Referandum Sonrasi…

15
305

Referandum sonrasi Türkiye haritasina baktigimizda, ikili seçenek olan renklerin haricinde bir renk daha çikti ortaya. Trakya’dan Ege sahilleri ve Akdeniz sahillerini kapsayan hayirci kitle ile diger bölgeleri kapsayan evetçi kitle disinda bir de oylamayi boykot eden çekimser kitle.

Bu çekimser kitle yok sayilamayacak kadar çok. Demokrasiyi konusurken zaten ayni topraklar üzerinde var olan insanlari da yok saymaktan bahsedemeyiz elbette.

Türkiyenin toplumsal yapisina bakildiginda birçok etnik köken ve ayni taban, ayni din, ayni görüse sahip olmayan bir yapi çikiyor karsimiza. Bölünmekten söz ederken biz, aslinda ne kadar çok parçanin bir araya gelerek bir bütün olusturdugunu bir mozaik yapi olusturdugunu mu fark edemiyoruz aslinda? Siyasi açidan bakildiginda bu bütünün içindeki parçalarin rahatsiz edici bir tavri görünüyor olsa da, sosyal ve kültürel açidan bakildiginda bir sikinti yok. Halklar arasi iletisimin bazi istisnalar disinda sorunsuz oldugunu düsünüyorum.

Katilir misiniz bilmem?

Bir arada yasamayi, paylasmayi, hak ve özgürlüklere saygili olmayi ögreten benimseten bir samimiyet arzuluyorum aslinda. Geçmisle yüzlesmeyi, geçmisten konusmayi, yapilan hatalari onaran, en azindan demokratik bir ortamda sorunlari akil yoluyla çözümleyen bir düzen arzuluyorum.

Çok mu imkânsiz?

Ayse ÖZEN

15 YORUMLAR

 1. Katilmiyorum. Ne yazik ki bölgeler arasi kültürel açidan çok fark var.

  Bu fark normalde her ne kadar göze batmasa da, yaptigimiz referandum ve onun öncesindeki parti organizasyonlari sirasinda baya göze batti.

  Bu tür süreçler devam ederse ilerde sorun çikmasi bence çok muhtemel. Siz bir bölgenin karsi oldugu fikirleri sürekli oraya dayatmaya kalkarsaniz, yakinda orasi neden sizin fikirlerinizi benimsemesi gerektigini sorgulamaya baslayacaktir.

 2. @delisey Bir arada yasamayi, paylasmayi, hak ve özgürlüklere saygili, demokratik bir ortamda sorunlari akil yoluyla çözümleyen bir düzen bu ülkenin yürürlükteki yasalarina göre halihazirda mümkündür. Size bunun aksini düsündüren bir örnek verirmisiniz?

  @muratmoon Dayatilmaya çalisilan bölgenin karsi oldugu bir fikir söyleyebilirmisiniz?

 3. @muratmoon, iste bende onu demeye çalisiyorum, bölgeler? Neden 7 bölge? Neden bölündü? Bak o bölgeden degilim diyorsun sen bile=)

  @erman, örnekleyerek olayi baska bir boyuta tasimak degil niyetim. sunu söyleyebilirim ama bu ülkede yasa ile adaletin ayni seyler olmadigini düsünüyorum. Adalet, vicdanimiz ile yasa arasinda bir yerde bu nedenle…

  ben sadece olmasini arzu ettim, devletinde, milletinde bu konuda ki samimiyetini düsündüm, bir arada olunamaz miydi diye düsündüm, bundan sonra ne olacak diye düsündüm, sadece düsündüm =))

 4. Ikinizde somut örnek veremediniz. Bunun sebebi ortada bahsedilen "… sorunu" diye baslayan sorunlarin olmamasidir. O sorunlar yapay olarak yaratilmaya çalisilmaktadir. Olayin kilit noktasida burasi. O sorunlarin varligini kabul ettiginiz anda hersey baslar. Ülkenin dogusuyla, batisina sunulan ekonomik imkanlar, hukuki kurallar, yönetim sekli vs. hersey ayni, hatta destekleme paketleri açisindan dogusuna sunulanlar çok daha fazla. Önemli olan bunlari verimli kullanmak. Bölge halki seçimini bölücülükten yana yapiyorsa bunun bedelini ödemek zorunda, bu kadar basit. Bu dünyanin her yerinde degismez bir kural. Oyuna gelmeyelim!

