Olay Ciddi…

8
162

Bir kasabada, son derce haylaz iki çocuk varmis. Evlerin pencere camlarini kirmak, arabalarin lastigini patlatmak çizmek, özetle akla gelebilecek her türlü yaramazligi yaparlarmis.
 
Komsular da sik sik  gelip,  babalarina sikayet edermis  baba birgün dayanamamis çocuklari  kasabanin rahibine götürüp yardim istemis. Oda “sen git ben onlarla konusurum” demis.
Ardindan, disarida bekleyen çocuklardan büyük olani yanina çagirip, sormus;
 
“söyle bakalim, Tanri nerede?” ses yok… Bir daha sormus,  yine ses yok. Rahip dayanamamis ve kizgin bir sekilde “evladim, sana soruyorum, tanri nerede?” diye bagimis.
Çocuk korkmus ve ani bir hareketle açik kapidan firlamis. Disarida bekleyen kardesini de yanina alarak kosa kosa eve gelmisler. 
Odalarina çikip kapiyi da arkadan kilitlediginde. kardesi sormus; ” ne oldu?” 
Abisi, nefes nefese yanit vermis; “sorma, bu kez olay ciddi. Tanri kaybolmus, bizden biliyorlar.”

8 YORUMLAR

 1. bizim nasretin hocamiz bir gece su kuyusundan su çekmeye gider.

  birde bakarki ay kuynun içinde hemen bir celgel almis kuyuya sarkitmis ayi kurtarmak için nasilsa çengel bir tasa takilmis hoca çeker ama bir türlü ayi kadiramaz çok agirmis derken çengel nasilsa o tastan kurtulunca hoca bir anda aniden sirt üstü yer düser ve o zaman ayi gökte görünce çok sevinir biraz ugrastim ama ayida bizim kuyudan kurtardim der. selamlar r.ç.

 2. mesela biz türkler olarak bir çok fikralarimiz güldürücü olmasina ragmen onlar bir çok aci ve tatli gerçegide beraberinde getirirler ve onlar daima ilmi yorumlarada açiktirlar derim.

  mesela bu fikradaki ve gökteki bir ayin kuyuya aksetmesi onu oraya düsmesi hali bir misaldir çünkü ay bir güzelliktir hürriyettir sereftir kuyuda onu bir vesileyle bu karanliga düsürmüs ve insanlik hürriyet haklarini bir takim karanlik zihniyetlere veya enperyalist güçlülere bir ara kaptirmis veya onu onlara çaldirmistir.

  ve onu bir alim bir bilen kisi bir millet bir kahraman insan o ayi o karanlik yerden bu esatetten biraz ugrasinca onu o karanliktan kurtarip bu esaretten kurtarip onu esas yeri olan insanligi aydinlatici olan yerine yani göklere serefle yükseletmesi demek halidir.
  iste bilen kisiler bu ilmi uyarilari ve kaybettikleri o kutsal hak ve degerlerinin kiymetini görsünler ve ona sahip çiksinlar diyorlar ve sahip çikmazlarsa o karanlik günlerinizi bu esaretinizide nesilden nesile yani onu bir kuyudan bu karanlik yerden bu esaretten çekip çikaran nesiller gelinceye kadar bu haksizliklari bu rezaletleri hep yasarlar demektir manasini bu fikraya yükledigimiz zaman.

  ortaya güleriz aglanacak her halimize aymazligimizi görenlerden oluruz yani gözünüzü açiniz uyarisida vardir bu fikramizin içinde derim selamlar r.ç.

 3. fikralarimiz gülmemiz için söylenir bizim arzumuzda zaten buydu.

  sakin yanlis anlasilmasin baska türlü dünyanin sikintilarini yenmemiz kolay degil bir

  kere gülmenin bir kilo pirzola yemis kadar insana kuvvet verir derler selamlar. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here