Referanduma Ne EVET Diyelim, Ne de HAYIR! – Psikolog Dr.Ozanser Ugurlunun Yorumu

3
221

Ne evet diyelim ne de hayir!

14/08/2010 15:34

Insanlarin kendi Türkiyelerini yaratma çabalari bize zarar veriyor. Toplum olarak bir arada kalmamiz gerekli, ama biz sürekli bölünüp duruyoruz. Çatismalari olumlu yönde çözmek yerine, çözümden sürekli uzaklasiyoruz.

OZANSER UGURLU

Türkiye bir degisimler ülkesi, dahasi hiç bitmeyen degisikliklerin hayati yasanilasi kilmaktan uzak tuttugu bir ülke. Bir yeni degisikligin daha kapimiza dayandigi su günlerde insan sormadan edemiyor ne zaman bitecek bu iskence diye? Her gelenin toplumu, düzeni, yapiyi kendi istegine göre düzeltme çabasi… Neden? Neden, sürekli bir sonraki sefere tekrar degistirilecek degisiklikler yapip duruyoruz? Evet, Türkiye’de bir seylerin degismesi gerekiyor; ama bu degisikliklerin herkesi kucaklayan degisiklikler olmasi gerekmez mi? Peki o zaman biz neden bizi bölen, kutuplara ayiran degisimleri oylayip duruyoruz?
Su an itibariyle önümüzdeki anayasa degisilik referandumunda toplumun farkli kesimlerinin hem fikir oldugu bir nokta bulunabilmis degil. Diger bir deyisle; bugün oylayacagimiz bu degisiklikler gelecekte güç dengeleri degistiginde tekrar degismeye aday olacaklar. Bu bosa kürek çekmek degildir de nedir? Hukuk denilen olgunun Anayasa denilen kurallar bütününün insanca bir yasam için en iyi olanini kesftemek, yaratmak bu kadar mi zor? Yirmibirinci yüzyilda, uygarlik bunca ilerlemisken elimizdekini en iyiye çevirmek dururken neden sabitleyici degilde iki de bir siyasi konjektöre göre degisebilen kanunlar yaratiyoruz ki?
Eger birileri bizim Türkiye’yi bu sekilde davranarak daha yasanilir bir ülke haline getirecegimizi saniyorsa yaniliyor. Çünkü her yapilan degisiklik her iktidar degisikliginde yeniden degistirilecekse ne gerek var degisiklik yapmaya. Açikça anlasiliyor ki; herkes kendi Türkiye’sini yaratma çabasinda. Oysa bizim; hepimizi kucaklayan, hepimiz için yapilmasi gereken kalici degisikliklere ihtiyacimiz var. Öyleyse hiçbir ise yaramayacak, aksine yeni çatismalar, yeni tartismalar yaratacak degisiklikler için oylama yapmanin ne anlami var? Bu yüzdendir ki; bu seçimde oyumuz ne evet ne de hayir olmalidir!

Çatismayi Körüklemek

Insan, çok rahat çatisma içerisine girebilen bir varliktir. Örnegin; arzulari, istekleri, amaçlari ve hedefleri ile degerleri, inançlari, düsünceleri ve duygulari arasinda çatisma yasayabilir. Kolaylikla çevresindeki insanlarla kisilerarasi iliskiler üzerinden çatismalara girebilir. Içinde yasadigi sistemin kurallari, içinde yasadigi gruplarin (ailesi, arkadas çevresi, is hayati, toplumsal yapi vb.) normlari veya içinde yasadigi fiziksel kosullar (hava sartlari, cografi kosullari vb.) ile çatisma içerisine girebilir.
Görüldügü üzere; insan, hayatin içerisinde farkli alanlarda pek çok çatisma ile mücadele etmek zorunda kalir ve bu çatismalari çözebildigi ölçüde mutlu ve huzurlu bir yasam sürer. Eger çatismalarinizi çözemeyen bir birey iseniz onlari disari yansitmaya baslayabilirsiniz. Ve sonuçta sürekli öfkeli, kizgin bir insan olup çikabilir, hem kendinize hem de elinizdeki gücün dozuna göre etrafiniza kan kusturan bir insan haline gelebilirsiniz.
Kisisel ve toplumsal mutlulugun özü çatisma çözme becerilerinde yatar. Öyleyse Türkiye’nin acilen çatisma çözmek için kullandigi yöntemleri olumsuzdan olumluya çevirmesi gerekiyor. Onun yerine biz ne yapiyoruz; çatismalari arttirmak için yangina körükle gidiyor; insanlari evetçi hayirci diye ikiye ayiriyoruz. Ve sonuçta toplumun farkli gruplari birbirleri ile temas ettigi anda kopuyor bir yaygara. Iste bu nedenledir ki; insanlari çemberlere ayiran, çatismalari körükleyen ve bu haliyle topluma yarardan çok zarar getirecek olan bu oylamaya ne evet ne de hayir demeli, oylamayi reddetmeliyiz.