 5. Olur mu hiç öyle sey @erman, somut örnek veremeyecegim kadar sorun yok gibi göstermeni anlayamiyorum. Yada bu yaziyi yazarken iskembeden attigim mi düsünülüyor=)) Hayir elbette gördüklerim duyduklarim ve empati yetenegim böyle düsünmeme sebep oluyor. Merak ediyorum ülkenin dogusunda kaç kisi yasadi, yasayabilecegini iddia ediyor. Eger yok sayarsaniz göremezsiniz bu dogru. Neden herkes batiya kosuyor yerlesiyor.

  Peki o zaman siralayalim örnekleri ama dedigim gibi benim amacim tartisma, taraf tutma, yada herhangi bir bilgiçlik taslamaktan öte insanlarin huzurlu yasamasini arzu etmek. Arzulamak… aslinda siralanan her örnek ayri ayri bir konuya açilacagindan örneklemek istemedim…

  Tabi bu siraladigim örnekleri sadece halki düsünerek ve gözlemleyerek yaziyorum. siyaset penceresinden bakmak tamamen farkli çünkü. iki yüzlülük gibi görünebilir ama siyasi açidan çok acimasiz düsünebilirim belkide. mevzu vatan oldugunda hak ve esaretim oldugunda…

  yazida da bahsettigim gibi bazi istisnalar disinda halk olarak, insan olarak birbirimizle anlasamamamizin sebebi ne? yahu bu insanlar zamaninda anlasiyorlarmis ki kurtulmak için esaretten koca bir savas baslatmislar…

  bir dislama var. anlasamama, kabullenmeme, yok sayma. sevgi kelimesini yazmiyorum bile. ama saygi da yok=)) iste bu noktada ben bir sorun oldugunu düsünüyorum. açikçasi kati bir bakis açisiylada çözümün ne olacagini merak ediyorum?

  Simdi tamamen siyaseti bir kenara birakip insan olarak düsündügümde bayramin ilk günü bana ilk bayram mesajini Hiristiyan ve Ermeni bir arkadasim atti Hrant Dink öldürüldügü sirada bu ülkeden git deniliyordu ona. Nereye gideyim dedi Ermenistan'da hiç tanidigim yok. Ben orali degil buraliyim.Babam ve dedmde burada dogmus. Bu insanin benle yada benim onunla ne gibi bir sorunum olabilir? ama siyaset girdimi araya bölünüyoruz=)

  Karsimda Kürt bir komsum var 6 çocuklu en büyük oglunu pkk ya kaptirmis neyi var neyi yok almis basini Istanbul'a göçmüs zira digerlerinin de ayni akibete ugramasindan endise duymus. demekki bir sorun var. Siyaseten baktigimizda oglu bir bölücü ama adam birlestirmeye çabaliyor ve bir çok insan bu aileyi disliyor.

  Türkçeyi konusamayan çocuklara Türkçe egitim veriliyor yabanci dil olarak sanirim=) Sorun var… Bu sorgulanmali neden Türkçe konusmuyor bu çocuklar? Ha konumuzla ilgili mi bilmem ama bu sene Bodrum Gümbette tatildeydim herkez Ingilizce konusuyordu. Kendimi yabanci hissettim desem abartmis olmam. Esnaf o denli alismiski dedim yahu ben Türkçe biliyorum Ingilizce bilmem anlasamiyacagiz sizle galiba. Güldüler yok biz Türkçe de biliyoruz aliskanlik dediler. Alismislar yani Ingilizce konusmaya her daim, zira geçim kaynaklari =)

  Bu arada Alevi olan bir kesim de var su siralar pek duyamiyorum seslerini ama zamaninda Alevi olmakda korkunç bir seymis gibi ürküyorlardi bu insanlar dislaniyorlardi sanirim sorunlarini bir nebze çözdüler.

  Yani azinliklarin halk olarak, bireysel olarak yasadiklari en büyük somut örnek teskil ediyor uzunca bir cevap oldu ama=))

  anlatabildim mi bilmem derdimi?

  Saçmaladigimi düsünenlere de saygiliyim, bende düsünme ve dile getirme hakkimi kullaniyorum=))) tekrar ediyorum halk olarak çözümsüz sorunlar olmamali eger bir bütünü paylasiyorsak ve bu bütünü benimsiyorsak uzlasabilmeyi benimseten bir samimiyet arzuluyorum ben eger kafamizdaki engeller kalkarsa…

 6. @delisey: Iyi de o 7 bölde siyasi 7 bölge degil ki, cografi 7 bölge sadece. Cografi özelliklerine göre bölünmüs çünkü çok farki cografi yapi ve iklim sartlarina sahipler.

