Sallanmaya Hazir misin Istanbul? – Olasi Istanbul Depremi

24
627

Üzerinden yaklasik 10 yila yakin bir süre geçen ve unutulmaya yüz tutan 17 Agustos Marmara Depremi birçogumuzu derinden etkilemistir. Özellikle Yalova ve çevresine binlerce ölüm milyonlarca da zarar getirmek suretiyle, hafizalara yer etmistir. Çok tatsiz bir konu olmakla birlikte, unutmayalim diye konuyu gündeme getirmek istedim.

Birçok senaryo yazilip çizildi, olasi bir Marmara merkezli deprem hakkinda ve biz oyuncular beklemekteyiz, bu filmin içinde bize düsecek rol nedir acaba diye. Bazilarimiz mukadderat diyoruz, bazilarimiz tatbikat yapip hazirlaniyoruz, kimilerimiz ise yerel yönetimlere “haydi” diyoruz elinizi çabuk tutun. 

Yer kabugu içindeki hareketlenmelerin, kirilmalarin ve titresimlerin dalgalar halinde yayilarak, geçtikleri ortamlari sallama ve saglam olmayan yapilari yikma olayina DEPREM diyoruz kisaca.

Özellikle altini çizmek isterim ki saglam olmayan yapilarin yikilmasi ve canli cansiz her seye  zarar vermesi. Iste bizi asil korkutan, endise ettiren bu. Aksi takdirde deprem korkulacak bir durum degildir. Tipki yagmurun yagmasi, rüzgârin esmesi kadar dogal ve beklenen bir doga olayidir. Digerleri kadar masum olmasa da depremin dogaya epeyce katkilari vardir. Tabiat ananin enerjiyle dolmasini saglayip, dogaya adeta bir yenilenme, kabuk degistirme ve temizlenme olgusunu saglar.

Depremin ne zaman ve nerede gelecegini bilememekten ve var olan yapilarimiza güvenmemekten korkariz depremden. Yoksa bos bir arazide depreme yakalanmamiz bizi ne kadar korkutabilir?

Simdi gelelim asil meseleye. Hafta sonu bir is için gittigim Yalova ve çevresinde depremin izlerinin henüz silinmedigini fark ettim. Denizin kiyisindan iç kisimlara kadar mütemadiyen bu izlere rastlamak mümkün. Ve ister istemez ISTANBUL geldi aklima. Düsündüm…

Ben depremi mukadderata baglayamiyorum üzgünüm. Ölen milyonlarca insan ve canlinin da yaradan tarafindan bir cezaya çarptirildigini da sanmiyorum. Bu cümleyi o dönem de “7,6 yetmedi mi?” yazili ellerinde pankart tasiyan insanlar gördügüm için kurdum. Dedim ya bir ceza olamaz bu. Yüzde doksani Müslüman oldugu belgelerle kanitli olan ve yaratana sonsuz inanan bir ülkede 7,6 siddetinde depremden milyonlar ölüyor, lakin yaradani tanimayan ve deprem siddeti bizden çok daha fazla olan ülkelerde yapilarinin saglamligi, aldiklari önlem yüzünden ölü sayisi küçücük yüzdelerde kaliyor. Sanirim yaradan onu tanimadiklari için bu insanlara ceza vermiyor:)) Komik:))

Bu mantiksiz paragrafin ardindan  söylemek istedigim su: Ben siradan bir vatandas olarak kendimce bazi önlemler aliyorum. Aklima geldigi için sizleri de uyarmak istedim. Unutturmamak adina. Toplumsal olarak yapilabilecek bir örgütlenme olursa katilmak ta isterim ayrica bu konu ile ilgili. Ve soruyorum sallanmaya hazir miyiz?   

24 YORUMLAR

 1. türk milleti korkusuzdur, deprem de neymis ki asil biz onu yikar geçeriz. hem bizde nüfusta çok, deprem olsa milyon kisi ölse ne olacak ki en fakir ailenin bile 4 çocugu var fabrika gibiyiz masallah yenilerini yapariz.

 2. Sevgili Serkan 10 yildir hazirlanamayip yan gelip yatildiysa, gerekli önlemler alinmadiysa, toplumsal bir tepki verilip diretilmediyse hakkimiz olani yaptirabilmek adina, bireysel olarak bile bir çözüm getirilmediyse varsin yikilalim o zaman:)

 3. muratmoon evet evet yapariz. çocukta yapariz kariyer de.hatta hatta oooo neler yapariz biz korkusuz bir milletiz:))

  güzel bir ironiydi sagolasin yorumun için:)

 4. murat türk halkinin dili olmus. :=) ve maalesef hakli.

