Referanduma Ne diyecegiz? – Referandumun Içerigi Nedir?

19
491

Günlerdir gazete mansetlerinden düsmeyen, televizyonlardan eksilmeyen, haberin gündemine oturan “Anayasa Degisikligi Referandum” konusunu tartisalim ve degistirilecek maddeleri tanitalim istedim. Nereden çikti simdi bu degisiklik paketi diye soracak olursaniz? Inanin bende bilmiyorum. Saç seklimizi bile degistirmeyi günlerce düsünüp yakisir mi diye kafa yoran bizler, kocaman bir toplumun seklinin degisecegi bu durum karsisinda ne düsünüyoruz acaba? Elbette milletin anlayacagi tarzda bir açiklama da yapilmamasinin degistirilecek maddelerin, siralanmadan sadece bir evet, hayir sözcükleri üstünde tartisilmasi da akli bulandiran bir durum yaratiyor.

Yazima hos, hos oldugu kadar da anlam yüklü bir fikrayla baslamak istiyorum.

Bir gün bir yeniçeri agasi bulunduklari bölgenin haham basini yanina çagirtir.

“Haham basi senin basini vurduracagim çünkü benim peygamberim Isa’yi siz astirmissiniz” der.

Haham saskin gözlerle “aman efendim bunun cezasini nasil olur da bana   yüklersiniz o yillar önce olan bir olaydi “der.

Yeniçeri agasi “iyi de ben yeni duydum” diye yanitlar…

Simdi Sayin basbakan da bu ülkede yasanan 12 Eylül darbesinin yeni farkina varmis edasiyla, adeta yapilan haksizligi düzeltme çabasi göstererek var gücüyle ve timsah gözyaslariyla yeni bir Anayasa degisikligi paketini millete referandum çerçevesinde sunmaya çalisiyor.  

Neden degistiriliyor? Yargi üzerinde baski kurmayi hedefleyen bir maddeler birligi görünüyor uzaktan. Insanin aklina baska iyimser pek bir sey gelmiyor, zira kaç dönemdir iktidar olan bir hükümet, 30 yildir magdur olan insanlari simdi mi korumaya çabaliyor? Bu kadar önemli bir degisimi programina yeni mi dâhil ediyor?

Ben kendimce bilgi sinirlarim içerisinde okudugum kadariyla degistirilecek maddeleri, dokunulmazliklarin kaldirilacagi maddeleri de görmek isterdim açikçasi. O zaman daha samimi ve daha iyi niyetli bakabilirdim de olaya.

Oylamaya sunulacak maddeleri hep birlikte inceleyelim. Ne kadar ne anladigimizi da hep birlikte tartisalim.

ANAYASA MAHKEMESININ YAPISI

Anayasa Mahkemesi yeniden yapilandirilacak. Halen 11 asil 4 yedek üyeli Anayasa Mahkemesi, 17 asil üyeden olusacak. TBMM, 2 üyeyi, Sayistay Genel Kurulunun gösterdigi 3′er aday arasindan, 1 üyeyi ise baro baskanlarinin avukatlar arasindan gösterecegi 3 aday arasindan gizli oyla seçecek.

Cumhurbaskani, 3 üyeyi Yargitay, 2 üyeyi Danistay, 1 üyeyi Askeri Yargitay, 1 üyeyi Askeri Yüksek Idare Mahkemesince gösterilecek 3′er aday içinden; en az ikisi hukukçu olmak üzere 3 üyeyi ise YÖK’ün kendi üyesi olmayan yüksek ögretim kurumlari ögretim üyeleri arasindan gösterecegi 3′er aday içinden seçecek. Cumhurbaskani, 4 üyeyi de üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar, 1. sinif hâkim ve savcilar ile en az 5 yil raportörlük yapmis Anayasa Mahkemesi raportörleri arasindan belirleyecek.

Anayasa Mahkemesi iki bölüm ve Genel Kurul halinde çalisacak. Bölümler, baskanvekilinin baskanliginda 4 üyenin katilimi ile toplanacak. Genel Kurul ise mahkeme baskaninin veya baskanin belirleyecegi baskanvekilinin baskanliginda en az 12 üye ile toplanacak. Bölümler ve genel kurul, kararlarini salt çogunluk ile alacak.

