Olumlu Düsün, Olumlu Yasa Ve Gülümse Dünyaya…

19
571

“Savaslar bitecek, sinirlar kalkacak, dogmalar ölecek, insanlar yasayacak. Yasayan insanlar ümit dolu, yeni degerlerle ülkelere degil, dünyaya ait olacak.”

 Victor HUGO

Bir kehanet mi?

Büyük bir degisim ve dönüsümün içinde dünyamiz. Barisi, sevgiyle kucaklama çabasinda dünyadaki tüm insanlar. Ve buna yetecek gücü de var. Eksik olan ne?

Slogan, kendinle baris, dogayla baris, evrenle baris, hep beraber baris…

Ne güzel degil mi? Kulaga hos gelmiyor mu?

Çevremize baktigimizda, olan biteni görünce, koca bir “hayir” demek geçiyorsa da aklimizdan, her insanin kalbinin bir kösesinde “evet” söylenmeyi bekliyor. Bizi çagin gerisinden ileri sürükleyen de bu “evet” düsüncesi degil mi?

21. Yüzyilda dünyaya ve ülkemize baktigimizda, tüm sorunlarin üstesinden gelemeyecegimiz fikri, karamsarliga itse de bizi, umutlarin tükenmisligi, daha karanlik bir tutum sergilemiyor mu?

Evet, neresinden bakarsak bakalim, dünyada halen aç insanlarin oldugu, hatta bu yüzden binlerce insanin öldügü bir gerçek. Gün geçtikçe enerji kaynaklarimiz tükeniyor, ekonomik, ekolojik, politik düzen bozuluyor dogru. Hatta bir dostumun dedigi gibi ” uyduruk sebeplerden savaslar çikiyor” bu da dogru. Silahlanmaya harcanan paralar, milyon liralari geçiyor. Her ülke bagimsizligini, her geçen gün kaybediyor ve insana hizmet etmek için var olan teknoloji, tüm dünyayi birbirine bagimli hale getiriyor.

Bunlar olurken bir taraftan da, birçok ülke, açlikla mücadeleye basladi. Çin kendi kendine yetmeyi ögrendi. Okuma yazma oranini yükseltmek adina, kampanyalar düzenleniyor. Insanlarin birçogu Basbakanin israrla “ille de üç çocuk” söylemine karsilik, nüfus planlamasini destekliyor. Ekolojiyi bir nebze düzeltmek adina, organik ürünler yeniden gündeme geliyor. Eski inançlar, sistemler, duvarlar patir patir yikilip, yerine yeni yeni olusumlar deneniyor. 

Denemeden anlayamayiz degil mi ama?

Bunlar olurken, insan maneviyati, duygulari da degisiyor mu?

Insan dogasinda var olan, bencillik, çikarcilik, kötü düsünceye yatkinlik gibi negatiflige egilim artmakla birlikte, temeli sevgiye dayanan, insanca yasanan, savassiz bir dünya da düslenilen gerçekler arasinda.

Elimizdeki tek malzeme insan. Olumlu düsüncelerin temeli de  insan sevgisi.  Düsüncelerimizle yasamimizi sekillendirdigimiz ise çogumuzun deneyimledigi bir gerçek. Özümüzde var olan, birçok soruna çözüm olabilecek ve ortaya çikmayi sabirla bekleyen sevgiyi, kötü ve olumsuz düsüncelere karsi kullanmanin zamani gelmedi mi acaba?

Evrenin birer parçalari olarak, kendimize ve digerlerine düsmanca yaklasmak yerine, dostça yaklasmanin yaratacagi huzurun ve güvenin yerini tutabilecek baska hangi duygu var ki?

Hem olumsuz düsünüp yüzümüzde beliren ifade için çalistirmamiz gereken kas sayisi onüçken, gülümsemek için çalistiracagimiz kas sayisi sadece üç…

Sevgi pusulamiz olsun…

A.Ö

19 YORUMLAR

 1. bilindigi gibi islam adi baristir ve yüce Allah baris severdir.

  bütün peygamberler baris adamiydi, ve son peygamder olan hazreti muhammet basta olarak biz ümmetinin baris gönüllüsüydü.

  Atatürkte yurda sulh cihanda sulh parolasini dünyaya yaydi.

  zaten yaratilistan gelen insan ruhu barisçidir,yeterki insanlar bunu iyi tanisinlar ve yüce Allahin bir ayette belirttigi gibi, seytanin adimlarini izlemesinler onu ölçü almasinlar demektir yani aslan payi pesinde olmasinlar demektir çünkü baris bu noktada bozulur, akil bunun içinde isletilirse o deger kazanir kurnazlik seytanlik alametidir akili burada kullanipta onu bos yere harcamayalim haberi bu eyetin içinde verilmistir.