  TANRI kasanesinde dinleniyormus cebrail kosa ,kosa gelmis yarabbim demis kalkin lütfen hayirdir cebrail noldu.hani demis dünya diye bir planetiniz var orada almanya diye bir ülke var . hitler diye bir kulunuz çikmis bütün yahudileri asip, kesiyor ,firinlarda yakiyor .
  aman cebrail demis telasin bumu onlar baslarinin çaresine bakarlar.

  bir zaman sonra cebrail yine pür telas gelmis allahim demis lütfen kalkin hayirdir cebrail ne oldu.
  hani dünya diye bir planetiniz var. orada japonya diye bir ülke var amerika hirosimaya atom bombasi atti halk perisan .
  cebrail sen merak etme onlar baslarinin çaresine bakarlar.

  bir zaman sonra cebrail telasla gelmis allahim demis bu kez durum kötü hayirdir cebrail ne oldu.
  dünya diye planetiniz varya orada türkiye diye bir ülke var gölcükte bir deprem oldu halk perisan .allah telasla kalkmis.

  eyvah demis eyvah cebrail simdi yandik onlar herseyi benden beklerler.

  Sanirim dünyada ruhu tembel ,bosverci,aman benden olmasinci, herseyi YARATANdan bekleyen sadece türk halki 🙁 .
  o yüzden murat hakli dedim .
  almanya savastan çikti hitler gibi cani bir liderden sonra bile dünya ülkeleri siralamasinda üstlerde .

  japonyayi söylemeye bile gerek yok teknoloji devi, böyle muhtesem bir memleketi bize sunmus ATATÜRK hakediyormuyuz sanmiyorum onuda sattik parça,parça
  kocaman laflarla ben türk üm demekle olmuyor bu isler kahve hane köslerinde vatan kurtaririz sadece delisey güzel dile getirmis.
  benim çocuklugumda balikesirde dahi sivil,saglik örgütü vardi orada insanlara hayat kurtarma ve dogal afetlerde ne yapmalari ögretilirdi çünki annem ve babamda üyeydi . herkes bekliyor sonrada ya kader deyip vurduymazca unutmaya çalisiyoruz ,yada bolca agitlar yakiyoruz iste bu kadarcik bir milletiz.

 5. lyram, öncelikle yorumun için tesekkür ediyorum.ülkemizde yasanan her olumsuzlugun altindan türk milletnin baglanmis basireti çikiyor maalesef.
  ben bilgi eksikligi ve insanlarin bir çok konuda egitim eksikligine deyinmek istiyorum bu baglamda.
  neden?
  çünkü her isin basi egitimdir…tabi dogru yönde yönlendirme de sart. ulu önder "Türk milleti çaliskandir ve zekiidir" söylemini durduk yerde söylememis. bu bir motivasyon söylemi… iste bunu unutturmaya çalistilar bize. diyeceksiniz ki depremle bu yazilarin ne alakasi var? evet var neden depremden korunamiyoruz? daha da yazasim var ama hem uykum var hemde herkes sapkasini önüne koyup bir düsünsün bakalim?

 6. lyram, öncelikle yorumun için tesekkür ediyorum.ülkemizde yasanan her olumsuzlugun altindan türk milletinin baglanmis basireti çikiyor maalesef.

  ben bilgi eksikligi ve insanlarin bir çok konuda egitim eksikligine deginmek istiyorum bu baglamda.

  neden?

  çünkü her isin basi egitimdir…tabi dogru yönde yönlendirme de sart. ulu önder "Türk milleti çaliskandir ve zekiidir" söylemini durduk yerde söylememis. bu bir motivasyon söylemi… iste bunu unutturmaya çalistilar bize. diyeceksiniz ki depremle bu yazilarin ne alakasi var? evet var neden depremden korunamiyoruz? daha da yazasim var ama hem uykum var hemde herkes sapkasini önüne koyup bir düsünsün bakalim?

 7. Sevgili delisey çok haklisin canim ama her konuda oldugu gibi

  bilinç gerktiren bir konu hepimiz bireysel olarak ne yapiyoruz

  yerel yönetimler ne yapiyor ne kadar biliyoruzki…

  hep bir vurdum duymazlik bize bir sey olmaz mantalitesi…

  b en istanbulda oturuyorum inan binalari iç içe gördükçe

  içim daraliyor bir deprem olsa kim kimi bulacak…

  yapilmamasi gereken yerlere yüksek yüksek yapilar…

  deprem degil binalar öldürüyor…

  yanlis yapilasma vs ..

  ama bir ucundan tutmak gerek…

  sagol canim bu konuya degindigin için….

  kalemine saglik

  sevgiyle kal..

