Sahlanmis At Üzerindeki Sövalye

27
81

Insan evladinin zihin katmanlari içinde kurgulama, elestirme, sevilme arzusu, saygi görme, öfke, heyecan ve bunlara benzer olumlu olumsuz birçok düsünce barinir. Düsünce duragandir. Ancak düsünce eyleme dönüsmeye basladiginda hayatimizda da degisimler baslar. Bizi en çok etki altina alan düsüncelerden biri kabul görme istegidir. Insan iliskileri arasinda kabul görme istegi kisinin egosuyla birebir alakalidir. Reddedilme iliskileri temelden sarsan bir unsurdur. Reddedilme algisi kisiyi duygu durum bozukluguna kadar sürükleyebilme gücüne sahip olabilir. Bu sebepten “herkes bizi sevsin” isteriz. Hatta birçogumuz kendimizi çok severiz. Peki, kendimizi seviyor olmamiz bizi herkes tarafindan sevilen biri yapmaya yeter mi?

“Ben herkes tarafindan seviliyorum” demek de bizi “çok sevilen” biri yapmaya yetmez…

Bir nedenden dolayi “sevgi pitircigi” durumunda olan ve bu duruma iyice yakinlasan insanlara sorsaniz, hemen hemen hepsi yakin iliskide olduklari herkesin kendilerini çok sevdiklerinden bahsedeceklerdir. Bu insanlari bu denli gerçekligi tartisilir düsüncelere iten sebep ne olabilir?

Birçogumuz sevgi ile egoyu karistiriyor olabilir miyiz?

Hak aramayla-terör estirme, gurur ile onur, kötü ve çirkin nasil ayni seyler degilse, sevgi ile ego da ayni seyler degildir.

Kabullenmek gereken dünyanin merkezi olmadigimizdir…  Iliskilerde sevgi sonsuz bir enerji, iyi bir baslangiçken, ego sahte bir iktidar ve kötü bir son olabilir…

 

deliseyin kendine yazdiklarindan bir kuple:)

sevgiyle…

27 YORUMLAR

 1. insanlar ben merkezli degil biz merkezli yapilandiklari zamam egoist olamazlar çümkü bu isin bir ucundada oda vardir ve oda zarar görür demektir.

  demokrasiler daima biz merkezli oldugu için ona bizler demokrasi rejimi diyoruz eger demokrat olmazsak kral oluruz bencil oluruz egoist oluruz ve karl oluruz ve ozaman kirar ve dökerizde biz gene sorumluda olmayiz çünkü her tür kralligin dokunulmazligi vadir.

  ama demokrasilerde demokratlar her tür usulsüzlügü
  ve yolsuzlugu yapanlara onlar dokunurlar ve onlari hesaba çekerler iste kral ve demokrasi rejimi farki budur.

  onun için Atatürk biz cumhuriyeti ve demokrsiyi seviyoruz demistir..

  ve tek dokunulmaz vardir oda yanliz Allahtir ve oda hiç hata yapmayandir digerlerine dokunulursa her sey yörüngesinde yüzer dururlar derim . selamlar r.ç.

 2. en kolayidir ayni damak tadina sahip insanlarla yemek yemek, en kolayidir sizinle ayni düsüncede insanlarla sohbet etmek.. degerli olan ise sana benzemeyeni de anlamak, itelemeden, ötelemeden, kirip dökmeden. ego tam bu noktada basinç yapiyor damarlara. çünkü tez üretirken en dogrusu olduguna inaniyoruz ve en ufak çeliskide kirip döküyoruz.. eee buda en kolayi ama.. ha bir de sevilmek var oda kolay olanidir zor olan sevebilmektir.

  görüldügü üzere ego kolayi seçiyor, tembel bu tembel deliseyim hiç bize uymaz :))

 3. ilk okul siralarinda bizlere ögretilenlerin biriside sudur.

  cumhuriyet rejimi bir milletin kendi kendilerini yönetmeleridir denildi.

