Parfüm Nedir? Parfüm Alirken Nelere Dikkat Etmelidir?

0
202

Parfüm alirken nelere dikkat etmeli? Parfümden anlamak için neleri bilmeli? Iste size parfüm alirken fayda saglayacagini düsündügüm bazi noktalar:

Parfüm “Eau De Perfume” ve “Eau Du Toilette arasinda ne fark vardir?

Parfümler, içermis olduklari konsantre parfüm ve esansin oranlarina göre çesitlendirilirler. Bu oran Eau De Perfume’de &7-15, Parfüm de ise %15-40’tir. Parfüm konsantresi arttikça kokunun yogunlugu ve kaliciligi da artmaktadir.

Farkli parfüm üreticilerinin ayni parfüm kategorisinde yer alan ürünleri farkli konsantreye sahip olabilirler. Ancak bir marka içinde Eau De Toilet’nin konsantresi her zaman Eau De Perfume’nin konsantresinden düsük olacaktir.

Nota ya da Notalar Nedir?

Notalar kokunun açilma kademeleridir.Klasik parfüm kompozisyonunda 3 nota vardir. Üst, orta ve baz. Üst notalar, parfüm uygulandigi an duyulan koku olup etkisi ancak birkaç dakika sürer. Orta noktalar, keskin üst noktalar yok oldugunda ortaya çikar ve etkisi birkaç saat sürer. Baz notalar, kokuya zenginlik ve derinlik katmakta ve genellikle parfüm uygulandiktan en az yarim saat sonra, orta nota kaybolmaya yakinken duyulmaya baslar. Baz notlarin etkisi gün boyu sürer.

Parfüm nasil Uygulanmalidir?

Parfümün uygulanmasi konusunda çesitli görüsler bulunmaktadir. Este Lauder parfümü önünüze sikip parfüm bulutuna girmeyi önerir. Ancak bu daha çok yogun parfümler için iyi bir uygulama olurken hafif kokularda istenen sonuç alinamayacaktir. Üstelik parfüm bulutuna girmek için oldukça fazla miktarda parfüm sikmak gerekir. Coco Chanel ise parfümü öpülmek istediginiz yere uygulamayi önerir.

Kokunun daha iyi duyulmasi a.çisindan parfümün sürülebilecegi en iyi yerler ense, kulak arkasi, dirsegin iç tarafi, omuzlardir… Buralar damarlari nderiye en yakin oldugu yerlerdir ayni zamanda.

Parfüm Nasil Saklanmali?

Parfüm ürünleri kuru, serin ve günesten uzak bir yerde saklanmalidir. Direkt günes isinlari parfümün uçmasina ve özelliklerini kaybetmesine neden olmaktadir.

Parfüme Alerjinizi var midir? Varsa oldugunu Nasil Anlarsiniz?

Belirli bir parfüme alerjiniz olup olmadigini denemek için bir damlasini bileginize sürün. Bir saat içinde kizarma ya da baska bir belirti olmazsa alerjiniz yok demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here