Rumeli Hisarüstü Piramidi

3
336

Hayata dair bir yazi yazmak için en hevesli yasimdayken, bunun mantikli ve dogru olmasi için henüz çok tecrübesizim. Her durumun kendi içinde olumsuzluklar barindirdigi gerçegi, çok insana üzülmek için yeterli malzemeyi veriyor. Durumumdan dert yanacak kadar olgunluk düskünü degilim çünkü abim ya da ablam yok. Simardigimda beni susturacak tek merci olan ebeveynlerim için, simarik hareketlerimin pembe bir çiçege konan kelebek resminden farki yoktu.

Çalismalarin; çalisanlarla beraber sona erdigi zamanlarda bir piramit 20 yilda tamamlanirken, sansli bir insan 18 sene yasiyordu. "Yakinçagda hayat standartlari yükselirken alçalan duygular" temali yazilardan nefret etmek dogaldir ancak gerçek su ki; günümüz insani 78 yilda, gelisen teknoloji sayesinde dörtten fazla piramit insa edebiliyor.

Hayatinin amacini gerçeklestirdikten sonra düstügü boslugu bir cehennem azabi olarak yasayan insanlarin amaçlarina haksizlikla ulastigina dair yazilari çok okuduk. Kimse dogru insanlarin düstügü boslugu anlatmadi. Iyiler hep kaybediyorlar ya da zaten yoklar. Senelerini harcadiktan sonra meydana getirdigi eserinin tadini çikaran insanlari, uzun ömürleri mutsuz kiliyor.

Zirvede birakmak kavraminin insanliga 20.yyda armagan edildigi gerçegini irdeleyecek tarihçiler; yazacaklari makalenin alt basliklarindan bir tanesini, sanayi devriminden sonra uzayan yasam süresi gerçegine kurban edecekler.

Piramidini bitirdikten hemen sonra ölen isçi; yüzlerce villanin insaatinda çalismis olan gelecekteki meslektasindan hukuk bakimindan fersah fersah geride olmasina ragmen, yaptigi eserin kendi adi ile anilmayacagi gerçegini canli bir biçimde göremedigi için mutludur.

Hayati asamalari oldugu için frp oyunlarina benzetmek, bilgisayar tutkusu çevresi tarafindan tasvip edilmeyen sahsim için alan disi bir çalisma olacaktir. Çünkü frp, ailesi bilgisayar oynamasina göz yummus çocuklarin tarzidir. Ancak hayatimizda karsimiza görevler çikar ve bunlari gerçeklestirmek disinda bir sansimiz yoktur. Sonuçta görevlerin sayisi arttikça oyun hiç bitmeyecek bir hal alir ve alinan görevler insani artik heyecanlandirmaz.

Her durum kendi olumsuzluklarini barindirir ve artik çalismalarimizla beraber sonlanmayan hayatlara sahibiz. 18 senelik hayatimizda yapabilecegimiz en iyi isi yaptik ve Bogaziçi Üniversitesine girdik, artik annemiz öldügünde üzülmeyecek miyiz?

3 YORUMLAR

  1. her zamanki gibi güzel bir yazi yasanmisliklarin baska bir anlatimi simarmis olsaydin sanirim ebeveynlerin seni susturmazdi bazen insan simarmak istesede simaramaz tesekkürler yazdiklarin için eline  koluna düsüncene saglik basarilarinin devamini diliyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here