922, T.B.M.M. 3.Toplanma Yilini Açarken.)
Dis Politika ile Ilgili Sözleri :


…Dis politika, iç teskilât ve iç politikaya, dayandirilmak mecburiyetindedir, yani iç teskilâtin tahammül edemeyecegi genislikte olmamalidir. Yoksa hayâlî dis politikalar pesinde dolasanlar, dayanak noktalarini kaybederler…


(17. 02. 1923, Izmir Iktisat Kongresini Açis Söylevi.)
…Dis politika bir toplumun iç yapisi ile siki sikiya ilgilidir. Çünkü iç yapisina dayanmayan dis siyasetler daima mahkûm kalirlar…


(23. 03. 1923, Afyonkarahisar Belediye Meclisi Üyeleriyle Konusma)


Disislerinde dürüst ve açik olan politikamiz baris fikrine dayanir .Milletlerarasi herhangi bir meselemizi baris yoluyla halletmeyi aramak bizim menfaat ve anlayisimiza uyan bir yoldur.


(1929)
Diktatörlük ile Ilgili Sözü :


Ben diktatör degilim. Benim kuvvetim oldugunu söylüyorlar ; evet bu dogrudur. Benim arzu edip de yapamayacagim hiçbir sey yoktur. Çünkü, ben zoraki ve insafsizca hareket etmek bilmem. Bence diktatör, digerlerini iradesine boyun egdirendir. Ben, kalpleri kirarak degil, kalpleri kazanarak hükmetmek isterim.


(21. 06. 1935, Gladys Baker’e Verilen Demeç.)
Din ile Ilgili Sözleri :

… Bizim dinimiz hiçbir vakit kadinlarin erkeklerden geri kalmasini talep etmemistir. Allah’in emrettigi sey, Müslüman erkegin ve Müslüman kadinin beraber olarak bilim ve bilgi kazanmasidir…

(31. 01. 1923, Izmir’de Halk ile Konusma.)
…Bizim dinimiz en makul ve tabiî bir dindir. Ve ancak bundan dolayidir ki son din olmustur. Bir dinin tabiî olabilmesi için akla, fenne, ilme ve mantiga uymasi lazimdir. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur.


(31. 1. 1923 Izmir’de Halk ile Konusama.)
…Insanlara feyz ruhu vermis olan dinimiz son dindir. Eksiksiz dindir. Çünkü dinimiz akla mantiga, hakikate tamamen uyuyor ve uygun düsüyor… (07. 02. 1923, Balikesir’de Halka Konusma.)
Bizim dinimiz, milletimize degersiz, miskin ve asagi olmayi tavsiye etmez. Aksine Allah da Peygamber de insanlarin ve milletlerin deger ve serefini korumalarini emrediyor.


(5. Subat 1923 Akhisar’da Konusma.)
Türk milleti daha dindar olmalidir, yani bütün sadeligi ile dindar olmalidir demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasil inaniyorsam, bunada öyle inaniyorum…


(29. 10. 1923, Fransiz Muhabiri Maurice Pernot’ya Demeç.)
Dini fikir ve inançlara hürmetkâr olmak, öteden beri tabiî ve genel bir anlayistir. Bunun aksini düsünmek için sebep yoktur.


(11. 12. 1924, Times Muhabirine Cevap.)
Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdaninin emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygi gösteririz. Düsünüse ve düsünceye muhalif degiliz. Biz sadece din islerini, millet ve devlet isleriyle karistirmamaya çalisiyor, kaste ve fiile dayanan bagnaz hareketlerden sakiniyoruz.


(1925)
Dinsizlik ile Ilgili Sözleri :


…Bence, dinsizim diyen mutlaka dindardir. Insanin dinsiz olmasinin imkâni yoktur… Dinsiz kimse olmaz. Bu genelleme içinde su din veya bu din demek degildir. Tabiatiyla biz, içine girdigimiz dinin en çok isabetli ve çok olgun oldugunu biliyoruz ve imanimiz da vardir…


(02. 02. 1923, Izmir, Türkiye’nin Gelecegi Üzerine Konusma.)
Düsman ile Ilgili Sözleri:


…Memleketimizde meydana gelen yeni durumun sonuçlarindan yabancilari ürküterek Avrupa’da aleyhimize bir fikir akimi ortaya çikarmak isteyenler bizim düsmanlarimizdir…


(02. 11. 1922, Le Petit Parisien Muhabirine Bursa’da Verilen Demeç.)
Düsmana merhamet acz ve zaaftir…


(16. 03. 1923, Adana Çiftçileriyle Konusma.)
Biz kimsenin düsmani degiliz. Yalniz insanligin düsmani olanlarin düsmaniyiz.


