Olasi Istanbul Depremi – Deprem Öncesi Ve Sonrasi Yapilmasi Gerekenler 1

21
654
Istanbul deprem kusaginda yer alan ülkemizin ve dünyanin en büyük kentlerinden biridir. Deprem tehlikesinin oldukça yüksek oldugu bir bölgede yer almasi, sehirde deprem ve olasi büyük kazalara bagli risk ihtimalini ne yazik ki arttirmaktadir. Deprem gibi dogal afetlere neden olan bir tehlikeyi önlemek ve olusabilecek riskleri sifira indirmek ne yazik ki imkansizdir. Bununla birlikte deprem ile olusabilecek zararlari da gerekli önlemleri alarak azaltabiliriz.

Afetlerin olumsuz etkileri hemen kendini gösterir. Hayatin akisi durur, ciddi zararlar meydana gelir. Su ve elektrik kesilir, haberlesme ve ulasim aksar. Afet bölgesine ulasim saatler sürer ve bu yüzden uzman ekipler  aninda müdahale edemezler veya çok zorlanirlar. Birey ve ailelerin iste bu tarz durumlar için afetlere hazirlikli olmalari gerekir.

Alabilecegimiz örneklere bir göz atalim bakalim bu kadar lakirdi bosuna miymis?

 • Özellikle evinizin ve komsu apartmanlarin uygun olarak insa edilip edilmedigini ögrenmelisiniz. Öyle ya, yan apartmanin üzerinize devrilmeyecegi ne malum?
 • Evinizde deprem aninda devrilip yaralanmaniza sebep olabilecek esyalari belirlemeli ve bunlari sabitlemelisiniz.
 • Evinizdeki güvenli ve tehlikeli yerleri saptamalisiniz.
 • Dogal Afet Sigortasi yaptirin tabi ki. DASK, Dogal Afet Sigortasi Kurumuna basvurmaniz yeterli.
 • Afet çantaniz hazir ve kolay erisilir olsun. Ayrica ailenizle birlikte bir dogal afet plani yapin. Herkes kendi görevini iyice ögrensin.
 • Deprem esnasinda güvenli bir yerde nasil Çök – Kapan – Tutun  yapmaniz gerektigini çalisin, aile üyelerine de uygulatin.
 • Deprem gerçeklesirse önlemlere dikkat etmeye devam edin. Altyapi tesisatlarini kapatin, ates kaynagi kullanmayin, daha önce belirlemis oldugunuz bulusma noktasina gidin.

Bu gibi önlemlere iliskin yazilara devam edecegiz. Siz siz olun önlem almaktan, çekinmeyin, erinmeyin, sakinmayin.

Sallanmaya hazir misin istanbul? – Olasi Istanbul Depremi

Kaynak:Istanbul Sismik Riskin Azaltilmasi ve Acil Durum Hazirlik Projesi Kitabi

21 YORUMLAR

 1. Günaydin Renkli Dergi:)

  açilisi ben yapiim dedim. umarim bereketli bir düsünce ve fikir firtinasi olur. konu çok önemli. daha önce bende, konuya söyle minik bir dokunmustum da kimsenin çiti piti çikmamisti pek…

  simdi kalemsöre içten tesekkürlerimi iletmekle birlikte kimsenin konuya duyarsiz kalmamasini rica ediyorum. bu konuda ben hassasim çokk. 1999 depreminde Yalovada çok yakinimi yitirdim. hatta birkaçinin cesetlerine ulasmak için 1 hafta fln bekledik. onlar için yapilacak bir sey yok. ama bizim için var. iste Serkanin da yazdigi gibi en azindan bu basit ama önemli önlemleri dikkate almak gerekiyor.

  Bu arada Insaaaat Mühendislerini de göreve davet ediyorum:) yokk ölee oturup bakmak bilgilendirin bizi:))) evlerimizi alirken nelere dikkat edmeliyiz? ya da incelemeden aldik bir halt ettik simdi ne yapalim ?

 2. günaydin delisey,

  Ne zamandir yazmak istedigim bir konuydu. Bir seri halinde yazmanin uygun olacagini düsünüyordum ki yazmaya baslayabildim.

  Evet senin yazin surada: http://urlal.com/eryo

  Kimi zaman oraya çikip bir seyler söyleyenler var lakin onlarda gündemin, siyasetin, namus cinayetlerinin arasinda yitip gidiyor. E o zaman biz de üzerimize düseni yapalim en azindan.
  Elimizdeki bilgileri paylasalim, okuyalim, okutalim.
  Degil mi ama?

