Rüyalardaki Simge ve Imgelerin, Gerçek Yasamdaki Payi Nedir?

7
312

Çok fazla rüya görmeyen biri olarak, son bir kaç ayda gördügüm rüyalari zihnime kaydettim. Ilginçtir, gördügüm rüyalarin yasamimda bir çok olayla baglantisini fark ettim. Rüyamda rastladigim simgesel objeleri gerçek hayatimda yasadiklarimla mukayese edince epey saskinlik yasadim. Tesaadüf olmasi da muhtemel elbette. Bir baglanti olmasi da muhtemel. Sonuçta rüya, ben ve iç dünyam arasinda bir bag!

Acaba rüyada gördüklerimden etikeniyor ve gerçek yasamimda gördüklerim dogrultusunda mi devam ediyorum?

Bu rüya konusu ne tür bir psikolojidir?

Bilinçaltimizin adeta bir uzay oldugunu düsünürsek, bu uzay ile iletisime geçmenin araci rüya/rüyalar diyebilir miyiz?

delisey,

7 YORUMLAR

 1. görüyoruz görüyoruz =)) mesela rüyamda denemede oldugumu görmüstüm iki gün önce, sabah annem geldi yanima "yarin dershanede deneme varmis." dedi.Basbakan oldugumu görseydim Ankara yolcusu olabilirdim yani 😉

 2. ben rüyalara hiç önem vermem .

  o kadar çok rüya görmüsümdür ki hangisini neye göre yorumlayayim zaten olacaklar oluyorlar ona mani olamayan bir seyi ben neyapayim derim,

  onun için rüyayla hiç ilgilenmem ve kendime sen hesabini dogru yap islem tamamdir derim. yani deveni saglam yere bagla o mesele tamamdir hesap yanlissa rüya ne yapsin derim

  ben bunu anladim gerisi bostur selamlar r.ç.

 3. size bir rüya masali anlatayim belki faydali olur

  bir gece bekçisi fabrikayi bekledigi gece bir rüya görür ve o rüyasinda patronunun binecegi geminin battigini ve hiç kimsenin kurtulmadigini bu rüyasinda görmüs ve bunu patronuna sabahleyin bir güzel anlatmis ve aman o gemiyle o gün yola çikma demis

  her nasilsa o gemi hakikaten batmis ve ona binenlerinde hiç birsi kurtulmamis bunu duyan patron bu gece bekçisini yanina çagirmis ve isine son vermis ona fazladan birazda parada vermis bunun üzerine isinden kovulan bu gece bekçiside patronuna bunun sebebini sormus.

  oda demiski sen benim gece bekçimsin demekki sen bu isinde uyuyorsu ki bu rüyayi görmüssün diyerek onun suçunu söylemis çünkü benim fabrikami bekleyen gece bekçisi o gece oyuyorsa ona ben güvenmem demis ve onun isine son vermis.

  iste bu rüya hikayesi ve onun bir bilmeceside böyle bir seydir derim selamlar r.ç.

 4. Günaydin renklidergi ahalisi:)

  Rüyalarin hurafe kismi degil elbette benim gündeme getirmek istedigim konu. Bilimselligi!

  Mesela, psikolojinin 3 saç ayagindan Freud ve Jung'in düsüncelerinden alinti bu yazidan yola çikarak düsünüyorum;

  Rüyalarin içindeki simgeler bize mesaj mi veriyorlar!!! bu düsünce epey zihnimi kurcaliyor…:)

  "Rüya ruhsal bir olusumdur. Bilincin alisilmis verilerine ters düser. Bilinç olaylarinin araliksiz gelisiminin sinirinda yer alir. Rüya, ruhsal bir etkinligin tortusudur. Jung’un rüyaya yaklasimi büyük oranda Freud’un yaklasimina benzer. Ancak Jung sinirlamalari fark etmis ve ayrildigi noktalara elestirilerinde yer vermistir. Freud’a göre rüya içeriginin iki kaynagi vardir. Bunlar bir önceki gün yasananlar ve çocukluk dönemidir. Jung bunu kabul etmekle birlikte rüyalarin atalarimiza iliskin çok daha derinlikli üçüncü bir kaynaktan (kollektif bilinçdisi) da beslendigini savunmustur. Freud, rüyayi cinsel içerikli yasak duygularin olusturdugunu düsünürken; Jung içerigin çok daha genis kapsamli oldugunu ve temel insani var olus konularini da içine aldigini düsünür. Rüyalar ruhun dogal bir ürünüdür. Bir rüyanin tüm yönleriyle anlasilmasinda ilk adim onun tüm kapsaminin bilinmesidir. Rüya; rüya sahibi ve onun yasami ile ilgili iliskilerin, simgelerin iliskilendirilmesini ve anlamlandirilmasini içerir. Her imaj ve simge incelenmeli ve rüya sahibi için anlami saptanmalidir. Stevens’a göre; Jung’un rüya teorisini dört baslik altinda toplanabilir:Rüyalar bilinç düzeyindeki bir niyet ya da arzudan bagimsiz olarak kendiliklerinden olusurlar.Rüyalar kisiligin dengesini ve bireyselligini tesvik etmeye yönelik amaçli ve dengeleyici unsurlar barindirirlar.Rüya sembolleri birer isaret olmayip gerçek sembollerdir ve askin bir fonksiyona sahiptirler.

  Serbest çagrisima dayali yorumlardan çok, amplifikasyon ve aktif imgelem teknikleri sagaltim gücünü ortaya koyar.,Jung kliselestirilmis simgelerin kullanilmasina karsi çikar. Rüyanin etmenleri çok yönlüdür. Rüyayi gören kisinin çesitli özellikleri, kültürü, vb. yorumlamada hesaba katilmalidir. Ayrica ayni simgenin anlami birey için degisik zamanlarda farklilik gösterebilir. Ayni simgenin anlami bireylere göre de degisir. Hatirda kalan rüyalar küçük parçaciklar dahi olsa bunlarin birer hikayesi vardir ve bunlar özel bir piyes sekline bürünür.

  Bu tip rüyalarda dört asamali belirgin bir yapi vardir:

  Asama 1) Çesitli kisilerin yer aldigi, ter ve zamani tayin eden sunum kismi,

  Asama 2) Durumun karmasiklastigi, kurgusal gelisim kismi,

  Asama 3) Olaylarin kesinlik kazandigi, ani degisiklik kismi,

  Asama 4) Sonuç, çözüm veya rüya eyleminin neticesini içeren çözüm kismi."

  alintidir

 5. Bende nadir ruya görenlerdenim…Ancak suda bir gerçekki ruya mutlaka görüyor insan ama unutulduguna inaniyorum…Ve ben gördügüm ruyalari genelde degisik versiyonlarda yasiyorum ilerleyen günlerde…Aslinda bu yüzden mutluluyum ruyalarimi hatirlamamaktan…Zira bir hayati iki kez ruyalarda bile olsa yasamak sevimsiz olabilirdi))))

 6. Kesinlikle bir çok rüya unutuluyor. Ancak bazi etkisinde kaldigim rüyalar var ki, onlari bu gün bile hatirliyorum. Kaydetmis zihin iste naparsin:))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here