ÖTV, Lütfen Fotografima Dokunma!

0
286

dokunmaElektrik, su, dogalgaz, yiyecek ve içeceklere gelen zamlarin bunun gibi bir baska; giyim, aksesuar, teknoloji ürünlerin kdvlerinin haddi hesabi olmaksizin, bunlarin disinda hiç yokmus gibi birde fotograf makinelerimize verdigimiz %18 KDV yetmiyormus gibi birde ÖTV vergisi çikar oldu.

Bunun üzerine Fotograf severler, Maliye Bakanligi tarafindan fotograf makinelerine yüzde 20 oraninda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) getirilmesi nedeniyle internet üzerinde imza kampanyasi baslatti. "Fotografima Dokunma" adli sitede ve ayni isim altinda kullanilan logoyla ilgi çekmekte. Bu sitenin baslatmis oldugu kampanya gerekçesinde açiklanan yazida, ÖTVnin gerekçesi 2010 Istanbulun Avrupa Kültür Baskenti seçilmesine fon saglanmasi oldugu belirtildi.

Yazida, söyle denildi: "Ben bir fotografçiyim. Ama amatör, ama merakli, ama sanat, ama profesyonel, ama meslek icabi.. Sonuçta ben bir fotografçiyim. Benim için fotograf çekmek hobi ya da ekmek parasi. Benim isimi, ekmegimi, hobimi elimden almak istiyorlar. Hangi sanat dalinda var ki "Özel Tüketim Vergisi"! Simdi ben bir fotograf sevdalisi olarak bunca vergiyle nasil basa çikacagim. Ya bu vergileri verip sadece bir kereye özel fotograf makinesi alacagim ve bununla bir ömür geçirecegim, ya yurt disina çikan arkadaslara ese dosta rica edecegim, ya da kaçak getirenlerin eline düsecegim… Tabi yurt disindan gayri resmi yollarla gelen ürünlerin hiçbirinde garanti belgesi olmadigi için herhangi bir aksaklikta gene magdur olacagim. Sayin devlet büyüklerim… Her sey için vergi ödüyorum zaten. Lütfen benim isime, hobime, sanatima dokunma. Ben fotograf çekmek istiyorum. Ani ölümsüzlestirmek, güzellikleri paylasmak için fotograf çekmek istiyorum. Lütfen fotografima dokunma!"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here