Oku, Arastir, Düsün Ile mi Ögreniyoruz Acaba? – Atatürk Ve Hayata Dair Vecizeleri 6

1
263

Atatürk ve Vecizeleri 1 , Atatürk ve Vecizeleri 2, Atatürk ve Vecizeleri 3, Atatürk ve Vecizeleri 4, Atatürk ve Vecizeleri 5den devam ederek…  
Tarikatlar ile Ilgili Sözü :

Mevcut tarikatlarin gayesi kendilerine tâbi olan kimseleri dünyevi ve manevi olan hayatta saadete eristirmekten baska ne olabilir? Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti seyhler, dervisler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En dogru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatidir. Medeniyetin emir ve talep ettigini yapmak insan olmak için kâfidir. (30. 08. 1925, Kastamonu’da Ikinci bir Konusma.)

Tesettür ile Ilgili Sözleri :
…Din icabi olan tesettür, kisaca ifade etmek lâzim gelirse, denebilir ki kadinlari sikintiya sokmiycak ve adaba aykiri olmiyacak basit sekilde olmalidir. Tesettür, kadini hayatindan, mevcudiyetinden soyutlayacak bir sekilde olmamalidir… (31.01.1923, Izmir, Halk Ile Konusma.)

…Dinimizin tavsiye ettigi tesettür hem hayata hem fazilete uygundur. Kadinlarimiz seriatin tavsiyesi, dinin emri mucibinde tesettür etselerdi ne o kadar kapanacaklar, ne o kadar açilacaklardi. Tesettürüser’î, kadinlar için mucibi muskilât olmayacak, kadinlarin hayati içtimaiye de, hayati iktisadiyede, hayati maisette ve hayati ilimde erkekterle tesriki faaliyet etmesine mâni bulunmiyacak bir sekli basittedir. Bu sekli basit heyeti içtimaiyemizin ahlâk ve adabina mugayir degildir. (21.03.1923, Konya Kadinlari Ile Konusma.)

Ticaret ile Ilgili Sözleri :
…Sizin için zafer ve ilerleme sahasi iktisadiyatta ve ticarettedir. Bunu takdir ediyorsaniz, çok çalismaya mecbursunuz. Aksi takdirde memleketin gerçek sahibi oldugunuzu söyleseniz bile, kimseyi inandiramazsiniz… (17.03.1923, Mersin’de Bir Konusma.)

…Ticaret için iki sey lazimdir. Biri, disariya çikarilacak ürünlere yer temin etmektir. Bu olmazsa ticaret yoktur. Bunlari disariya sevkedebilmek için seri ve emin vasitalara muhtaciz. Dolayisiyla bütün kuvvetimizle bir an evvel otomobiller, soseler ve tren yollari yapmaya mecburuz. Ikinci darak ticarette düsünecegimiz ikinci is, ihracaat ve ithalâtimiza araci vazifesini gören ticareti, yabanci tüccarlarin elinden kurtarmaktir… (20.03.1923, Konya Esnaf ve Tüccalariyle Konusma.)

Dis ticaret politikamizin özelligi sudur :
Iç ve dis durumun gereklerini daima karsilamak suretiyle seyirlerine uyum saglamak. Iç ticarete gelince, bunda en önde gördügümüz esas, teskilâtlandirma ve belirli tipler üzerinde isleme ve rasyonel çalismadir. (01.11.1937, T.B.M.M., Besinci Dönem, Üçüncü Toplanma Yilini Açarken.)

