Öyle Bir Geçer Zaman ki…

7
402

Öyle bir geçer zaman ki… Bir sohbet sirasinda derin bir uçuruma yuvarlanir gibi hissettirdi arkadasimin sözleri. O anlattikça ben uçurumun kiyisinda birden beliren dallara sarilmaya basladim. Hizla baslayan düsüsüm yavasladi. O türkülerden bahsediyordu ben dinledigim her sarkida, türküde oyalana oyalana yürüyordum. Bazisinda islik çalarak aheste çekiyordum kürekleri mehtap uyanmasin diye, bazisinda yerimde duramiyor Silifke’nin Yogurdunu kasikliyordum.

Ajda Pekkan oluyordu ve o garip sarkiyi söylüyordu Aman petrol, canim petrol. Artik sana sana muhtacim petrol ve onunla bizi Eurovision’da temsil ediyordu. Arkadasim anlatmaya devam ediyordu. Ben türküleri çok severim dediginde ben düsünüyordum, hangi türküleri hatirliyorum diye. Sorgunu sel almis ne güzel bir türküdür dediginde, bu türküyü bilmedigimi fark ettim. Olsun ben de Manda yuva yapmis sögüt dalina’yi biliyordum. Üstelik sögüt dalina yuva yaptigi yetmezmis gibi bir de yavrusunu sinek kapiyordu ya. Buna hep güldügümü hatirliyordum.

Gaydiri gubbak Cemile’me ne demeli?

Ama ama Sevemedim karagözlüm seni doyunca

nostaljiO anlatiyordu, ama bilmedigi beni radyolu günlerimde, yazlik sinemanin tahta sandalyelerinde yasemin kokularinin arasinda dolastiriyordu. Yazlik sinemanin kapisindan içeriye usulca süzülüyordum. Arkadasim anlatmaya devam ediyordu. Yaseminler kokularini yagdiriyordu basimdan asagi ve ben elimde sade gazozumla tahta sandalyeye dünyanin en rahat koltuguna oturur gibi kuruluyordum. Biliyordum ki o sandalyede oturmaya basladigim ilk andan itibaren isiklar söndügünde bilmedigim bir dünyanin kapisindan içeriye heyecanla ve düslerle girecektim. Perdede bes dakika ara yazdiginda makinist çoktan teybe kaseti koymus ve Orhan Gencebay Batsin bu dünya sarkisini söylemeye baslamis oluyordu.

“Biliyor musun? Ben gitar da çalarim” diyordu arkadasim; ben piyano severim diyordum. Sanki tuslarina bir kez dokunabilmisim gibi. Arkadasim devam ediyordu tam karsimda koca bir piyano var. Ben bu kez televizyonun evimize getirdigi klasik müzik konserlerini hatirliyordum. Keyifle seyrettigim kugu gölü balesinin iki ayri sonla bittigini de…

Erkin Koray’in sarkisi var ya diyordu ben onu da çok severim. Hani, Yoldan geçenler var da, her aksam gelenler nerde? diyor ya…

Öyle bir geçer zaman ki…

7 YORUMLAR

 1. Sabah sabah beni taa nerelere götürdün. Güzel bir nostalji yasattigin için sana tesekkür ediyorum sevgili Nilanya. Gerçekten de öyle bir geçiyor ki zaman, hayatin neresindeyiz bilmeden. Bosa geçirecegimiz bir dakikamiz bile yokken biz dakikalar degil saatleri, günleri öylesine hoyrat harciyoruz ki…. Unutmamak lazim bir daha geriye dönüs yok!

  • Alanyadan ayrilip gittigimde  arkadaslarimin küçük kardesleri ilkokula gidiyordu.Döndügümde ise evlenmisler ve yanlarinda kendi çocuklariyla geziyorlardi.Zamanin bu kadar hizli akabilecegini o zaman farketmis ve çok ürkmüstüm.Ama yasanan her an ,yeryüzünde adimlanan her gün çok güzel.Kavgalara,çekismelere bence hiç gerek yok.Cemal Süreyanin dedigi gibi "Hayat kisa,Kuslar uçuyor."

   • Bir gün GÜNESI görememek var. Günesin güzel, parlak, sicacik isigini gözlerime doldurmak için her sabah uyanabilmek ne kadar güzel ve keyifli diye düsünüyorum.
    Mutlu olabilecek çok sey var gerçekten.

 2. sevgili Nilanya sensiz olmuyor burasi daha sik yazmalisin. Yaslandik diyosun yani. Bu kadar eskileri bilmek bunu hatirlatiyor insana. Sevgilerrr

  • Aslinda o kadar eski degil.Sadece ülke hizli gelisti.Bu da iyi oldu dogrusu.Simdi hersey daha hizli ;ama derinligi az o nedenle iliskilerde hizli tüketiliyor.Biraz yavasliga özlem belki.Hizla giden bir arabanin camindan disariya baktiginizda çimlerin arasindaki çiçekleri görmek mümkün degildir.Oysa biraz yavasladiginizda sari çiçekleri görme sansiniz vardir.Yavasligin derinligi de güzeldir.Sessizlik konusmayi gerektirir.Iletisim kurariz, oysa bangir bangir müzik yagmurunda buna ihtiyaç duymayabiliriz.Neyse ne iste herkes hayati nasil yasamak istiyorsa öyle yasamali bence.

   "Hayat kisa , Kuslar uçuyor" iste..

   •  

    GECE

    BITKILERINDEN

    Gece bitkilerinden korkuyorum,
    Hayir, geceleri bitkilerden!
    Gizlenirken vurulmus ulaklara agittir
    Bana açtigin her telefon.

    Iki kalp arasinda en kisa yol:
    Birbirine uzanmis ve zaman zaman
    Ancak parmak uçlariyla degebilen
    Iki kol.

    An ki fiskiyesi sonsuzlugun
    Keske yalniz bunun için sevseydim seni.

    Cemal Süreya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here