(1936)
Egemenlik ile Ilgili Sözü :


Egemenlik kayitsiz sartsiz milletindir.


(20.01.1923)
Egitim ile Ilgili Sözleri :


Egitim islerinde mutlaka basarili olmak gereklidir. Bir milletin hakîki kurtulusu ancak bu surette olur.(1922) …Egitim ve ögretimde uygulanacak olan usûl, bilgiyi insan için fazla bir süs, bir zorbalik araci, yahut medenî bir zevkten ziyade maddî hayata uygun olmayi saglayan uygulamali ve kullanilabilir bir araç haline getirmektir…


(01. 03. 1923, T.B.M.M. 4. Toplanma Yilini Açarken.)
…Bizim takip edecegimiz siyasetin temeli evvelâ mevcut cehaleti ortadan kaldirmaktir. Ayrintiya girmekten sakinarak, bu fikrîmi birkaç kelime ile açiklamak için diyebilirim ki, mutlaka bütün köylüye okumak, yazmak ve vatanini, milletini, dinini, dünyasini tanitacak kadar cografî, tarihî, dinî ve ahlâki bilgiler vermek ve dört islemi ögretmek egitim programimizin ilk hedefidir.


(01. 03. 1922, T.B.M.M., 3. Toplanma Yilini Açarken.)
Erkek ve kiz çocuklarimizin, ayni surette bütün ögrenim derecelerindeki ögretim ve egitimlerinin uygulamali olmasi mühimdir. Memleket çocuklari, her tahsil derecesinde ekonomik hayatta katkili, etkili ve muvaffak olacak surette donatilmalidir. Millî ahlâkimiz, medenî esaslarla ve her türlü fikirlerle artirilmali ve takviye olunmalidir. Bu çok önemlidir; özellikle dikkatinizi çekerim. Korkutmaya dayali ahlâk, bir fazilet olmadiktan baska güvene de layik degildir.


(25. 08. 1924, Mualimler Birligi Kongresi Üyelerine.)
Görülüyor ki, en mühim ve en verimli vazifelerimiz egitim isleridir. Egitim islerinde derhal muvaffak olmak lazimdir. Bir milletin gerçek kurtulusu, ancak bu surette olur. Bu zaferin temini için hepimizin tekcan ve tekfikir olarak esasli bir program üzerinde çalismasi lazimdir. Bence bu programin esas noktalari ikidir : 1. Sosyal hayatimizin ihtiyaçlarina uygun olmasi. 2. Çagdas gerekliliklere uygun olmasidir.


(27. 10. 1922, Bursa, Ögretmenlere Hitap.)
Ekonomi ile Ilgili Sözleri :


Hiçbir medenî devlet yoktur ki, ordu ve donanmasindan önce ekonomisini düsünmüs olmasin.(1924) …Ekonomik kalkinma; Türkiye’nin; hür bagimsiz, daima daha kuvvetli, daima daha refahli Türkiye idealinin, bel kemigidir…


(01. 11. 1937, T.B.M.M., 5. Dönem, 3. Toplanma Yilini Açarken.)


Endüstri ile Ilgili Sözleri :


…Her yeni endüstri eseri, muhitine refah ve medeniyet ve bütün memlekete mutluluk ve kuvvet vermektedir…


(01. 11. 1936, T.B.M.M., 5. Dönem, 2. Toplanma Yilini Açarken.)
Endüstrilesmek, en büyük millî dâvalarimiz arasinda yer almaktadir. Çalismasi ve yasamasi için ekonomik elemanlari memleketimizde mevcut olan büyük, küçük her çesit sanayii kuracagiz ve isletecegiz…


(01. 11. 1937, T.B.M.M., 5. Dönem, 3.Toplanma Yilini Açarken.)
Esaret ile Ilgili Sözleri :