  Nasil Türkiye'nin bir kismi Avrupa bir kismi Anadolu'daysa, bu da ayni hesap, biz bölmedik yani doga ana bölmüs.

  @erman: Erman bey siz biraz poliyanacilik oynuyorsunuz su anda. Açikcasi ben ülkenin güney dogusuna gidip görmedim ama belli ki siz de gitmemissiniz. Sorun yok ayni sartlarda yasiyoruz diye düsünüyorsaniz çok yaniliyorsunuz. O bölgedeki insanlarin da tabiki yanlis seçimleri olabilir ama sizin düsüncenizin tam tersine diyorum ki; sorunlari görmezden gelerek çözüm üretemezsiniz. Tabiki bölücülük yapan hakkini demokratik olarak degil siddetle terörle çözmeye çalisana kimse izin vermez, o konuda ayni fikirdeyiz.

  Sorun sadece doguda da yok ayrica, ülke içinde kutuplasmalar iyice artmaya basladi, kimsenin baskasinin fikrine tahamülü kalmadi, insanlar yandas olup olmamasina göre farkli muamele görmeye basladi.

  Bir taraf olan bertaraf edilmeye, farkli fikri savunan bir t-shirt giydi diye lise ögrencileri polis tarafindan sorgulanmaya, uygunsuz oturuyor diye polis tarafindan rahatsiz edilmeye, sanat galeri konserler içki içiliyor diye saldiriya ugramaya, herkesin kaderini belirleyen sinavlarin sorulari belirli kisilere sevis edilmeye basladi. Bunlar benim için sorun açikcasi.

 7. ah be Murat keske öyle olsaydi… ne zaman bölünmüs hiç düsündün mü? misal senin de benim de çok sevdigimiz Atatürk bölmemis ayirmamis cografi dedigin bölgeleri. düsünememis olabilir mi dersin? iki gün önceki Yilmaz Özdil yazisini bir oku zamanin olursa. ben senin dedigin gibi doga ananin bölmüs olmasini isterdim bir nebze haklisin da ama bir ülkenin üzerinde bu kadar oyunlar oynanirken valla paranoyak oldum bilesin=)))

 8. Isi çok cografyaya baglamayin, bugün insanoglu içme suyunun bile olmadigi cografyalarda harikalar yaratiyor. Israrla kabul etmiyorsunuz ama kalkinma paketlerinde hep daha çok pay ayriliyor. Öylede olmali.

  O bölgedeki sorun çikartan kitlenin derdi kalkinma, egitim falan degil zaten. Bunuda saklamiyorlar zaten, açik açik dile getiriyorlar. Meclisteki uzantisi olan partinin beyanlarinin kaçi issizlikle, parayla pulla ilgili bana göstersin aksini düsünen var ise?

  Neyse siz poliyanacilik oynamayin, geri kalanida o 3-5 iyi niyetli komsunuz gibi zannetmeye devam edin, hatta onlarin tamamen korkudan, baskidan o siyasi görüsü desteklediklerine inanin, daha çok ekonomik destek saglayarak herseyin düzelecegini düsünün. Bu asagidaki rakamlarinda sempatiden, destekten degil korkudan,baskidan falan oldugunu düsünün.

  2009 Yerel Seçimleri Dtp Oy Oranlari

  Hakkari %80,2
  Diyarbakir %65,6
  Batman %59,7
  Sirnak %53,7
  Van %53,5

  * Brüksel'deki 6. Kürt konferansinda konusan BDP milletvekili Emine Ayna, "PKK'ya terör örgütü diyemeyiz" dedi.

  * Sirnak'in Silopi ilçesinde, ölen terörist Ramazan Aybi için üzerinde "Silopi Belediyesi" yazan taziye çadiri kuruldu.

  Halk ne istiyormus? Halk kimi seçmis, onlar ne yapmis? Var miymis iyi niyet?

 9. @erman,

  evet isi cografyaya baglamamk gerekiyor bende katiliyorum. biz harikalar yaratamamisiz ki verdigin oy oranlari çikmis ortaya=)

  ne bu oylar ne de bu insanlar gökten zembille inmedi o bölgeye, onlar hep vardi olacaklarda. asil soru bir ayrimcilik isteme sebebinin neden oldugu sorunlar? bunu sorabiliyor muyuz kendimize ve yüzlesebiliyor muyuz gerçekle? gidip Hakkari'nin bir daginda yasayin bakalim ayni öz güvenle konusabilecek misiniz?

  ben insani baz alarak düsünüyorum, bu ülkedeki mozaik insan yapisini düsünerek bir arada daha huzurlu nasil yasanabilirin kaygisini güdüyorum siyaseti degil dememe ragmen, bir kaç topluluktan da örnek vermisken halen olayi getirip bu yöne çekmeni de anlamiyorum.

  halk ne istiyormus? sorusunu neden istiyormus'a çevirebilirsen yanit kendiliginden çikar ortaya zaten.