Siyasi partilere iliskin dava ve basvurulara, iptal ve itiraz davalari ile Yüce Divan sifatiyla yürütülecek yargilamalara, Genel Kurul bakacak.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa degisikliginde iptale, siyasi partilerin kapatilmasina ya da devlet yardimindan yoksun birakilmasina karar verilebilmesi için toplantiya katilan üyelerin üçte iki oy çokluguyla karar alacak.

Sekil bozukluguna dayali iptal davalari, Anayasa Mahkemesince öncelikle incelenip karara baglanacak.

Anayasa Mahkemesi, Yüce Divan sifatiyla baktigi davalar disinda kalan isleri, dosya üzerinden inceleyecek. Ancak, bireysel basvurularda durusma yapilmasina karar verilebilecek. Mahkeme, gerekli gördügü hallerde sözlü açiklamalarini dinlemek üzere ilgilileri ve konu üzerinde bilgisi olanlari çagirabilecek, siyasi partilerin kapatilmasina iliskin davalarda, Yargitay Cumhuriyet Bassavcisindan sonra kapatilmasi istenen siyasi partinin genel baskanliginin veya tayin edecegi bir vekilin savunmasini dinleyecek.

Anayasa Mahkemesi üyeleri arasindan gizli oyla ve üye tamsayisinin salt çogunlugu ile 4 yil için bir baskan ve iki baskanvekili seçilecek. Görev süresi bitenler yeniden seçilebilecek.

Anayasa Mahkemesi üyeleri 12 yil için seçilecek. Bir kisi 2 defa üyelige seçilemeyecek. 12 yildan önce yas sinirini dolduran üye emekliye ayrilacak.

Anayasa Mahkemesinin mevcut yedek üyeleri ”asil üye” sifatini kazanacak.

YÜCE DIVAN

Anayasa Mahkemesine kisisel basvuru yapilabilecek. Meclis Baskani, Genelkurmay Baskani, kuvvet komutanlari ile Jandarma Genel Komutani da görevleriyle ilgili suçlardan dolayi Yüce Divanda yargilanacak. Yüce Divan kararlarina karsi yeniden inceleme basvurusu yapilabilecek. Genel Kurulun yeniden inceleme sonucu verdigi kararlar kesin olacak.

Askeri Yargitay ve Askeri Yüksek Idare Mahkemesi üyeleri için ”hakimlik teminati” geçerli olacak.

HSYK’NIN YAPISI

Hâkimler ve Savcilar Yüksek Kurulu (HSYK) yeniden yapilandirilacak. HSYK’nin halen 7 olan üye sayisi 22′e, 5 olan yedek üye sayisi ise 12′a çikarilacak. HSYK, 3 daire halinde çalisacak.

HSYK’nin Baskani, Adalet Bakani olmaya devam edecek. Adalet Bakanligi Müstesarinin Kurulda yer almasi uygulamasi da sürecek.

Kurulun, 4 asil üyesi, yüksek ögretim kurumlarinin hukuk, iktisat ve siyasal bilimler dallarinda görev yapan ögretim üyeleri, üst kademe yöneticileri ile avukatlar arasindan Cumhurbaskaninca; 3 asil ve 3 yedek üyesi, Yargitay üyeleri arasindan Yargitay Genel Kurulunca; 2 asil ve 2 yedek üyesi, Danistay üyeleri arasindan Danistay Genel Kurulunca; 1 asil ve 1 yedek üyesi, Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulunca kendi üyeleri arasindan; 7 asil ve 4 yedek üyesi, birinci sinif olup, birinci sinifa ayrilmayi gerektiren nitelikleri yitirmemis adli yargi hâkim ve savcilari arasindan adli yargi hâkim ve savcilarinca; 3 asil ve 2 yedek üyesi idari yargi hâkim ve savcilari arasindan idari yargi hâkim ve savcilarinca dört yil için seçilecek. Süresi biten üyeler yeniden seçilebilecek.