Dis ticarette takip ettigimiz ana prensip, ticaret dengemizin aktif karakterini korumaktir. Çünkü, Türkiye ödemeler dengesinin en mühim esasini, bu teskil eder. (01.11.1937, T.B.M.M., 5. Dönen, 3 Toplanma Yilini Açarken)

Türkler ile Ilgili Sözleri :

…Memleket sizindir, Türklerindir. Bu memleket tarihte Türkü, o halde Türktür ve ebediyen Türk olarak yasayacaktir. (16.03.1923, Adana Esnaflariyla Konusma) Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca, hürriyet ve istiklâle sembol olmus bir milletiz.(1927) Bütün uygar eserleri, bütün dünyada ilk defa yapmis ve yasamis olan insanlar Türk irkindandir.(1930) Türklük, benim en derin güven kaynagim, en engin övünç dayanagim oldu. Kendimi hiçbir zaman Osmanliligin telkin ettigi baska uluslari öven ve Türklügü asagi gören eksiklik duygusuna kaptirmadim.(1931) Ne Mutlu Türküm Diyene. (29.10.1933, Onuncu Yil Nutku.)

Türk ! Övün, çalis, güven.(1934) Yüksel Türk…Senin için yüksekligin siniri yoktur.(1935)

Türk Kadini ile ilgili Sözleri :

Türk kadini dünyanin en aydin en faziletli ve en agir kadini olmalidir. Agir siklette degil ; ahlâkta, fazilette agir, agirbasli bir kadin olmalidir. Türk kadininin vazifesi, Türk’ü zihniyetiyle, kol gücüyle, azmiyle koruma ve müdafaaya gücü yeterli nesiller yetistirmektir. Milletin kaynagi, toplum hayatinin esasi olan kadin, ancak faziletli olursa vazifesini yerine getirebilir. Herhalde kadin çok yüksek olmalidir… (14.10.1925, Izmir Kiz Ögretmen Okulu’nda Bir Konusma) Türk kadininin dünya kadinligina elini vererek dünyanin baris ve güveni için çalisacagina emin olabilirsiniz.(1935) Bizce Türkiye Cumhuriyeti anlaminca kadin, bütün Türk tarihinde oldugu gibi, bugün de en muhterem mevkide, her seyin üstünde yksek ve serefli bir varliktir.(1935)

Türk Milleti ile Ilgili Sözleri :
Ben de bazi arkadaslarim gibi bati milletlerini, bütün dünyanin milleterini tanirim. Fransizlari tanirim. Almanlari, Ruslari ve bütün dünya milletlerini sahsen tanirim ve bu tanismam da harp sahalarinda olmustur, ates altinda olmustur. Ölüm karsisinda olmustur. Yemin ederek size temin ederim ki, bizim milletimizin manevî kuvveti bütün milletlerin manevî kuvvetinin üstündedir… (08.07.1920, T.B.M.M.)

Türk milleti daha dindar olmalidir, yani bütün sadeligi ile dindar olmalidir demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasil inaniyorsam, buna da öyle inaniyorum… (29.10.1923, Fransiz Muhabiri Maurico Pernot’ya Demeç) Türk Milletinin istidadi ve kat’î karari medeniyet yolunda, durmadan, yilmadan ilerlemektir.(1924) Türk milletinin gelismesine asirlardan beri set çeken engelleri kaldirmak ve genel hayata çagdas medeniyetin kanunlarini ve vasitalarini vermek için sarfettigimiz gayretlerin milletin genel kabulünü kazandigi muhakkaktir.(1926) Bütün insanliga ziraati, sanati ilk ögreten Türk milleti idi. Türk milletinin dünyaya egiticilik etmis olduguna artik hakiki alimlerin süphesi kalmamistir… (27.01.1931, Izmir’de Firka Kongresinde Konusma) …Türk milletinin karakleri yüksektir. Türk milleti çaliskandir. Türk milleti zekidir. Çünkü, Türk milleti millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmistir. Ve çünkü, Türk milletinin yürümekte oldugu ilerleme ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasinda tuttugu mesale müspet ilimdir… (29.10.1933, Ankara, Onuncu Yil Nutku.)

Türkiye Cumhuriyeti ile Ilgili Sözleri :

Türkiye Türklerindir ; iste milliyetperverlerin ilkesi budur. Biz, haklarimizi korumak için mücadeleye devam etmeye karar verdik. (1921, Agustos, Associated Press Muhabirine Demeç.)