  Istanbul'un göbeginde dogup büyümüs olmam Türkiyeliyim demem için yeterli degil. Eger bu ülkenin evladiysam tüm sinirlarin içinde olup bitenin farkinda olmaliyim ve ayni oranda duyarliligimi göstermeliyim.

  bahsettigim, istedigim devlet ve halk samimiyeti bu iste…

 10. Erman bey uzaktan davulun sesi hos gelir tabiki.

  Madem o kadar övüyorsunuz oralari gidip yerlessenize mesela. Bir sürü de is imkani vardir artik birini seçer yüksek maas ile çalisir, refah içinde yasarsiniz.

  Altiniza da söyle güzel bir araba çekersiniz oralar hep sifir asfalt sonuçta sorun da yasamazsiniz.

  Seçim zamani evlere tehtid kagitlari geliyormus ama sizin için sorun olmaz nasilsa problem yok, ben karsi düsünecede oy verecegim diye bagira bagira sokakta gezerek kullanirsiniz oyunuzu, çünkü orada demokrasi üst düzeyde hiç baski yok.

  Sizin gördüklerinizi biz de görüyoruz tabiki, özellikle son dönemde de açik açik söylüyorlar istediklerini. Ama siz de zamaninda o bölgede uygulanan düsüncenin yanlis oldugunu ve soruna sebep oldugunu kabul etmelisiniz.

  Devlet orayi egitimsiz ve asiretlerin eline birakti sadece. Daha sonradan yatirimlar yapiliyor tabiki ama yine de sikintinin devam ettigi belli. Oraya gidip halki görmeden, derdini dinlemeden uzaktan konusmak biraz amaçsiz kaliyor bence.

  Sizin fikrinize yakin paylastigim en yakin fikir de, o bölgeye tamam devlet belki destek olmadi ama bölgelinin kendisi de destek olmadi. O bölgeden çikip zengin olanlar yokmudur illaki vardir, kaç tanesi oraya gidip bir fabrika kurmustur, is olanagi saglamistir. Belki benim bilgim eksiktir bilmiyorum ama bildigim kadariyla böyle çok fazla bir girisim olmadi. Siz kendi bölge insaniniza el uzatmaktan kaçarken sadece devletten yardim beklemekte çok mantikli bir düsünce degil.

 11. @delisey, ülkeyi cografi bölgelere bölmezsen cografya dersi veremezsin bu ülkede. bu ülkenin bitki örtüsünü, iklimini baska nasil anlatacaksin? o kadar da paranoyak olmamak lazim bence.

 12. Bence herkes fikirlerini ortaya koydu, devam edersek kavga çikacak 😛

  Dün yapilan 1 saat 40 dakikalik hükümet-bdp görüsmesinin içerigini merakla bekliyorum. Dün ve bugün görüsmeyle ilgili formaliteden açiklanmasi gerekenler açiklandi, açiklaniyor. Asil konusulanlarin haftaya çkar kokusu bekleyelim görelim.

 13. @muratmoon,

  sadece bitki örtüsünü anlatmak amaçli bölündüyse sorun yok elbette, ama artik gerek yok gibi sanki, zira iklimler degisti 😛

  @erman,

  eger saglam ve faydali bir sonuca, bir düsünceye ulasabileceksek bence kavga çikmasinin bir önemi yok, en nihayetinde kucaklasir barisiriz 😛

 14. Bence siyaset birlestirici görevleri üstlenmeli.Herkes fikrini beyan etmede özgür ama bazen çok fanatizme kaçiyoruz.Lisedeyken bile aramizin çok iyi oldugu arkadaslarla siyasi bir tartismaya girsek birbirimize küsecek seviyeye geliyorduk.Insanimiz farkliliklar olunca maalesef gönül koyuyor.En basitinden bile maçlardaki görüntüler mesela.Birbirinin anasina küfür eden topluluklar var.Çok basit bir durum aslinda.Ben fb liyim sen gs lisin.II oynayan kazansin.Siyasette de iyi hizmet veren kazansin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here