Platon, Git Ve Yap…

8
376

Platon bir gün, ülkenin en büyük bilgesinin yanina gider. Bilge onu karsilar ve oturup sohbet etmeye baslarlar. Platon bilgeye döner ve “Sen bu dünyanin en bilge kisisisin. Sen hayata dair her seyi bilirsin. Bana öyle bir anahtar ver ki, bütün kapilari açmami saglasin.” der.

Bilge Platona döner ve “Ama bu yükü tasiyabileceginden emin misin?” diye sorar.

“Evet” der Platon, “Lütfen bana dünyanin en büyük hazinelerine ulasmami saglayacak sirri ver…”

“Bunu bilmek, sana büyük sorumluluk yükleyecek” der bilge. “Bu sirri ögrendiginde artik saklayamazsin. Bunu yapman gerekecek. Eger sirri ögrendikten sonra uygulayamazsan, o zaman sir seni yavas yavas ölüme götürecek. Eger kullanmazsan, sir senin basina bela olur. Bu çok kritik bir karar anidir senin için, çünkü hem hazineyi hem de zehri tercih edebilirsin. Bunun için hazir misin?”

“Evet” der Platon. “Bu sirri tasimaya hazirim. Sirri kullanacagima dair yemin ederim sana. Eger kullanmazsam, basima gelecekleri de kabul ediyorum”.

“O halde yaklas yanima” der bilge…

“Kulaklarini dört aç ve beni dinle. Sana dünyanin en büyük sirrini veriyorum. Ama bunu ögrendikten sonra kullanmazsan eger, basina büyük dert alacaksin”.

Bilge büyük bir dikkatle Platonun gözlerinin içine bakti ve bütün gücü ile sirri açikladi.

“Iste budur dünyanin en büyük sirri” dedi bilge… “Sana bütün hazineleri verecek sir budur.”

“Çok basit ama çok büyük bir sirdir bu…”

Platon saskindir. “Ama çok basit…” dedi.

Bilge o sözünü bitirmeden yine sirri haykirdi büyük bir sesle.. 

“Yap… Soru yok, yorum yok, endise yok… Yalnizca yap…” diye haykirdi yeniden…

“Sana dünyanin kapilarini açacak sir budur iste!” dedi…

“Eger muhtesem bir yasam istiyorsan, o zaman  git ve yap… Eger basari istiyorsan, zenginlik istiyorsan git ve yap…”

Platon  bir seyler söylemeye çalistikça, saskinligini dile getirmek istedikçe, bilge onu susturdu ve “Yap” diye haykirdi…

Platon sirri ögrenmisti. Artik dünyanin en büyük hazinesine sahipti her seyi elde edebilirdi.. 

Sadece gitti ve “Yapti…”
 
Artik sizde dünyanin en büyük sirrina sahipsiniz. Bu sir hayatinizi degistirebilir.

Bu sir sizi hayallerinizin de ötesine götürebilir..

Basarili mi olmak istiyorsunuz gidin ve yapin… Zenginlik mi istiyorsunuz? Gidin ve sadece yapin. Ne istiyorsunuz, sinirli bir hayat mi, yoksa rüya gibi bir hayat mi?

O zaman gidin ve yapin…

Bunu basarabilir misiniz?

Bunu yapabilir misiniz?

8 YORUMLAR

 1. hosgeldin aramiza eren . ve güzel bir yaziyla çaldin kapimizi bir çok kisiye göre felsefi bir anekdot gibi ama bana göre gerçek . realiteyi böyle bir anekdotla çok daha fazla akilda kaliciliga sahip güzel yazin için tesekkürler.

 2. hmm Eren merhaba öncelikle…"sir" adindaki okudugum kitapta da yaziyordu bu …evet git ve yap güzel geliyor kulaga …motivasyon…yapmaya basarmaya odaklanmak…denemek lazim…bak simdi aklima bisi geldi bir cümle

  "bana yagmuru anlatma, yag" Victor HUGO…

  sevgi ile kal…

 3. Merhaba..Ben size tesekkür ederim yaziyi okuyup yorumladiginiz için..ayrica editörümüzede tesekkür ederim. yaziya uygun resim koymussunuz inanin çok yakismis..

 4. rica ederiz ne demek =) Siz yazin hele. Bezeyecek görsel illaki buluruz, bulamazsak çekeriz, çekemezsek çizeriz, çizemessek kolaj yapariz evelallah… =)

 5. Tesekkür ederim. fotolar tamam da bir de ben içimden geçenleri kaleme dökebilsem daha güzel olucak..ama malesef yazamayanlardanim…bende sizlerle begendigim güzel yazilari paylasirim olurmu?…

 6. "Git ve yap" Aglama, sizlanma, kendine aciyip durma. Ayaga kalk, yürü ve istedigini al. Git ve yap. Ama hedefine yürürken dürüstlügünden, ahlakindan vazgeçmeden. Baskalarinin üstüne basmadan, bu yolda her sey mübahtir demeden, insanligindan vazgeçmeden "Git ve yap."

  Ben hayattan korkmam, hayat korksun benden…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here