 3. evet kesinlikle evet. Serkan tesekkürler yeniden. yazilan paylasilan bilgiler sayesinde bir tek kisi bile yararlansa, kurtulsa o kötü an da, herhangi bir deprem aninda, sevincimiz göge çikar degil mi ama? pesini birakma madem basladin. hatta yardim istersen canla basla deliseyden ne çikarsa buradayim:)

 4. saol eksik olmayasin delisey can =) Konuyla ilgili yazabilirsin mesela, zaten duyuruyoz yazilari etrafa. E bir de burada konusuyoruz. Daha ne olsun 😀

 5. 1999 depremini yasamis izlerini tasiyan biri olarak bu duyarliligi ayakta alkisliyorum…

  Ne zaman ne olacagini bilemeyiz bu yüzden surda yazilan önlemleri dikkate almaliyiz.Insanlari daha fazla bilinçli hala getirmeliyiz..

  Serkan güzel bir yaraya parmak bastin 🙂 iyiki yaziyi paylasmissin tesekkürler.

  Deliseyim seninde yazini okuyorum hemen.Saglikli kalmaniz dilegiyle.

 6. tamam sessiz haydi is basina sende duyur bir taraftan herkes duyursun… söyleee bir alt üst edelim etrafi:))

  bir hatfa sonra olurmus:) bakarmisin sen olaya:) neyse agzimi hayira açayim…

 7. bu bilgilendirme yazisi ve alttaki yorumlar herkese tesekkür.

  ben çocukken hemen her semtte ilk yardim kurslari vardi ücretsiz annem ve babam her hafta giderlerdi üsenmeden mahalleden bir çok insan da onlarla beraber hatta devlet mecbur tutmustu insanlari bildigim kadariyla yada annemle babama niye gidiyorsunuz dedigimde mecburuz ögrenmek zorundayiz derlerdi. hatirladigim kadariyla balikesirdeki o büyük depremden sonra böyle bir sey olusmustu.

  4 gün sokaklarda yatmistik o büyük depremde.

  acaba hükümet yada mahalli yönetimler yine böyle bir sey yapamazlarmi. yada var benmi bilmiyorum.?

  bilen yazsin lütfen.

 8. "MAG" Mahalle Afet Gönüllüleri.

  Bu birimler oldukça bilgi aktarimi yapar ve bizleri baska yerlerden gelen kurtarma ekiplerinden daha iyi tanirlar. ve bu kurulusun içinde genelde mahalledeki komsularimiz oldugundan evimizin düzenini, kimin hangi odada yattigini v.s daha iyi bilir. böylece canlilara ulasilmasi daha kolaylasir. bireysel olarak önlemlerimizi alsak bile bu tip yardim kuruluslarina her daim ihtiyaç vardir.

  http://www.mag.org.tr/tur/magmerkezleri.asp

 9. 2008 yilinda Çin’de ve geçen yil da Italya’da meydana gelen depremlerden önce kurbagalarin büyük sürüler halinde göç etmelerinden yola çikan bazi bilim adamlari, çok yakin bir zaman içinde Türkiye ve Yunanistan’da yeni bir deprem meydana gelebilecegini ileri sürdü.

  Yunan medyasini harekete geçiren olay, önce gece milyonlarca kurbaganin Selanik yakinlarindaki Langada kentinde bir otoyolu kapatmasiyla meydana geldi. Kurbagalari çignemek istemeyen üç araç kaza yapinca otoyol bir süre trafige kapandi.

  Ancak asil gerginlik bundan sonra basladi. Bir grup Ingiliz bilim adaminin geçen ay yayinladigi, kurbagalarla depremler arasinda dogrudan baglanti kuran raporu hatirlatan bazi sismologlar Türkiye ve Yunanistan’da 24 saat içinde deprem meydana gelebilecegini iddia etti.

  Ingiltere’deki Açik Üniversite’den bir grup bilim adami, geçen ay yayinladiklari bir raporda, kurbagalarin depremi önceden sezebildigini ileri sürmüslerdi.

  Rapora göre, 6 Nisan 2009’da Italya’nin Aquila kentinde meydana gelen ve 300 kisinin ölümüne, 40 bin kisinin de evsiz kalmasina yol açan depremden birkaç gün önce bölgedeki kurbagalarin göç etmisti.

  Ayni rapora göre, 5 Mayis 2008’de de Çin’in orta bölgelerinde kurbaga göçü yasanmis ve 12 Mayis’ta orta Çin’de 12 bin kisinin ölümüne yol açan büyük deprem meydana gelmisti.

  27,05,2010

  Hürriyet Gazetesi (alintidir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here