Padisahiz Biz…

5
393

Sarkicinin, “bu devirde kimse sah degil, padisah degil” dedigine bakmayin siz. Devir Cumhuriyet devri ama hepimiz padisahiz. Sorumsuzlugumuzun tahtina kurulmusuz, paranin, çikarciligin büyüsüne tutulmusuz, tahtimizi yitirmemek için dostlarimizi bir çirpida harcayiveriyoruz hiç acimadan, utanip sikilmadan. Bunun padisahlikla ne ilgisi var, gözümüzü açmak, altta kalmamak zorundayiz mi diyorsunuz? Gelin su fikrayi dinleyin de nasil bir padisah oldugumuzu görün.

Incili Çavus orada burada, “Benim esegim padisahtan daha akilli” diyormus. Bu söz padisahin kulagina gitmis. Öfkeyle, “Çagirin su densizi de bildirelim haddini!” diye bagirmis.

Yaka paça padisahin huzuruna getirmisler bizimkini. Padisah onu azarlamis, “Dedigini kanitlayamazsan uçurturum kelleni. Hadi konus bakalim” demis. Çavus boynunu bükmüs, “Tamam efendim” demis. “Hiddetlenmeyin de beni iyi dinleyin.”

“Benim esek geçenlerde taslik yoldan giderken çukura düstü. Bir daha onu ayni yoldan geçiremedim. Ne yaparsam yapayim oradan geçmemekte direndi. Oysa siz babanizin gittigi egri yollardan gitmekte inat ediyorsunuz. Babanizin basina gelenleri gördügünüz halde bir türlü yolunuzu degistirmiyorsunuz. Simdi elinizi vicdaniniza koyun da söyleyin. Bu durumda benim esek mi akilli yoksa siz mi?…”

Padisah sakalini karistirmis, “Vallahi haklisin” demis. “Ama bunu sakin kimsenin yaninda söyleme bir daha, yoksa yakarim çirani!”

Iste biz de bu padisah gibiyiz. Aydin kisilerin uyarilarina, önerilerine aldirmiyoruz, o kadar çukura düstügümüz halde bir türlü akillanmiyoruz. Bizi çukura düsüren politikacilari gene basimiza geçiriyoruz. Söyleyin bakalim, padisah degiliz de neyiz biz?

Erhan Tigli

5 YORUMLAR

 1. dogru söze ne denebilirki.
  ama biz niye hep kendimizi padisah saniriz

  aklimiz , fikrimiz parlak apoletlerdede ondan.:) hani aç tavuk kendini bugday ambarinda görürya iste öyle . herkes kendinde olmayani görmek ister. :))

 2. dün aksam Sunay Akin'in tek kisilik oyun gösterisindeydim.. anlattigi bir anektot çok dikkatimi çekti. bu sayfanin altinda iyi duracak kanaatindeyim paylasmak isterim…

  dönemin padisahi Yavuz, atlari pek severmis. kendine hediye edilen bir tay'i seyislere emanet etmis ve "aman haa sakin kötü haber getirmeyesiniz taydan,kimki kötü haber verir boynu vurulur" demis. gel zaman git zaman tay hastalanmis ve ölmüs…

  üç seyis padisahin huzuruna çikmis sirasiyla,

  "Hünkarim sizin tay bu gün hiç yem yemedi" demis ilki

  "Hünkarim sizin tay bu gün hiç su içmedi" demis ikincisi

  "Hünkarim sizin tay bu gün hiç yerinden kalkmadi uyanmadi" demis üçüncüsü ve padisah bir hisimla yerinden firlamiss

  " neee yani öldümü benim tayim!!!"

  üç seyis hep bir agizdan

  "biz söylemedik, siz söylediniz padisahim" demis… boyunlari kurtarmislar…

  günümüzde boyunlarini kurtarma ugruna bin tane takla atip gerçegi söyleyemeyen o kadar seyis varki :((

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here