Oku, Arastir, Düsün Ile mi Ögreniyoruz Acaba? – Atatürk Ve Hayata Dair Vecizeleri 3

2
261
Halife ile Ilgili Sözü :


Istanbul’da saltanat ve zevklerinin, çikarlarinin devam ettirilmesini düsmanlarin anavatanimizi istila etmek emellerine uydurmakta, onlarla isbirligi yapmakta, düsman devletlerin her istegine boyun egmekte asla tereddüt göstermeyen, vicdanlari sizlamayan, milletimizin hür ve müstakil yasama azmini kirma için hainane tesebbüslerden çekinmeyen sultan ve halifelerin artik bu vatanda asla yeri yoktur ve olamaz. (26. 08. 1925, Inebolu’da Bir Konusma.)
Halkçilik ile Ilgili Sözleri :


Bizim görüsümüz-ki halkçiliktir – kuvvetin, kudretin, egemenligin, yönetimin dogrudan dogruya halka verilmesidir, halkin elinde bulundurulmasidir. (17. 07. 1920, T.B.M.M.)
…Zannederim bugün ki varligimizin asil niteligi, milletin genel egilimlerini ispat etmistir, o da halkçiliktir ve halk hükûmetidir. Hükümetlerin halkin eline geçmesidir… (17 .07. 1920, T.B.M.M.)
…Halkçilik, toplumsal düzenin çalismasina, hukukuna dayandirmak isteyen bir sosyal sistemdir. Efendiler biz bu hakkimizi korumak, istiklâlimizi emin bulundurabilmek için genel kurulumuzca, milli kurulumuzca bizi mahvetmek isteyen emperyalizme karsi ve bizi yutmak isteyen kapitalizme karsi milletçe savasmayi gerekli gören bir yolu takip eden insanlariz.(1921) Iç siyasetimiz de ilkemiz olan halkçilik, yani milletin bizzat kendi gelecegine sahip olmasi esasi anayasamiz ile tesbit edilmistir.(1921) Halkçilik teskilâti en ufak daireye kadar yayginlastirildigi takdirde sonucun daha büyük ve verimli olacagina süphe yoktur. Memleket ve milletin içinde bulundugu zorluklari ve harp halini de düsünürsek meclisin çalismalarinin sonucu ve oradaki basarisini takdir etmemek mümkün degildir. (10. 01. 1922, Vakit Basyazari Ahmet Emin Ile Mülâkat.)
Harb ile Ilgili Sözleri :


Her zamandan daha ziyade inaniyorum ki, harp pahali bir istir. Harbin sürükledigi facialar ve dehsetten üzgünüm. Fakat harp etmeden elimizdeki silahlari biraktigimiz zaman tamamen harap olacagimizi da biliyorum. (Agustos 1921, Associated Muhabirine Demeç.)
Derhal su veya bu sebepler için milleti harbe sürüklemek taraftari degilim. Harp zorunlu ve hayati olmali. Hakiki kanaatim sudur: milleti harbe götürünce vicdanimda azap duyamamaliyim. Öldürecegiz diyenlere karsi ölmeyecegiz diye harbe girebiliriz. Ama millet hayati tehlikeye düsmeyince, harp bir cinayettir. (16. 03. 1923, Adana Çiftçileriyle Konusma.)
…Bir harp oyunu yapmak suretiyle, vatanin ve milletin yüksek menfaatlerinin müdafaasini beraber göz önünde bulunduracagiz. Bu çalismamizda son senelerin basarilarla dolu muharebelerinin, meydan muharebelerinin, cumhuriyet ordusuna ve onun kiymetli komuta heyetine kazandirdigi tecrübelerin sonucunu inceleyecegiz. Dünyanin fen ve sanatta en son gelismelerini göz önünde bulunduracagiz… (15. 02. 1924, Izmir, Ordu Ileri Gelenleri Ile Konusma.)
…Harp, muharebe, nihayet meydan muharebesi yalniz karsi karsiya gelen iki ordunun çarpismasi degildir. Milletlerin çarpismasidir. Meydan muharebesi milletlerin bütün mevcudiyetleriyle, ilim ve fen sahasindaki seviyeleriyle, ahlaklariyla, harslariyla, hulâsa bütün maddi ve mânevi kudret ve faziletleri ve her türlü vasitalariyla çarpistigi bir imtihan sahasidir. Bu sahada, çarpisan milletlerin hakiki kuvvet ve kiymetleri ölçülür… (30. 08. 1924, Dumlupinar’da Konusma.)
Eger harp bir bomba patlamasi gibi birdenbire çikarsa milletler, harbe engel olmak için, silâhli mukavemetlerini ve mâlî kuvvetlerini saldirgana karsi birlestirmekte tereddüt etmemelidirler. En hizli ve en etkili tedbir, muhtemel bir saldirgana, saldirinin yanina kâr kalmayacagini açikça anlatacak uluslararasi teskilatin kurulmasidir. (21. 06. 1935, Gladys Baker’a Demeç.)
Harf Inkilabi ile Ilgili Sözleri :