…Büyük Millet Meclisi tarafindan idare edilmekte olan yeni Türkiye, Babiâlînin idaresi altindaki eski Osmanli Imparatorlugu degildir. Yeni Türkiye seref ve haysiyetini, kudret ve kuvvetini bilen ve haklarini korumak için varligini tehlikeye atmaya da hazir ve amadedir. (25.12.1922, Le Journal Muhabiri Paul Herriot’ya Çankaya’da Verilen Beyanat) Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktir! (29.10.1923, Cumhurbaskani seçildikten Sonra Meclise Mesaji.)

Türkiye Cumhuriyeti yalniz iki seye güvenir. Biri millet karari digeri en elim ve en zor sartlar içinde dünyanin takdirine hakkiyla layik olma niteligi kazanan ordumuzun kahramanligi ; bu iki seye güvenir… (22.02.1924,Izmir, Ordu Ileri Gelenleriyle Ikinci Konusma.)

Türkiye Cumhuriyeti halin bilincinden dogmus olduguna göre, ileriye ve yenilige uzun adimlarla yürümeye devam edecektir.(01.09.1925) Türk milletinin yapisina ve adetlerine en uygun idare, cumhuriyet idaresidir.(1924) …Benim nâçiz vücüdum bir gün elbet toprak olacaktir, fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yasayacaktir… (19.06.1926, Anadolu Ajansina Demeç.)

Az zamanda çok ve büyük isler yaptik. Bu islerin en büyügü, temeli, Türk kahramanligi ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir. (29.10.1933, Onuncu Yil Nutku.)

Devleti ve hükûmeti kendi mali ve koruyucusu tanimak, bir millet için büyük nimet ve mazhariyettir. Türk milleti bu sonuca cumhuriyetle varmis ve her sene bunun artan faydalarini görmüs ve göstermistir… (01.11.1936, T.B.M.M., 5.Dönem, 2.Toplanma Yilini Açarken.)

Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür.(1936)

Üniversite ile Ilgili Sözleri :
…Yüksek tahsil gençlerimizi istedigimiz ve muhtaç oldugumuz gibi millî suurlu ve modern kültürlü olarak yatistirmek için Istanbul Üniversitesi’nin gelismesi, Ankara Üniversitesi’nin tamamlanmasi ve Dogu Üniversitesi’nin yapilan etüdlerle tesbit edilmis olan esaslar dairesinde Van gölü civarinda kurulmasi çalismasina hizla ve önemle devam edilmektedir. (01.11.1938, T.B.M.M., 5.Dönem, 4.Toplanma Yilini Açis Nutku.)

…Üniversite kurmaya verdigimiz önemi söylemek isterim. Yarim tedbirlerin kisir olduguna süphe yoktur. Bütün islerimizde oldugu gibi maarifte ve kurulan üniversitede de radikal tedbirlerle yürümek kesin kararimizdir. (01.11.1933, T.B.M.M., 4.Dönem, 3.Toplanma Yilini Açarken.)

Vergi ile Ilgili Sözleri :
Hayati ucuzlatmak icabettikçe, vergileri indirmek siyasetine devam edecegiz… (01.11.1936, T.B.M.M., 5.Dönem, 2.Toplanma Yilini Açarken.)

…Vergi usullerinin islahi çarelerinin aranmasina da ehemmiyetle devam olunmalidir. Iyi usul ve iyi tatbikin memnun edici neticelerini vatandas, hiç bir iste vergi mevzuu kadar hassasiyetle takdir etmez. (01.11.1936, T.B.M.M., 5.Dönem, 2.Toplanma, Yilini Açarken.)

Yabanci Sermaye ile Ilgili Sözleri :
…Tabidir ki, disardan gelecek sermayeye, yol gösterici faaliyetlere, çalisma usullerine ihtiyacimiz vardir. Fakat bu, birligimize, bagimsizligimiza son verecek bir vesayet tarzi demek olamaz. Bize yardimci olacak insaniyetkâr kaynaklara biz de karsilikli taahhüt ile birligimiz ve bagimsizligimiz çerçevesinde samimiyetle bagli oluruz. (24/25.10.1919, Amasya’da Tasvîri Efkâr Muhabiri ile Mülâkat.)