Kurul üyeligi seçimi, üyelerin görev süresinin dolmasindan önceki 60 gün içinde yapilacak.

Kurulun ”meslekten çikarma” cezasina iliskin kararlarina itiraz yolu getirilecek. Kurulun diger kararlarina karsi yargi mercilerine basvurulamayacak.

HSYK’nin mevcut asil ve yedek üyelerinin görevleri, seçildikleri sürenin sonuna kadar devam edecek.

GEÇICI 15. MADDE

Ekonomik ve Sosyal Konsey” Anayasa kapsamina alinacak.

12 Eylül dönemindeki Milli Güvenlik Konseyi üyeleri ile bu dönemde kurulan hükümetler ve Danisma Meclisi’nde görev alanlarin yargilanmasini önleyen geçici 15. maddesi yürürlükten kaldirildi.

Kadin-erkek esitligi konusunda alinacak tedbirler, Anayasanin esitlik ilkesine aykiri olarak yorumlanamayacak. Çocuklar, yaslilar ve özürlüler ile harp ve vazife sehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alinacak tedbirler esitlik ilkesine aykiri sayilmayacak.

KISISEL VERILERIN KORUNMASI

Herkes kendisi ile ilgili kisisel verilerin korunmasini isteme hakkina sahip olacak. Bu hak, kisinin kendisiyle ilgili kisisel veriler hakkinda bilgilendirme, bu verilere erisme, bunlarin düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçlari dogrultusunda kullanilip kullanilmadigini ögrenmeyi de kapsayacak. Kisisel veriler ancak kanunda öngörülen hallerde veya kisinin açik rizasi ile islenebilecek.

YURT DISINA ÇIKIS YASAGI

Yurt disina çikma hürriyeti, ancak suç sorusturmasi veya kovusturmasi nedeniyle ve hakim karariyla sinirlandirabilecek.

ÇOCUK ISTISMARI

Her çocuk, korunma ve bakimdan yararlanma, yüksek yararina açikça aykiri olmadikça ana ve babasi ile kisisel ve dogrudan iliski kurma ve sürdürme hakkina sahip olacak. Devlet, her türlü istismara karsi çocuklari koruyucu tedbirleri alacak.

SENDIKA VE TOPLU SÖZLESME

Ayni is kolunda birden fazla sendikaya üye olunabilecek. Memurlara ve diger kamu görevlilerine toplu sözlesme yapma hakki taninacak. Toplu sözlesme yapilmasi sirasinda uyusmazlik çikmasi halinde, taraflar Kamu Görevlileri Kuruluna basvurabilecek. Kurul kararlari, kesin ve toplu sözlesme hükmünde olacak. Toplu sözlesme emeklilere de yansitilacak.

Greve katilan isçilerin ve sendikanin kasitli veya kusurlu hareketleri sonucu grev uygulanan is yerinde neden olduklari maddi zarardan sendika sorumlu tutulamayacak. Siyasi amaçli grev ve lokavt, dayanisma grevi ve lokavti, genel grev ve lokavt, is yeri isgali, is yavaslatma, verim düsürme ve diger direnislere iliskin yasaklar kaldirilacak.

KAMU DENETÇILIGI KURUMU

”Kamu Denetçiligi Kurumu” (ombudsmanlik) olusturulacak. Kurum, TBMM Baskanligina bagli olarak kurulacak ve idarenin isleyisi ile ilgili sikâyetleri inceleyecek. Kamu basdenetçisi TBMM tarafindan gizli oyla ve 4 yil için seçilecek. Milletvekilliginin düsürülmesi uygulamasi kaldirilacak.

TBMM Baskanlik Divani 2. dönem sonuna kadar görev yapacak.

YÜKSEK ASKERI SURA KARARLARI

Yüksek Askeri Suranin (YAS) terfi islemleri ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayirma hariç, her türlü ilisik kesme kararlarina karsi yargi yolu açilacak.

Idari yargi, idari eylem ve islemlerin hukuka uygunlugunun denetimi ile sinirli olacak, ”yerindelik denetimi” yapilamayacak.