  çünkü casiye suresinin 13. ayetinde mülkü ben yarattim onu size ortak kullaniminiza açtim diyor ve yeyin için israf etmeyin diyor yüce rabbimiz iste temel ölçümüz bunlar olmalidir ve bunlar insanlik için bir ilham ve hukuk kaynagidirlar.

  bakara suresinin 219 ayetinde asiri birikime yüce Allah karsidir ve orada ihtiyaçtan fazlasini dagitiniz onu paylasiniz diyor ve nahl suresinin 71. ayetinde bunu esit hale gelinceye kadar onu paylasiniz diyor çünkü mademki cezada esitlik varsa dünya nimetlerinin sahipleri olmaktada esit olmayi yüce Allah esas almistir.

  fakat tam burada bir sorunnumuz vardir bunu nasil yapacagiz sorunudur burada sura suresinin 38. ayeti devreye giriyor ve bu sorun böyle çözülüyor yani devrede insan vardir ve insanlik haklarimiz vardir ve çözüm noktasi burada basliyor.

  iste mademki ben bir insanim bu kutsal surada bende varim iste cumhuriyet ve demokraside tam burada basliyor ve söz hakkimi bende kullaniyorum bu tasin altina bende elimi koyuyorum ve kimseye yük olmayida istemiyorum sekli için önerimi savunuyorum.

  ayetleri okuduk ve mülk Allahidir bende onun bir kuluyum ve onun verdigi mülkünde benimde esit haklarim var diyorum ve önerimi bu mecliste söylüyorum.

  mülk Allahindir o satilamaz bir maldir ve o bakidir, emek insanindir,ve insan oglu allahin mülkünü degil ancak kendi emegini satar oda insanin ticaretidir ve dünya geçimligidir.

  o halde, ( emek esit emektir) ve emek hakki sulha sebeptir temel ölçü birimimiz bence budur. patronluk degil dünyaca ortaklik ilkesi vardir, bunu basarirsak o zaman savaslar biter derim. iste bu oturum açilmistir dersek daha iyisini baskalari söylesin

  onlarida dinleyelim derim.acinmak ve aglamak yetmez çare üretmek gerekiyor bu isin sirri ve hikmeti buradan baslar derim

 2. çok güzel yazmissin canim benim senden bekleneni yansitmissin tesekkürler.

  ""Savaslar bitecek, sinirlar kalkacak, dogmalar ölecek, insanlar yasayacak. Yasayan insanlar ümit dolu, yeni degerlerle ülkelere degil, dünyaya ait olacak."

  Victor HUGO"

  "Degisim çaginda ögrenenler dünyayi ele geçirecekler.her seyi bilenler ise artik var olmayan bir dünyaya ait bilgileriyle basbasa kalacaklar."
  N.L.P. kitabi yazari: Eric Hoffer.

  SEVGI tartismasiz en güzel sey sevgi gösterirsen sevgi görürsün tamamen katiliyorum.
  amaa

  çevremizde gördügümüz yanlis ve hatalarin yanlis oldugunu söylemeden, anlatmadan sadece agzimiz kulaklarimizda sevgi gösterme çabasi sahte sevgi duygusudur. ailemizden yada çevremizden birine gerektiginde bu yanlis bunu böyle yapma demezmiyiz
  çocugumuza, hatta anne, babamiza hayir o öyle degil diye öneride bulunmazmiyiz??.

  dünya su anda kara delikten geçiyor yenilenmek için. yasadigimiz kaos lar, bizim yenilenmek için ayak uyduramayisimizdan kaynaklaniyor.

  eskiden insanlar arasinda bu kadar çeliski yoktu çünki herkes genel yasam kurallarina uyum saglamak için ne yapmasi gerektigini bilirdi. simdi oldugu gibi toplum hirsizlari alkislamaz tam tersine dislardi oda zaman içinde anlarsa hatasini özelestiri ile ifade etmeyi bilirdi. biz böyle ögrendik. bilinç eksiklikleri çatismalara gebedir.
  bu çatismalardan aman sevgi olsun diye kenara çekilemeyiz bazen dogruyu anlatabilmek için bazi haksizliklara gögüs germek gerekir yoksa gelecegin dünyasinda nasil varoluruz.