Türkiye, esir olarak mahvolmaktansa, son nefesine kadar mücadele ve savas vermeye azmetmistir… (25. 12. 1922, Le Journal Muhabiri Paul Herriot’ya Çankaya’da Verilen Beyanat.)
…Milletlerin esareti üzerine kurulmus kurumlar her tarafta yikilmaya mahkûmdurlar… (30. 08. 1924, Dumlupinar’da Konusma.)
…Türk esaret kabul etmeyen bir millettir, Türk milleti esir olmamistir… (14. 10. 1925, Izmir’de Ileri Gelen Memurlarla Bir Konusma.)
Gençler ile Ilgili Sözleri :


Bütün ümidim gençliktedir.(1919) Muhterem gençler, hayat mücadeleden ibarettir. Bundan dolayi hayatta yalniz iki sey vardir.Galip olmak, maglûp olmak. Size Türk gençligine terk ettigimiz ve biraktigimiz vicdanî emanet, yalniz ve daima galip olmaktir ve eminim daima galip olacaksiniz… (18. 03. 1923, Tarsus’da Gençlere Konusma.)
Gençler ! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta oldugunuz terbiye ve irfan ile, insanlik meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kiymetli örnegi olacaksiniz. Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk ; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz. (30. 08. 1924, Dumlupinar’da Konusma.)
Gençligi yetistiriniz. Onlara ilim ve irfanin müspet fikirlerini veriniz. Gelecegin aydinligina onlarla kavusacaksiniz.(1927) Ey Türk Gençligi ! Birinci vazifen, Türk Istiklâlini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbâlinin yegâne temeli budur. Bu temel senin en kiymetli hazinendir… (1927 , Gençlige Hitabesi.)
Gençligin çaliskan, duyarli ve milliyetçi yetismesi esas dileklerimizdendir. Gençlik her türlü faaliyetlerinde Cumhuriyet kanunlarina ve Cumhuriyet kuvvetlerinin usül ve kurallarina uymaya da dikkatli olmalidir.(1933) …Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlâtlari, yorulsaniz dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere, yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençligi gayeye, bizim yükselme idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. Biz de bunu görmekle bahtiyar olacagiz… (26.03.1937, Ankara’da Tahsilde Bulunan Bursali Gençlerin Tertib Ettikleri Uludag Gecesinde Söylenmistir.)
Gençler! benim gelecekteki emellerimi gerçeklestirmeyi üstlenen gençler ! Bir gün memleketi sizin gibi beni anlamis bir gençlige birakacagimdan dolayi çok memnum ve mesudum.(1937)
Güzel Sanatlar ile Ilgili Sözleri :


…Yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihî bir vasfi da, güzel sanatlari sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çaliskanligini, dogal zekâsini, ilme bagliligini, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu sürekli ve her türlü vasita ve tedbirlerle besleyerek gelistirmek millî ülkümüzdür. (29. 10. 1933, Ankara Onuncu Yil Söylevi.)
Güzel sanatlarin hepsinde, ulus gençliginin ne türlü ilerletilmesini istediginizi bilirim. Bu, yapilmaktadir. Ancak burada en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir… (01. 11. 1934, T.B.M.M., 4. Dönem, 4. Toplanma Yilini Açarken.)
Güzel sanatlarin her subesi için Kamutayin gösterecegi alâka ve emek, milletin insanî ve medenî hayati ve çaliskanlik veriminin artmasi için çok tesirlidir. (01. 11. 1936, T.B.M.M., 5. Dönem, 2. Toplanma Yilini Açarken.)
Güzel sanatlarda basari büyük inkilâplarin basarili oldugunun en kesin delilidir. Bunda basari kazanamayan milletlere ne yaziktir. Onlar, bütün basarilarina ragmen uygarlik alaninda yüksek insanlik sifatiyla taninmaktan daima mahrum kalacaklardir.(1936)

1 YORUM

 1. hersey ve her konuda soyleyecek bir sozu vardi Atamizin. onun gibi zeki bir insan olabilmek… gercekten, okudum da simdi, bir kez daha gipta ettim her cumlesine…

  ne demisti Atamiz;

  "Beni görmek demek, Mutlaka yüzümü görmek demek degildir.
  Benim fikirlerimi, Benim Duygularimi anliyorsaniz ve hissediyorsaniz
  bu kafidir!"

  anlayip, hissetmek…
  bu ikisini yapabiliyorsak
  cok sey yapabiliriz demektir…

  tebrik ve saygimla hocam.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here