TOPLU SÖZLESME HAKKI

Memurlara verilen uyarma ve kinama cezalari yargi denetimine açilacak. Adalet hizmetleri ile savcilarin idari görevleri yönünden Adalet Bakanliginca denetimi, adalet müfettisleri ile hâkim ve savci mesleginden olan iç denetçiler; arastirma, inceleme ve sorusturma islemleri ise adalet müfettislerince yapilacak.

ASKERI YARGI

Askeri yarginin görev alani yeniden belirlenecek. Askeri yargi, askeri mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafindan yürütülecek. Askeri mahkemeler, asker kisiler tarafindan islenen askeri suçlar ile bunlarin asker kisiler aleyhine veya askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olarak isledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli olacak.

Devletin güvenligine, anayasal düzene ve düzenin isleyisine karsi suçlara ait davalar, her durumda adliye mahkemelerinde görülecek.

Siviller, savas hali disinda askeri mahkemelerde yargilanamayacak.

——————————————-

Nasil anlayabildik mi? Ortalik yerde yazilan maddeler bu sekilde. Tam anlamiyla halkin anlamasi için ayrica bir de tefsir lazim gibi=)  elbette aralarda buket demetine serpistirilmis mis kokulu karanfiller de mevcut. Lakin anayasa bir ülkenin vatandasinin hak ve özgürlüklerini koruyan kollayan önemli bir unsurdur. Anayasa ciddi bir meseledir. Ne gözü yasli okunan fermana kanilasi bir durum, ne de meydanlarda söz cambazligi ile süslü püslü atilan bir nutuktur… Bu sebeple dikkatli olmakta yarar vardir diye düsünüyorum, geçmisten bu güne bunca tecrübeye sahipken hem de…

Ayse ÖZEN

19 YORUMLAR

 1. Birbiri ile tamamen alakasiz bir çok maddenin tek bir evet veya hayir ile cevaplanabilecegini sanirim akli basinda kimse söylemez.

  Biri hariç tüm maddelerin iyi ama birinin kabul edilemez oldugunu düsünürsek bu durumda iyi maddeleri kabul etmek için kötüye göz yummamiz mi gerekiyor?

  Madem düsünülen halk o zaman maddeleri tek tek oylayalim, bir yerine bir kaç evet veya hayir basmak hiçbirimize zor gelmeyecektir eminim.

 2. Zaten bana-bize sormak için yapilan bir referandum için bu mitingler ve israrla "evet"e ya da "hayir" a mecbur etmeler ne diye? bunu da anlamis degilim =)

  dostlar alis – veriste görsün=))))

 3. Imparatorluk kurmak için olabilir mi acaba??? eskiye özlem belkide=))

  sabah bir afis gördüm "söz milletin" diye =))) güldüm tabi. "söz milletin ise evet diye dayatmak ne ola" dedim…

  oburluk bu yahu baska bisi degil, herseyin tek sahibi olmak… nasil bir EGO ise… kim tarafindan destekleniyor ise…

  tabi Türkiye'nin insan yapisini da hesaba katmak lazim, çocuk, genç, ortayas, yasli, kadin, erkek, okumus , okumamis, cahil cüheda, kafasi iyi- degil, içi bos – dolu, psikolojisi düzgün- bozuk… yavas yavas geldi tehlike kimse anlayamadi =) içten içe kemirdi elmanin içi bosaldi. hergün bu tip iseri arastiran, projeler üreten beyin takimlari var…

  simdi de yavas yavas sahip oluyorlar… yada ben paranoyak biriyim =)))

 4. Ilaç iyilestirmek amaçli da olsa, içindeki maddelerin zarar verici yan etkilerini görmezden gelemeyiz… O zaman akla bir soru takilir; ya bu ilaci kullanip bir sürü organima zarar verecegim, ya da " HAYIR" deyip hastaligimi zamana birakacagim…

 5. Evet mi? Hayir mi?

  Yav birakin Allah askina evet mi diyecekmisiz, hayir mi diyecekmisiz filan… Anayasa gibi hassas mevzularda referandum yapmak için “ahtapot beyni” degil, “vatandas suuru” lazim!