  eskiden doga,yi yesili kurtarmak için kimse ugrasma geregi duymazdi çünki buna gerek yoktu simdi bir sürü gruplar olustu dogayi kurtarmak adina yeri geliyor hiç bir mecburiyetleri yokken hapsi, hatta yaralanmayi ve ölümü göze aliyorlar peki bu insanlar aptalmi??

  biz sicak evimizde otururken bu insanlar neden böyle deliler gibi kosusturuyor. kendilerini riske atiyorlar.
  ve kendileri için toprak kazanmak için degil ülke içinde degil dünya için yapiyorlar.
  iste bu bilinç asamasi yapmis insanlar sayesinde belki nükleer enerji derdinden kurtulacak su ve dogal enerji ile enerji üretimine geçilecek iste bu bilinç asamasi yapmis insanlar sayesinde olacak.

  bana göre kösesinde fetva verip keyfine bakan birinden ilim,bilim ve insanlik için ugrasan bir ilim adami allahin yaninda daha makbuldür. " bunun kuran dada yeri var" (bu bilgiyi gereksiz itirazlar için yazdim yoksa amacim kuran simsarligi yapmak degil.)
  tekrar dönelim sevgiye; evet dünya degisim asamasinda herkes payina düseni yapmali kendi bilgisi ve bilinci dogrultusunda.
  hallâc-i mansûr (enel hak ) dedigi için o dönemdeki tasavvuf ilmine vakif olmayan bilinç asamasi yapamamis diger ulemalar katli vaciptir dediler.
  ve hayatin bana ögrettigi bir sey var
  "HAK,lar verilmez alinir, ve hak lar haksizlik nehirleri asilarak alinir."
  ve lütfen eger sevgi istiyorsaniz oturdugunuz kösenizden beklemeyin gerçek sevgiye zemin hazirlayin çünki gerçek sevgi ancak gerçek dogru ile güzel ve dogru sevgidir.
  senin deyimin ile deliseyim.
  sevgi pusulamiz olsun. tesekkürler.

 3. her ikinizede çokkkkkkkkkkkkkça tesekkür ediyorum. bunca emek verip yorum yazdiginiz için:))

  ve lyram evet

  SEVGI HER DAIM PUSULAM VE HEPIMIZIN PUSULASI OLSUN…

 4. "Büyük bir degisim ve dönüsümün içinde dünyamiz. Barisi, sevgiyle kucaklama çabasinda dünyadaki tüm insanlar. Ve buna yetecek gücü de var. Eksik olan ne?"

  Eksik olan duyarsizlik, kolaycilik, kendinden baskasini düsünememe, ve sevgi…Eksik olan insan sevgisi…

 5. bu sevgi konusuna birazda ben gireyim belki faydali olurum.

  savaslar bitecek sinirlar kalkacak dogmalar ölecek insanlar yasayacak yasayan insanlar ümit dolu yeni degerlerle ülkelere degil dünyaya ait olacak.

  (viktor hugo) not: bu görüs kasas suresinin 77. ayetine göre insancil oluyor.

  degisim çaginda ögrenenler dünyayi ele geçirecekler her seyi bilenler ise var olmayan bir dünyaya ait bilgileriyle bas basa kalacaklar.

  N.L.P. kitabi yazari: (Eric hoffer) not: buda kasas suresinin 78. ayetine uyar ve insanlik disi olur. not. bunu bu ayetlerden okursaniz sizde anlarsiniz derim

  dünya su anda kara delikten geçiyor yenilenmek için yasadigimiz kaoslar bizim yenilenmek için ayak uyduramayisimizdan kaynaklaniyor, denmis

  not: yenilenmek için kimin koydugu nizama uyacagiz önce onu bilmeliyiz insan basi bos degildir diyen yüce Allahtir,

  simdi biraz düsünelim Allah vardir diyorsak o zaman her yeniligi kuranda arayacagiz çünkü o orada vardir bu seyhlerde degildir, ve bir yeniligi ararken de esas olanin aslini neslini hiç bozmadan mi bu yeniligi yapacagiz yoksa kuran islam Allah din kavramlarini inanci serefi eskiye aittir diyerek çaga ayak uyduruyoruz diyerek seytanin adimlarinimi izleyecegiz yani birileri çikip bir reklam sekliyle veya bir gösteri sekliyle kendi kafasindan ve nefsinden olusturdugu ve onun çikarina olan bir reklam ve gösteri kampanyasina mi uyacagiz ve bunami yenilik diyecegiz bunlari iyi düsünmeden taklirçilikle insanlari yaniltirlar.