  ve sonra demokrasi seklide bu cumhuriyeti yasamak için bu sosyoleji alanda söz ve hak sahipleri olarak sözle veya onun kanunlarini yaparak bu kutsal haklarimizi yasamak seklini belirleyen ve bunlari bu insanliga yasatan ifade planlarini ögretmek bunlari bilmek ve gerekenleri bulmak ve onlari anlatip bir toplum olarak bunlarin üzerinde konusup anlasmak halide demokrasinin geregi oldugu kesindir cumhuriyet te bir milli güç olarak bu haklarimizi koruyan bir güç olduguda kesindir.

  küresellesmek seklide bir kaç kisinin bu dünyayi tek ellerine geçirip dünya insanligini top yekün köleleri yapmaktir sosyal ve ulusal devletleri dünyadan kaldirip tek baslarina bu dünyanin hakimleri olmaktir çünkü kapitalizim küresellesiyor ve insanlarida esitlik özgürlük hürriyet yalanlariylada aldatiyorlar iste buna ancak cumhuriyetle ve demokrasilerimizle karsi çikabiliriz ve bu oyunlarini böylede bozabiliriz çumhuriyet ve demokrasi islamiyetinde en temel kurumudur derim. selamlar r.ç.

 4. Buradaki siyasi havayi biraz dagitarak aslinda herkes tarafindan sevilmenin de veya bu düsünceye kapilmanin da dogru olmadigini düsünüyorum.
  Herkese kendini sevdirmeye çalisan insan ikiyüzlüdür. Hatta birakin ikiyüzlülügü binbir yüzlüdür. Çünkü her insan bir degildir. Kendini herkese sevdirmeye çalisan insan ise çok kisiliklidir. O kendini sevdirmeye çalistikça her farkli kiside farkli bir kimlige bürünecektir. Çünkü ne insanlar tek bir düsüncededirler ne de tek bir kisi birden fazla zit düsüncelere sahip olabilir.

  Her insanin seven kadar nefret eden de olmalidir. Asil herkes tarafindan sevilme egosu insani kötü duruma düsürür. Ve asil herkes tarafindan sevilen insandan süphe edilmelidir.

  Sevgi ise egolastirilmadikça ve amaç olarak kullanilmadikça güzeldir. Çünkü sevgi insanlik için bir araç bir beraberlik kaynagidir.

  Kisacasi her insan farklidir ve herkesle düsünceleri uyusamaz. Bu herkes tarfindan sevilme egosu veya bu kaygi tamamen bir saçmaliktir.

 5. Buradaki siyasi havayi biraz dagitarak aslinda herkes tarafindan sevilmenin de veya bu düsünceye kapilmanin da dogru olmadigini düsünüyorum.
  Herkese kendini sevdirmeye çalisan insan ikiyüzlüdür. Hatta birakin ikiyüzlülügü binbir yüzlüdür. Çünkü her insan bir degildir. Kendini herkese sevdirmeye çalisan insan ise çok kisiliklidir. O kendini sevdirmeye çalistikça her farkli kiside farkli bir kimlige bürünecektir. Çünkü ne insanlar tek bir düsüncededirler ne de tek bir kisi birden fazla zit düsüncelere sahip olabilir.

  Her insanin seven kadar nefret eden de olmalidir. Asil herkes tarafindan sevilme egosu insani kötü duruma düsürür. Ve asil herkes tarafindan sevilen insandan süphe edilmelidir.

  Sevgi ise egolastirilmadikça ve amaç olarak kullanilmadikça güzeldir. Çünkü sevgi insanlik için bir araç bir beraberlik kaynagidir.

  Kisacasi her insan farklidir ve herkesle düsünceleri uyusamaz. Bu herkes tarfindan sevilme egosu veya bu kaygi tamamen bir saçmaliktir.