  Bakin…

  *

  Ordu'nun tabiat harikasi Persembe Yaylasi, taa 1991'de turizm merkezi ilan edilmisti. Tesis falan yapilmadi, bari hayvanlar otlasin diye mera yapildi. Gel zaman git zaman, önceki sene TOKI musallat oldu, “ver merayi bana, villalar yapayim sana” dedi. Tarim Il Müdürlügü Mera Komisyonu sak diye toplandi, birinci sinif merayi, mera kapsamindan çikardi iyi mi… Üstelik “toprak bedava, 20 senelik ot parasini öde, al” dedi. TOKI, üç kurus ot parasina, 450 bin metrekarelik meraya oturdu, caanim yesillikte pata küte insaata basladi. Basladi ama… “Iyi de birader, biz hayvanlari nerede otlatacagiz” diyen “çoban” Muharrem Yumbul, zart diye gitti, avukat bile tutmadan, bi basina, Bölge Idare Mahkemesi'ne basvurdu. Mahkeme inceledi, “yok öyle yagma, çoban hakli” dedi, sirrak diye durdurdu TOKI insaatini.

  *

  Çoban “hayir” dedi yani.

  *

  Istanbullu hayirsever bi aile, Florya'daki 95 dönümlük muhtesem arazisini “hastane yapilsin” diye, SSK'ya bagisladi. Hastane mastane yapilmadi tabii… Reform yapiyoruz ayaklariyla SSK'yi lagvettiler. Hastane için bagislanan araziyi de, TOKI'ye devrettiler. TOKI “hastaneyi bosverin, ben buraya rezidans yapayim, is merkezi yapayim” dedi, Istanbul Büyüksehir Belediyesi'ne basvurdu. Büyüksehir Belediye Meclisi, bu öneriyi fevkalade buldu, son sürat onay çikti. TOKI de son sürat ihaleye çikti. Ihaleyi, Istanbul Büyüksehir Belediye Baskani Kadir Topbas'in damadinin ortak oldugu sirket kazandi. Win-win oldu.

  *

  Istanbul “evet” dedi yani.

  *

  Böylece…
  Dagdaki çoban “hayvanlari”nin merasini kaptirmazken; “insanlara” hastane yapilmasi gereken katrilyonluk arazi, kaptirildi.

  *

  Dolayisiyla, “dagdaki çobanla benim oyum esit mi olacak sekerim” tartismasina yeniden baslamakta fayda var… Esit olmamali… Çobanin oyu,
  en az iki sayilmali!

  Yilmaz ÖZDIL

 6. önce bu islere kafasini yoran arkadaslara tesekkür ederim.

  bence bir vatan evladi olarak bu ana yasa maddelerin tet tek üzerinde düsünülür ve ayiklanirlar ve sonra iyiler kötüler ayiklanirlar derim.

  çünkü bir çürük elma bir küfe elmayi bozar ve onlarida çürütür bu bilinen bir gerçektir mademki biz bir milletiz o halde her sey tek tek analiz edilerek inceleriz üzerinde düsünürüz zararini faydasini anlariz ve öyle karari biz veririz derim

  öyle bir siyonist hilesiyle ve dayatmasiyla onu bir hap yapip millete bu insanliga yutturmak ve seçimlerde hileler düsünmekte önce ayiptir ve sonra günahtir ve kul haklari yemektir ve ayni zamanda bu bir hak ve hürriyet hirsizligidir ve korsanliktir ve de Allahsizliktir ve insanlik disidir derim.

  zorbalik her zaman yok olmaya mahkumdur helal olan hak olandir oda insani insanca yasatan bir sosyal sistemdir ve rejimdir ve onun kanunu ve yönetimi seffaftir ve onun denetimi milletindir onlar isterse onu derhal degistirler yenisini yaparlar onu zehirli bir hap yapmazlar ve milletine onu yutturupta onlari böyle zehirlemezler derim. r.ç.