Paylasalim Gitsin

Önümüze konulan anayasa degisim oylamasi Türkiye’yi kamplara bölecek ideolojik bir oylamadir. Bizden kendi mahallemizi seçmemiz ve o mahalleyi desteklememiz isteniyor. Oysa asil önemli olan ayrilmamaktir. Birlikte kalmak ve birlikte hareket etmektir. Ülkemiz için iyi olani, herkesin kucaklayacagi bir degisikligi hep birlikte gönül rahatligi ile geçeklestirmek varken; bizi bölüp parçalayan bir degisiklik hayirli, yararli ve gelecegi olan bir degisiklik degildir. Çünkü ben artik üzerime giydigimde komsumu, arkadasimi, esimi, dostumu, ülkemin insanini digeri haline getiren seçimler yapmak istemiyorum. O nedenle; anayasa degisikligine ne evet diyorum, ne de hayir!
Insanlarin kendi Türkiye’lerini yaratma çabalari bize zarar veriyor. Toplum olarak bir arada kalmamiz gerekli, ama biz sürekli bölünüp duruyoruz. Çatismalari olumlu yönde çözmek yerine, çözümden sürekli uzaklasiyoruz. Eger farkliliklarimizla birlikte bir arada yasamayi beceremeyeceksek daha fazla tartismaya gerek yok diye düsünüyorum. Türkiye’yi paylasalim gitsin, daha iyi. Böylece herkes kendi grubu içerisinde istedigi degisikligi istedigi gibi yapar. Herkesin kendine göre bir mahkemesi, anayasasi, egitim, saglik, ekonomik sistemi olur. Kavga da olmaz gürültü de. En azindan nasil bir ülkede yasayacagimizi biliriz. Nasil bir gelecegimiz olacagini biliriz. En azindan her attigimiz adimda birilerini yaralamaktan vazgeçmis insanlar oluruz; ki bu bile Türkiye’de yasami bir miktar mutlu kilmak için yeterli olacaktir.
Çünkü yeterince birbirimize vurduk. Yeterince birbirimizi kanattik. Artik birbirimize sarilmali, doyasiya kucaklasmaliyiz. O yüzdendir ki; anayasa degisikliklerine ne evet diyelim, ne de hayir! Gerçekçi degisiklikler yapilmasini, ülkemizin birligini ve beraberligini korumak adina bizi birbirimizden ayirmayacak yeni yapilanmalarin olusturulmasini talep edelim. O yüzdendir ki; bosuna zamanimizi harcayan ve kendi Türkiye’sini yaratmaya çalisanlara ne evet diyelim ne de hayir!

Dr. Ozanser Ugurlu: Psikolog

3 YORUMLAR

 1. güzel demis hos yazmis Dr. Ozansel Bey,

  lakin madalyonun bir de diger yüzü var, toplu halde yani hem evet diyecekler hem hayir diyecekler bu anayasa paketini yok saymali. hayir diyeceklerin oylamaya katilmadigini düsünsenize =)

  biz degiliz bölen kutuplara ayiran birileri hazirlayip önümüze sunuyor yollari da tikiyor baska seçenek mi kaliyor???

  halk ne egitiliyor, ne de gözü açiliyor. gözünü açmak isteyenin gözü çikartiliyor tepki mi??? ne tepkisi yahu agzini açamiyorsun bile =)))

  güzel temenniler iyi de çözüm bu kadar basit mi?

  kusura bakmayin ama sayin psikologum siz bu ülkenin neresinde yasiyorsunuz???

 2. Dayatma bir anayasaya ne oyu verecegim konusunda hiç çeliskiye düsecek durumum yok. Açikcasi oy kullanmayan veya bos oy kullanan insanin da ülkesini düsünmedigini düsünüyorum, herkesin bu konuda bir fikri olmalidir. Olumlu veya olumsuz.

  Benim bir çok alakasiz maddeyi tek EVET HAYIR ile önüme getirenlere cevabim HAYIR dir. Bir kaç iyi maddeyi anayasaya kazandirmak için taviz verecek degilim.

  Sirf anayasa degissin diye anayasa degistirilmez ayrica, bu anayasa Cumhurbaskanina bir sürü gereksiz yetki vermekten baska ne ise yaratacak varsa bilen gelip anlatsin platform açiktir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here