Paylasarak Yola Devam

1
201
  Üç yasindaki kizi ve ondan iki yas büyük ogluyla birlikte uzun bir seyahate çikmisti. Yollarda çocuklara meyve, çikolata almak için sik sik durur, her defasinda aldiklari seyleri arka koltukta oturan çocuklara uzatirken, kimin eli uzansa:”Al, bunu kardesinle paylas!” derdi.Bir gün, yolun ikiye ayrildigi bir yerde tereddüde düstü. Sagdaki yolumu takip etmeleri gerekiyor, soldaki yolumu derken, esiyle arasinda tartisma çikti.
 
Direksiyonun basinda o oturdugu için gaza basti ve kendi dedigi istikamette yola devam etti. Esi onun bu hareketine çok içerledi, suratini asti ve basini yana çevirip onunla hiç konusmadi. Aralarindaki gerginligi anlamis olacak ki, küçük kizlari arkadan uzanip annesini öptü ve dedi ki
 
“Al annecigim, bunu babamla paylas1”
 
yüregindekini. cebindekini, hayalindekini, düsündekini paylasmak…
Hiçbir seyin yoksa, gelecek güne dair umudunu bölüsmek…
Kainatin düzenini ayakta tutan kavrami “paylasmak” olsa gerek.
Bir sekilde bizim avucumuza sunulanlari baska avuçlarla pay etmek, soframizi donatan yiyeceklerden komsumuza da bir hisse ayirmak…
 
ve biz bunu Allah rizasini kazanmak için yapiyoruz bir tesekkür dahi beklemiyoruz diyebilmek ve beklememek çok iyi olur derim. r.ç.

1 YORUM

  1. hayatta en büyük kazanç Allahin razi oldugu isi bilerek ve onu yaparak Allahin sevgisini kazammak oldugu bence kesindir.

    çünkü bu ölçüdür aynen bir metre gibi bir kilo gibi her insanin razi olacagi ve iliminde kabul ettigi ölçüleri Allah dahi kabul ederki iste Allah raziligida budur derim.

    çünkü Allahin ilmini gene onun isinde kullandik kendimizden hiç bir sey katmadik demektir yani sevmekte paylasmakta saf ve temizdir oldugu zaman ayagimiz saglam yere basmis demektir.ve muhammet suresinin 7. ayeti bunu anlatiyor

    iste buradaki bir öpücük her yanlisi düzeltiyor firtinayi dindiriyor ve isi dengesine getiriyor.

    iste Allah için sevmek ve yasamak ve paylasmak ve allah için ölmek bence budur çünkü yeri gelir sevdigini korumak için kendini feda edersin iste buda Allah için ölmek olur derim r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here