 6. ben bu konuyu biraz farkli yöne çekmis olabilirim çünkü bu isin ucu açiktir.

  biz insanlar daima kendi çikarlari için çalisiriz ve her isin içindede kendi paylarini ararlar yani bana bundan hangi pay var hesaplarida vardir.
  eger esitlikler varsa pek sesi çikmaz eger eksiklikler görürse o zaman egosunu isletirler bunda hile var yanlisliklar var diyerek feryad ederlerki.

  buda siyasetin ve onun politikasinin tam kendisidir ki buda hak aramanin bir duygusudur iste bende buna bu tür açidan baktimki bu isler biraz renklensin istedim derim selamlar r.ç.

 7. mesla krallar egist olmak zorundadirlar onlarin isleri ona baglidir
  patronlarda egoist olmak zorundadirlar onlarin isleride ona baglidir.
  ruhbanlarda egoist olmak zorundadirlar onlarin çikarlari ve isleri ona baglidir
  köleler ise ne egoist olabilirler nede iyilik sever olabilirler çünkü bu köleler birer makine gibidirler kölelerde hayvanlik duygusu bile olamaz.

  hayvanlar severde boynuzlarda isirirda kölelerin bunlari yapmaya ve sevmeye ve sevilmeye haklari yortur.

  onun için yüce Allah bu tür insanlarin bütününe sizler hayvanlarim kadar olamadiniz diyorsa bunun içindir ve bu gidisati ve yanlislari bu insanlar görsünler ve onlari mutlak düzeltsinlerki insan olmanin ve sevmenin ve sevilmenin ve saygin olmanin serefine yükselsinler derim.r.ç

  selamlar…

 8. Insan söyle olmalidir böyle olmalidirdan ziyade ne olmamalidirin cevabini ariyoruz degil mi?

  Kusursuz olmamalidir mesela…:) Mükemmeliyetçi filan…!

 9. ee hadi yok mu arttiran?

  içine ask mesk girmeyen, aglak zirlak arabesk kelime girmeyen, yagli agdali üslüp girmeyen "düsünmeye" yönelik yazilardan neden uzak duruyorsun eyy insan evladi?

  hee duyamadim….:))

 10. Düsündüm düsünce duragandir, yaziya döktüm bi deli deli yazayim zülfü yare dokunayim bir etki yaratayim, sonra bu etkiye tepki olarak sinerjik bir bir enerji çiksin ortaya diidiim…:)

  Fena mi ettim ki?

 11. çok eski bir türk flminde geçerdi kiz zengin erkekte fakir ve o kizi o istemeye gidince kiz babasi oglum tencereye askmi koyacaksin demisti o zaman ona.

  bu demektir ki ask ve tencere bir birine her zaman baglidir yani erkegin kazanci evini geçindirmeli ki ve kizda bu ev yönetimini iyi bilmeliki o ask yürüsün yoksa her sey bir anda bitiverir onun için bir askin yürümesi için onun yaninada bir dolu tencereyi koymakta gerekiyor yani madde ve mana iç içedirler birisi olmadan digeri hiç bir ise yaramiyor ki
  yani bir türküde geçer kiz seni alamadim param yokidi paran der dururuz misalinde düsünmüstüm
  iste bende bu yaziniza bu tencereyide katmaya çalistim.

  çünkü bos torbaya hayvan bile basini sokmuyor onuda özetle anlatmaya çalistim yani fena etmemisimdir zannererim çünkü ask esitir astir bu yoksa geriside bostur ve kuru laf etmek olur bence
  yani insanlik haklarini ve mesuliyetlerini iyi bilip onlari almasini ve korumasini bilelim ki bosa kürek çekmeyelim demek istedim belki bu sözlerim yanlis anlasildi ama genede bu yola devam etmekte fayda vardir bence derim ve selamlar r.ç.

 12. özgürlügün önündeki en büyük engel mutlu kölelerdir:. levent gültekin böyle demis.