 7. Referandum mühründe neden ‘Evet’ yaziyor?

  Kagidin solunda “Evet” yaziyor, saginda “Hayir”.
  Sana mührü veriyorlar, kabine gidiyorsun.
  “Hayir”i isaretliyorsun ama “Evet” yaziyor.
  “Bu ne ya!” oluyorsun, dumura ugruyorsun.
  Ben öyle oldum yani.
  Ben “Hayir” diyecektim, burada “Evet” yaziyor!
  Çünkü mühre “Evet” yazmislar.
  Yani siklarin sadece “Evet” ve “Hayir” oldugu bir durumda; mührün “Evet” seklinde olmasi tuhaf degil mi?
  Üstelik sakincali da.
  Kafa karistiriyor.
  Ayrica sayim sirasinda hata olabilmesi de mümkün.
  Gerçekten “Hayir” olan o “Evet”lerin, dogru degerlendirileceginin garantisi var mi?
  Kagidin üzerinde her tarafta “Evet” yaziyor!
  Bu ayrica insanda, “Sen hayir desen, kaç yazar?” hissi de uyandiriyor.
  Ya da sen “Hayir” demeye çalistikça, birileri sana “Evet” dedirtiyor gibi geliyor.
  Bir tür psikolojik baski gibi.
  Benim hiç ama hiç hosuma gitmedi.
  Niye çarpi koymuyoruz?
  Ya da baska formül bulunmuyor?

  Ayse ARMAN

 8. Akp hükümeti, ANAYASA Degisiklik Paketi ile ilgili sorular ve cevaplar adi altinda 99 sayfalik bir kitapçik çikartip milletin eline tutusturmakta, sözüm ona insanlari bu konuyla ilgili aydinlatmaktadir.

  Kitapçik neden evet diyeceksiniz? sorusuna yanit veren bir içerige sahip.

  simdi bende ana muhalefet ve diger "HAYIR" diyen partilerden , sivil toplum kuruluslarindan " neden HAYIR demelisiniz " adi altinda insanlari bilgilendiren bir kitapçik beklerim açikçasi !!!

 9. türkiyeyi bu ana yasa isine sürükleyenler ta bastan biz bu isi bas koyduk ediler demekki bu baslar mutlak kopmaliki bunlar bizleri her seyimizle siyonit mafyasina tam anlamiyla bu sekide teslim etmesinler.

  bu dünyada yagmurlu havada bir tavuga su bile vermeyen bu insanlar nasil olurda bu milletin hayri niçin biz bu yola bas koyduk derler demekki bu is türkiyeyi tamamen köle yapmanin son perdesidir.

  hani uyan türkiye diyorlar ya bende uyan türkiyem arslan olmayanlar arslan paylarini aliyorlar halkinida donuna kadar soyuyorlar desek bu gidise söz yetmez derim.

  haydi hayirlisi diyemiyorum çünkü hayra niyetle bir ise baslanmazsa ve bu ugurda en azindan onlar kadar bu yanlis gidislere bu millet bas konamiyorsa bazi baslarida koparmiyorlarsa iste gider bu türkiye elimizdende eyvah demeye ve bunun için aglamaya bile hakkimiz olmaz bu gidiste derim.

  ve ben bu hükümete hiç güvenmedim ve güvenmiyorum da hani derlerya persembenin gelisi çarsambadan belidir derler iste bu hesapta buna benzer derim. r.ç

 10. mesela türkiye cumhuriyeti devletinde yer alanlarin bazilari biz bu yola bas koyduk diyenlerin o akilsiz olan ve namert olan baslarindan baska kaybedecek hiç bir seyleri ve bir varliklari yoktur ama.

  biz türk milletinin kaybedecek çok kiymetli ve kutsal olan seyleri vardir önce türklügünü ve bütün insanlik haklarini ve milli vatanini ve millli iradelerini ve çok kiymetli olan ve son siperimiz olan bu cumhuriyetlerini kaybederler.

  ve gerçek olan arabi olmayan ve emevi ve abbasi olmayan ve hak din olan kurani olan islam dinlerini ve devlet ve millet olmak haklarini ve türklük züriyetlerini ve gelecegini dahi koruyamaz hale gelmeleri ve enperyalizme devamli köle olmalari ve artik türk degil türkiyeli olmalari halleri ve akla hayale gelmiyecek daha bir çok milli ve insanlik haklarimizi kaybederiz.