…Çok isler yapilmistir, ama bugün yapmaya mecbur oldugumuz son degil, ancak çok lüzumlu bir is daha vardir. Yeni Türk harflerini çabuk ögrenmelidir. Vatandasa kadina, erkege, hamala, sandalciya ögretiniz. Bunu vatanseverlik ve milliyetseverlik vazifesi biliniz… (9/10. 08. 1928, Yeni Yazi Inkilabi Hakkinda.)
…Bizim uyumlu, zengin dilimiz yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir; Asirlardan beri kafalarimizi demir çerçeve içinde bulundurarak, anlasilmayan ve anlayamadigimiz isaretlerden kendimizi kurtarmak, bunu anlamak mecburiyetindesiniz… (9/10. 08. 1928, Istanbul Sarayburnu Parki, Türk Yazi Inkilâbi Hakkinda Konusma.)
Az zaman sonra, yeni Türk harfleriyle, gözler kamastirici Türk manevî ilerlemesinin ulasabilecegi güç ve sayginin uluslararasi düzeyini gözlerimi kapayarak simdiden o kadar parlak görüyorum ki, bu manzara beni kendimden geçiriyor. (23. 08. 1928,Anadolu Ajansi Muhabirine Demeç.)
Büyük milletimizin bir kat daha gelismesini ve yükselmesini temin edecek olan yazi inkilâbi… (16. 09. 1928,Istanbul , Belediye Baskanina Demeç.)
…Meclisinizin en büyük eseri olan Türk harfleri, memleketin genel hayatina tamamen uygulanmistir. Ilk zorluklar, milletin fikir kuvveti ve medeniyete olan sevgisi sayesinde kolaylikla yenilmistir… (01. 11. 1929, T.B.M.M., 3. Dönem, 3. Toplanma Yilini Açarken.)
Hukuk Inkilabi ile Ilgili Sözü :


Büsbütün yeni kanunlar vücuda getirerek hukukî esaslari temelinden degistirmek tesebbüsündeyiz. Ve yeni hukukî esaslar ile alfabesinden tahsile baslayacak bir yeni hukuk neslini yetistirmek için bu kurumlari açiyoruz. Bütün bu uygulamalardaki dayanagimiz milletin anlayis, kabiliyeti ve kesin arzusudur. Bu tesebbüslerde arkadaslarimiz, yeni hukuku, bizimle beraber, bahsettigim mahiyette anlatmis olan güzide hukukçularimizdir. (05. 11. 1925, Ankara Hukuk Fakültesinin Açilisinda Yapilan Konusma.)
Hükümet ile Ilgili Sözleri :


…Hükümetin iki
hedefi vardir. Biri milletin korunmasi, ikincisi milletin refahini temin etmek… (16.03.1923, Adana Ilerigelenleriyle Konusma.)Milletlerden ibaret olan toplumlar, birer hükümet teskili mecburiyetindedirler. Ama bu mecburiyet toplumun kendini muhafaza etmesi içindir Hükümetlerin kurulus gayesi, kavrami, bundan ibarettir… (23.03.1923, Afyonkarahisar Beledîye Meclisi Üyeleriyle Konusma.)
Hürriyet ile Ilgili Sözleri :


Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküs vardir. Her ilerlemenin ve kurtulusun anasi Hürriyet’tir. (1906, Vatan ve Hürriyet Cemiyetinin Selanik Subesini Kurarken.)
Hürriyet ve istiklâl benim karakterimdir. Ben milletimin ve büyük atalarim en kiymetli mirasindan olan istiklâl aski ile yaratilmis bir adamim .Çocuklugumdan bugüne kadar ailevi, hususi ve resmi hayatimin her safhasini taniyanlarca bu askim bilinmektedir. Bence bir millette serefin, haysiyetin, namusun ve insanligin var olmasi ve devam etmesi, mutlak o milletin hürriyet ve istiklâline sahip olmasiyla mümkündür. Ben sahsen bu saydigim niteliklere çok önem veririm ve bu niteliklerin kendimde varligini iddia edebilmek için, milletimin de ayni nitelikler ile donanmis olmasini sart ve esas bilirim… (22.04.1921, Hakimiyet-i Milliye.)
…Eger bazen ihtiyatkar hareket ediyorsak, asiri ölçüde süpheli davraniyorsak, bize çok pahaliya malolan hürriyetimizi kaybetmek hususundaki korkumuzdandir. Bu hürriyetin bir küçük kismini sakat etmektense, hepsini birden feda etmeyi tercih ederiz. (29.10.1923, Fransiz Muhabiri Maurice Pernot’ya Demeç.)
Irk ile Ilgili Sözleri :


Efendiler, bir memleketin, bir memleket halkinin düsmandan zarar görmesi acidir. Fakat, kendi irkindan büyük tanidigi ve baslarinda tasidigi insanlardan vefasizlik, felaket görmesi ondan daha acidir. Bu kalp ve vicdanlar için unutulmaz bir yaradir. (11.09.1924, Bursalilarla Konusma.)
Diyarbakirli, Vanli, Erzurumlu, Trabzonlu, Istanbullu, Trakyali ve Makedonyali hep bir irkin evlatlari, hep ayni cevherin damarlaridir. (04.10.1932, Dolmabahçe Sarayi, Diyaribekir Gazetesinin Sahibine Demeç.)


2 YORUMLAR

 1. sevgili Sabiha hocam,
  en cok irkcilik ile ilgili olan bolume takildim yazinizda..

  global bir dunya istiyoruz bir taraftan ki; Ataturk bunu bakiniz seneler once irkcilikla ilgili sozleri ile vurgulamis ne guzel.
  dunya insanlari da bunu istiyor fakat, emperyalistler hala bildiklerini okumakta ve bazi kulturleri yok etmek icin ellerinden geleni ardlarina koymamaktalar.
  ama ben yinede umutlu dusunmek istiyorum bu konuda ve aklima gelen bir fikrayi aktaricam sayfaniza efendim.
  izninizle =)

  ===

  bir amerikali, bir ingiliz ve bir irakli bir gece barda hep birlikte bira iciyorlarmis.
  amerikali birasini bitirmis ve bardagi havaya firlatmis tabancasini cekip havada bardagi tuzla buz etmis ve;

  -amerikada bardaklar o kadar ucuz ki biz ayni bardaktan ikinci bir defa bira icmeyiz demis.

  ingiliz bu sozden bayagi etkilenmis ve birasini bir dikiste icip, o da bos bardagi havaya firlatmis tabancasini cekip vurmus ve,

  bizim ingiliz adalarinda o kadar cok kumumuz var ki dunyaya yetecek kadar bardak yapabiliriz, o yuzden ayni bardaktan ikinci defa icmiyoruz diye hava atmis.

  sira irakliya gelmis tabi ama gayet sakin bir halde birayi icmis ve bardagi havaya firlatmis. sonrada silahi cekip hem amerikaliyi hemde ingilizi vuruvermis ve,

  Irakta o kadar cok amerikali ve ingiliz var ki biz aynilariyla ikinci kez bira icmeyiz demis…! =)

  daim sevgimle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here