Birtakim iktisadî meseleler vardir ki, biz bunlari kendi kaynaklarimizla ve yalniz kendi sermayemizle halledemeyiz. Bize yardim edecek dostlar aramaya mecburuz… (02.11.1922, Le Petit Parisien Muhabirine Demeç.)

…Kanunlarimiza uymak sartiyla yabanci sermayelerine lâzim gelen güvenceyi vermeye her zaman haziriz ve arzu e dilen odur ki, yabanci sermayesi bizim çalismamiza ve servetimize katkida bulunsun… (17.02.1923, Izmir Iktisat Kongresi’ni Açis Söylevi.)

Zafer ile Ilgili Sözleri :
Hiçbir zafer amaç degildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük bir amaci elde etmek için en belli basli bir vasitadir.(1921) …Bundan sonra pek mühim zaferlere kavusacagiz. Fakat bu zafer süngü zaferleri degil, iktisat ve ilim ve irfan zaferleri olacaktir… (25/26.01.1923, Alasehir’de Halkla Konusma.)

Arkadaslar dünyada fetihlerin iki vasitasi vardir. Biri kiliç digeri sapan… zaferin vasitasi yalniz kiliçtan ibaret kalan bir millet, bir gün girdigi yerden kovulur, rezil edilir, sefil ve perisan olur. Öyle milletlerin sefaleti, perisaniyeti o kadar kararli ve elîm dur ki, kendi memleketinde bile mahkûm ve esir bir halde kalabilir. Onun için hakiki zafer yalniz kiliçla degil, sapanla yapilandir… (16.03.1923, Adana Çifçileriyle Konusma.)

Siyasî, askerî zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandirilmazlarsa meydana gelen zaferler devamli olamaz, az zamanda söner. (1923) Zaferlerin sürekli neticeler vermesi ancak kültür ordusunun varligina baglidir. (1923)

Ziraat ile Ilgili Sözleri :
Ben de çiftçi oldugumdan biliyorum. Makinesiz ziraat olmaz. El emegi güçtür. Birlesiniz.Birliklerle makine alirsiniz. Senede yüz dönüm ekeceginize on misli, yüz misli fazla ekersiniz. Memleketimiz hakiki çiftçi memleketidir. Henüz bu konuda hak sahibi degiliz. Fakat ziraat memleketi olacagiz. Bu da makine ile olacaktir ! (24.08.1925, Kastamonu’da Bir Konusma) Millî ekonominin temeli ziraattir. Bunun içindir ki, ziraatte kalkinmaya büyük önem vermekteyiz. Köylere kadar yayilacak programli ve pratik çalismalar, bu maksadaerismeyi kolaylastiracaktir. (01.11.1937, T.B.M.M., 5.Dönem, 3.Toplanma Yilini Açarken.)

” MUHTAÇ OLDUGUN KUDRET DAMARLARINDAKI ASIL KANDA MEVCUTTUR “


M. K. ATATÜRK

yillar öncesinden yollamis mesaji…

her an hatirlayalim unutmayalim diye de bayrak yapip asmis…

dalgalandirmis gökyüzünde…

( Allah’im ne güzel bir mesajdir bu böyle …….. uyaran…….

…umudu içinde olan….

…gücü hiç bitmeyen …….

…………………….. ve sirlari içinde barindiran…..)


Yeterince tanimis miyiz?


A) Evet diyenler…….

B) Simdi daha iyi anladik diyenler….

C) Ve de digerleri……

Saygilarimla
Sabiha Küçüktüfekçi

Kaynak:Haliç Üniversitesi
” Atatürk Arastirma ve uygulama Merkezi “
(Atatürk vecizeleri)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here