Ona, Onun Varligina

8
182

Ona, kizip, öfkelenecek kadar bencil degildim. Bütünsel evreni kavradigimda durum ortaya çikiyordu. Daha anlayabiliyordum iliskilerdeki düzeni. Yasadigi iliskilerden hep paylanarak çikmis olan bir kadin için ne düsünmem gerekiyordu? Ne ögrenmisse onu geçiriyordu hayata… Yasanilan iliski boyunca konusulan konularin içinde inceden yapilan hesaplar, duygu gel gitleri, havada kalan bir yere kanalize edilemeyen fikirler v.s. sonuç olarak, aradigim derinlige rastlayamadim varliginda.

Sürekli panik içindeydi. Kendini sanki sahici bir yara almis gibi gösterme çabasi, tüm dikkatleri üzerine çekmek amaçli kurgulanmis olmaliydi. Saskin, ürkek ve kendini koruma içgüdüsü ile bodoslama kaçiyor, kaçarken de çarptigi yerde ne varsa her seyi kirip döküyordu. Bu bilinçli kaçisin hemen ardindan yeniden dönüyordu kollarima. Oyun oynuyordu! En ufak bir duyarlilik kirintisina rastlayamadim. Toplumun içinde yasayan, ehlilesmemis bu vahsi düzenek, algilari kapatmak da dâhil olmak üzere kendini hayattan soyutlamayi beceriyordu.

Kisa sürede degiskenlik gösteren ruh hali, gün içinde kendine biçtigi rolleri oynamasi için firsatlar sunuyordu ona. Daha ilk filimin en can alici sahnesini izliyorken, son filimin bitisini tahmin eder gibiydim onu seyrederken. Tüm rolleri oynayamayacaginin bilincinde, yetersizlik duygusundan kaynakli bir tutum sergileyerek, beni yataga atip olabildigince kanimi emmesine akil sir erdiremiyordum. Sadece istemeyi biliyordu. Ruhundaki kipirtilarin tek sebebi buydu.

Ruhsal yasaminin olgunluguna erisememis duyarsiz kimligi, içinde sakladigi gerçegi görmeme engel oluyordu. Hayata karsi basarisizliginin hincini yumusakça saga sola saldirarak yenmeye çalisan, koparabildiginle mutlu olan bu kadini sevdim. Çok sevdim… Içinde kopan firtinalarin derecesini anlayabilmis olmak isterdim. Bunu cidden merak etmistim. Buna olanak tanimadi. Bir gün apansizin gitti ve yok oldu…

Devrim Revan

 

8 YORUMLAR

 1. öncelikle hos geldiniz ..

  yazida ki karakterden hoslanmiyor gibi bahsedip onu özlemis, gitmesini istemiyor gibi algiladim kafami karistirdiniz :S =)

 2. Sevginin bir kosula baglanamiyor olusunu özetledim kisaca Sevgili delidivane.

  Özlüyorum, istemiyorum. Ikisi farkli olgular=> misli geçmis zamanda kalan beni epey yaralayan bir simsekti kendileri… tesekkürler misafirperverliginize

 3. delicigime katiliyorum, o yüzden hos geldiniz yerine merhaba diyorum:)

  Hmm. marjinal bir yorum olmus:) özlemekle istemek arasi mesafede hemfikirim !

  özlemek, ruhtaki var olan kipirtinin varliga yogunlasmis sekli, istemek, yetersizliginden kurtulup yeterlilige ulasma çabasi… yani, yani özlemek istemekten daha deger tasiyan bir olgu:)

  bilmismiyim ki? 😛

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here