  esas olan taklitçilik degil tahkikçi olmaktir yani her isin ve olayin tahkikatini yapip onun gerçegini ve asaletini hak ve hakikatini görmektir iste bunda bir yenilik varsa onu aliriz eger yoksa onu dislariz çünkü gerçek sevgiyi tanimadan hiç bir seyi sevemeyiz önce onu taniyalimki sevmenin ne oldugunu bilelim mesela sevgi sevdigimiz seyleri paylasmaktir.

  onun için her önüne gelen bir seyi sevgi budur derse birileri ve bizlerde onu taklit edersek uçuruma gideriz sevmek kimseye zarar vermemektir. sevmek namustur, sevmek adalettir, sevmek vicdandir, sevmek ahlaktir, sevmek merhamettir, ve bütün bunlari bir birine sikicva baglayanda Allah askidir,

  birileri birilerini kirletmesi sevmek degil o hal insanlik düsmanligidir çünkü aldatan insan olamaz ve çünkü biraktigin bu kötü örnek yüzünden belki bir kaç nesil ondan zarar görecektir onlara izdirap çektirecektir bunu bilmeyenler sevmezler çünkü onlar sahtekardirlar mesela bir türkümüzde geçer el oglu degilmi sevdide kaçiverdi olur iste bu bir sahtekarliktir.

  sevdigine zarar vermek ona yapilan bir ihanettir ve onun bedelide agirdir mesela bu Allah sevgisi olur, arkadas sevgisi olur, es dost sevgisi olur, vatan millet sevgisi olur, insan sevgisi olur, fakat sevgi tektir hak, adalet, vicdan , merhamet tektir ama o her sevgiye uyar ana baba sevgisine uyar, evlat, kardes Allah, peygamber, sevgisine uyar, yani bu tek anahtarla bu türden olan her sevginin kapisini açarsin.

  ve onun gönül tahtina oturursun demektir yani gönlümün tahti yarim oluruz ama sahtaysek bir tekme ile kovuluruz, iste önce sevmek nedir neyi ne için severiz onu anlayalim sonra onu sevelim hemde ölesiye sevelim iste mutlu hayatin sirri bunun içindedir eger sevgiyi o eskilerin masallariydi dersek o bizim dünyamizda geçersizdir dersek ve simdi kara delikten geçtik o eskiydi dersek isler degisir.

  mesela eriç hoffer öyle diyor ve sadece bilenler kazanirlar digerleri onun köleleri olurlar diyor iste onun inandigi insan sevgisi budur bu durum kasas 78. ayete onun görüsünde olan karun diye biri kafir lan edilmistir çünkü o tür insanlar insanlik düsmanidir paylasmayi kabul etmezler mesela viktor hugo insan sevgisiyle dolu bir insan oldugu görülüyor oda kasas 77. ayetine göre insanca olan paylasimci olan bir el ve gönül sahibi olmusken eriç hoffer ezici köleci isyanci zülümcü bir dünya kapisini açiyor bu insanliga .

  sanki onlardan çektiklerimiz yetmiyormus gibi yeni bir karanlik gelecek daha sunuyor insanliga, yani (viktor halk adami olurken) (hoffer halk düsmani oluyor.) hani derlerya devrisin fikri neyse onun zikride odur derler iste bunlari elinde çikaçak yeni bir dünyadan da bir sevgi beklemek akrepten bal beklemek gibi saflik olur derim. çünkü bu tür insanlar Allaha degil nefsine tapan olmuslar artik ne diyelim

 6. "merhaba ben ….. olumlu yasa olumlu düsün ve gülümse dünyaya isimli yazi bana aittir ve izinsiz hemde ismim kullanilmadan ""cansu bayan mederador "isimli üyeniz tarafindan bu sitede kullanilmistir sikayetçiyim.

  gereginin yapilmasini arz ederim."

  seklinde mesaj attim ise yarar mi dersiniz?

 7. can böyle durumlarda ne yapilir bende bilmiyorum murat yada serkan sana bilgi verirler eminim. su siteye bide ben bakayim canim sikiliyo zaten :=).

 8. olumlu olmak ve düsünmek her insan için gereklidir

  buna ne güzel mal demis hazreti muhammet.

  çünkü o tertemizdir.insanliga fayda veren onlara zarar vermeyen her olumlu sey insanlik için bir sereftir ve o insan eseri olur derim.

  herkez elinden geldigice hayirli olumlu bir seyler üretsinler ve tarihe adlarini öyle yazdirsinlar. nekadar güzel olur degilmi.

 9. ayyy bu hasta halimle kendimi paraladim mailler attim umurlari degil yaa düslerforum diye birileri:) nereye sikayet edicem ben bunlari??????????????

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here