  onun için biz bu yola bas koyduk diyenlerin aziz sehitlerimize kelle diyenlerin o akilsiz baslarinin kopmasi hali bu aziz türk milletinin yaninda ve onlarin insanlik haklarinin yaninda o akilsiz ve kimlikleri dahi belirsiz olanlarin bu milletin yaninda ne degri olabilir ki.

  adimiz andimizdir yoluna can koyariz türk olmayi en büyük seref ve san sayariz derim.

  zaten bu bizlerin milli maslaridir.

  biz birileri gibi birilerinin vatanlarini çalmadik biz onu 16 bin sene önceden bu tarafa alin terimizle kazandik bunu korumak için and içtik bu güç bu aziz milletin yüreginde ve kaninda vardir.

  sunuda söyleyeyim ki Allahin vaadi topraklar degildir onun vaadi ya cennet yada cehennemdir kim neyi hak erderse onlari oraya koymak Allahin vaadidir.

  iste islam bunu söylüyor onun için Allahin öyle kimseye vadedilmis toprak verdigi yoktur.

  ve hiç bir milletinde böyle yapmaya hakki yoktur bu vaad edilmis meselesini bunu uydurmuslardir derim. r.ç. selamlar

 11. Rahmi Bey amcacim,

  düsüncelerinin büyük bir kismina katilip yazdiklariniza saygi duymakla birlikte, yaradani bu islere karistirmasak diyorum =) ziraa bu günkü bu karmasik düzenin kisiye özel olan "DIN'i" getirip her ise bulastirilmaktan kaynaklandigini düsünüyorum…

 12. 1 din 2 siyaset 3 ticaret 4 devlet 5 ve insan bir bütündürler bunlari bu insanlik alemi bilmedikçe onlarin dünya ve ahiret isleri hiç düzelmez ve sürünürler bu konu uzundur onu simdi kisa keseyim çünkü din yasadigimiz dünya hayatidir biz neyi yasiyorsak bizin dinimiz o demektir ölçü budur çünkü bu insanligi sistemli bir sekilde dinde ve siyasettede Aldatiyorlar derim.

  zulüm karsisinda susanlar seytandirlar hadisi serif.

  bu insanlik siyonist rejim zulmüne karsi en azindan onlar kadar her kolda birlesmeyen ve kulüplesmeyen bu insanlik alemi ve dünya devletleri ve insanlarda onlarin devamli yemi ve köleleri olmaya mahkundurlar ve sürünmeye ezilmeye razidirlar demektir ki.

  iste yüce Allah böyle milletlere ve insanlarada lanet ediyor ve onlara çok öfkeleniyor derim. ve bir numune olarak firevuna ve onun ordusuna öfkelendigi gibi ve onlari kizil denizde suda bogdugu gibi derim

  bunu bilmeden buna iman etmeden her isiniz kölelige baglanir ki kölelerin fikri ve karari onlara sorulmaz.

  bize bas suraya mührünü derler. kaldir su tahti ravani derler ve bu is biter veya bir hukuki olayda geçtigi gibi (kaki vir suraya mührünü derler bizde o mührü oraya kaki veririz) elin ogluda her seyimize bu mühürden sonra el koyarsa bunada sasilmaz derim. isler olur ve biter.

  iste acizhana simdilik bu kadar anlattim ve duyduk duymadik demeyin iste istikbaliniz budur gerisini sizler bilirsiniz birazda siz düsününüz derim çünkü millet olmak sosyal devlet olmak cumhuriyet ve demokrasi rejiminde olmak ve insan olmak çok basit bir mesele degildir derim. (kanla irfanla kurduk biz bu cumhuriyeti) buda bir mastir selamlar. r.ç.

 13. Sevgili Rahmi Amcacim,

  "1 din 2 siyaset 3 ticaret 4 devlet 5 ve insan bir bütündürler "

  eger böyleyse dinsiz olanlari ne pacagiz?