  Allahtan korkmak demek insanlara zarar vermekten korkmak onlarin haklarini yemekten çekinmek demek olur.

  bir gün gelecek yer yüzünde sinir minir olmayacak dünya o zaman cennet olacak: insaAllah derim

  ABD. bütün millet 9 sirkete çalisiyor bizde de öyle olacak bunlar kapitalizme abdest aldiriyorlar dinleri imanlari para. sosyal adalet sifir… daha ne desinler derim. selamlar r:ç.

 13. Bazen yazilan konularin altina kisisel fikirlerinin konu ile alakasi olmadigi halde gereksiz zirvalamalar olunca cidden yoruluyorum okurken.

  Birçogumuz sevgi ile egoyu karistiriyor olabilir miyiz?

  Günümüz iliskilerinde siklikla yasandigini farkettigim bir olgu ve bu giderek de çogaliyor sanirim yeni nesilde özellikle bu durum sikinti
  ayriliklarin çogunluk da olmasi da yasadiklari hissin ask oldugunu düsünmeleri oysa bir çogu sirf egosunu tatmin etmek çok sevilmenin verdigi bir böbürlenme halinden kisa süreli iliskiler yasiyorlar.

  Sevginin verildikçe getirilerinin insanin ruhunda verdigi hazzi yakalayamayanlara üzülüyorum.

 14. Dedigim gibi kabul görme istegi burada (ask – sevgi iliskilerinde) elebasi görevinde. Ego kontrolü epey zor bir benlik duygusu. Bir nevi saglam bir öz denetim! Siklikla reddedilme ve kabul görmeme durumuyla sahneye ativerir kendini…

  Hani lastigi patlayan araba gibi. Öz denetim ( air bag) ortaya çikti çikti, çikmadi güüm:) Ee tabi arabaya bir air bag taktiramadik emniyet kemerini de takmadiydikk finan… Muhtesem kiliflar bunlar…:))

  Sevgi/sevi bencilligi barindiramayacak kadar saf (ari) duygulardir. Bu iki olgu (ego – sevgi) arasindaki ayrimi yapabilmek de bir o kadar hassasiyet gerektirir. Bu sebeple ben gerçek sevgiyi bir çogumuzun henüz taniyamiyor oldugu kaygisini güdüyorum…

 15. birde bu durumun tam tersi var sevince sapitan (mises delidivane)

  birak egoyu kendini düsünmeyi karsi tarafi düsünmekten incitirim diye kelimeleri özenle bezenle seçip saçini süpürge edenler 🙂

  bu kisimda abarti elbette dengeyi bulmak gerektigi kanaatindeyim.

  kabul görme istegi herkesin yapisinda var olmustur bunu sisirip üst seviyelere çikarmak ya da asagilarda tutup hiç yokmus gibi davranmak da herhalukarda
  hüsrana ugratacaktir. Denge denge 🙂 sart de mi?

 16. Denge mi? humm… Evet denge olmali, ama bence Cem Yilmaz hakli:))

  Egitim sart!! Yani ögrenim – egitim kombinasyonundan olmali. Sonunda diploma olmasa da insanin kendi kendini egitmesi sart:)

 17. Iste okullarda verilenden bahsetmiyorum. Kisisel gelisim (egitim) diyorum. Sonun da diploma yok diyorum o yüzden:))

  Ilkokul mu gördü Asik Veysel mesela…

  Diger canlilardan ayri olarak, insan tabiati dogustan bostur, çigdir; bedensel büyüme ve olgunlasmanin yani sira, zihinsel-ruhsal büyüme ve olgunlasmanin da saglanmasi gerekir, diyorum kisaca kaymakim:))

 18. Kipirtin yok sen yoksunya;

  Agzimin tadi da yok,

  Ne yesem zehir,

  Ahvalim pek zahir,

  Koca evrene kisildim

  Düsünceye oldum esir…

  Geçti zaman,

  Soldu ömür,

  Çektiklerim kahir…

  Sensizlik ne kadar sagir,

  Dakikalar agir,

  Içimde özlemin

  Seni ariyor bagir bagir…

  Sevginin yerine herhangi baska bir duygu koyarsam yüregim tas olsun:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here