  Agnostikler var, ataistler var. siyasette, ticarette de bu insanlar var.

  yani ayiramayiz bu insanlari sen dinsizsin diyemeyiz. zaten konumuz da bu degil.

  konumuza dönecek olursak:

  bu referandum paketini hazirlarken hükümet, ne isçiye sordu, ne memura sordu, ne çiftçiye sordu, ne sanayiciye sordu, ne ögrenciye sordu, ne emekliye sordu… haydi bizleri birak, meclisteki halki temsil eden hiç bir milletvekiline, ana muhalefete v.s de sormadi. kendi kafasina göre düzenledi içine bir kaç maydonozdan sanki bizim yararimiza madde sikistirdi, yargiyi tamamen eline geçirebilmek adinada doldurdu paketi ve evet diyeceksin diye de dayatti… demiyorum iste demiyecegim HAYIR diyecegim

  bunun neresi demokrasi???

  sikiyorsa tek tek oylayalim !!!

  .

 14. insalara melodileri sesleri din diye yutturunca ilahileri menkibeleri din yapinca bu isler böyle oluyor ve gösteriye dönüsüyor.

  önce dinin ne oldugu bilmiyoruzki isler böyle olunca ateisler dogar çünkü onunkide bir dindir bizler din hanesine neyi koyarsan insanlar onu yasarlar ölçü budur orya ilahi koyarsan onu yasarsin kanun koyarsan onu yasarsin mesele budur.

  kanun akildir dersen onu yasarsin onlar kimin akli ise o kanun ve dinimiz olur onun için insanlar bir birini yiyorlar para din olmus yani put olmussa buda onlarin bilecegidir derim

  (ikinci krallar bölümü 5/15 tevrat dünyada Allah yoktur israil vardir) diyor iste bu dindir ve insanlar onu yasiyor çünkü kurani bilmiyoruz onuda arabizim yapmislar.

  onun için bunlar kimseye sormazlar

  çünkü anasi babasi yahudi olmayan bütün insanlar onlari köleleridirler hesap budur köleye kimse danismaz artk ögrendiniz bu is uzundur kisa kesiyorun selamlar r.ç..

 15. Yeni, demokratik ve özgürlükçü bir Anayasaya EVET, dayatmaya HAYIR!

  Ben anayasa degisiklik paketini madde madde inceledim, hatta ince eledim sik dokudum. Evet diyebilmek için çok güzel maddeler var, ama hayir demeyi gerektirecek maddeler de var, tabi en çok var olan sey eksikler. Keske asil var olmasi gerekenleri de var etselerdi.

  Burada en temel sorun, Anayasaya degisikligine Hayir denmesini isteyenler, bir oldu bitti anayasasi yapanlara karsi hiç bir hazirlik yapmadilar bu güne kadar, el elde bas basta oturdular. Arkadas bak 1 seneden az bir süre sonra genel seçimler var. Sen hazirladin mi yeni bir anayasa taslagi. O taslakla çikardin bu gün milletin karsisina "bakin bu anayasa degisikligi yetersiz, ben çok daha iyisini hazirladim, gelin buna birlikte hayir diyelim, ardindan da genel seçimlerde yeni anayasayi uygulayabilmek için sizin oylarinizi bekliyoruz" falan filan. Ama nerde öyle güzel muhalefet, nerde o zihniyet. Bunlar anca yumurta kiçlarina gelince veya AB gibi kurumlarin zorlamalariyla yeni anayasa veya degisilik maddeleri yapiyorlar. Al birini vur ötekine!

 16. he valla al birini vur digerlerine de, 40 satir mi, 40 katirmi olayina geldi is=)

  simdi evet deyince akp, hayir deyince chp, mhp, banane be kullanmiycam oy fln diyicede bdp olmak varya iste en zor durum bu galiba=)

  degismeli ANAYASA ve içinde TÜRKIYE' de yasayan tüm insanlarin yararina olacak sekilde onarilmali…

  Ve digerinden pek farki olmayacaksa degistirme biçiminin, halkin degil kendi çikarlari içinse hükümetin, HAYIR demekte fayda var…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here