 8. emel serin öncelikle günaydin,

  "bilinç gerktiren bir konu hepimiz bireysel olarak ne yapiyoruz
  yerel yönetimler ne yapiyor ne kadar biliyoruzki… "

  dedigim gibi egitim çok lazim olan birsey. her yolun basi. baslama noktasi.itici gücümüz. bilen insan korkmaz ve pismaz cesur olur.

  biz henüz ne gibi haklara sahip oldugumuzu bile bilmiyoruz:)) bunun üstüne birde kolaycilik eklendiginde oldugumuz yerde kaliyoruz.

  istanbul deprem için kötü bir örnek evet. lakin bu bir doga olayi. "aman deprem canim deprem daha hazirlanamadik gelme. biz hazir olunca sana haber veririz" diyemeyizki:)) deprem bu çat kapi gelir walla…ne yapicaz o zaman???

  10 yildir ne yapildi? bir sorgulayalim yahu? ve burasi baslama noktamiz olsun iste:))

 9. ne etcez bu ellerle :=)

  bu milletin elleri ancak eglence adi altinda her sahneye çikan sakalliyi dedem sanipta alkislayan eller ama dilerim sizler gibi gerçekçi düsüncelere sahip olanlar çogunluktadir ve gönlünüzden geçen olur.

 10. Çinin kuzeybatisindaki Çingay eyaletinde meydana gelen 6.9 büyüklügündeki depremde en az 300 kisi öldü, 8 bin kisi de yaralandi. Çok sayida kisinin de enkaz altinda oldugu bildirildi.

  Unutuyoruz unutuyoruzzzz… ama Deprem kendini unutturmuyor…

  "SALLANMAYA HAZIR MIYIZ????"

  bir gün bu gerçekle yüz yüze gelecegiz bu kaçinilmaz. o zaman keske demek bir halta yaramayacak…

 11. is benim agzima kaldiysa sonsuza kadar susarim ben, lakin susmam depremi engellemez…

  17 Agustos yaklasiyor ya bir küçük hatirlatma yapiim dedim…

 12. felaket habercisi ilan ettim kendimi hehee. aman da amannn buyrun buradan okuyun tekrari yok bunun =))

  "Kandilli'den Istanbul için korkutan açiklama

  Prof. Erdik: Depremin minimum 7 büyüklügünde olacagini tahmin ediyoruz…

  14:08 | 16 Agustos 2010

  Pinar ÇITAK KOYGUN – Erçin ORAN/ISTANBUL, (DHA)

  KANDILLI Rasathanesi ve Deprem Arastirma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Istanbul'da beklenen depremle ilgili olarak " Herhangi bir süre veremiyoruz. Su tarihte olacak bu tarihte olacak diye belirlemeler su andaki bilgi seviyemizle uyusmuyor. Minimum 7 büyüklügünde olacagini tahmin edebiliyoruz. Elimizde bu konuyla ilgili esasli kanitlar var" dedi."

  (Milliyet Haber)

 13. günaydin arkadaslar, bu tür sorunlarin hepsinin tek çözümü'' ne istedigimizi bilmek? '' simdi @ delisey' e diyecegim ki '' hadi sallanmayi durdurduk =)) hazir degiliz ve gerekeni yaptik.. ( ne yapacaksak ?=)) bu sadece yasanilacak bir felakete dur demek degil midir? ya sürekli sallanan kafalar? hep saga sola sallanio.. herkes olumsuza endeksli hep hayir ! herseye hayir! çünkü…çünkü… çünkü… hiçççç ama hiççç güzele olumluya karsi fikir çikmaz bizim ülkemizde… ve üc bes azinlik kendi kendine cikacagini sanarak biraz daha mutlu olmaya çabalarlar… benim de tansiyondan beynim sallaniyor su an =)))

 14. @birsen "hadi sallanmayi durdurduk =)) " diyorsun

  varsayimlarla böyle ciddi bir konuyu konusmak yersiz sevgili birsen. sallanmayi durduramayiz yani. ama sallandigimizda üzerimize devrilecek binalari saglamlastirabilirdikkkkk. bakiniz Japonya bunu basardi bir kenti yeniden insaa etti…

  bütün çaba yasanilacak felakete dur demek evet. sen bu felaketin boyutlarinin ne olabilecegini düsünebiliyormusun?

  önce sallantidan kafamiza düsecek binalari düzeltelim. düzeltebilelim. zaten o zaman sallanan kafalar kendiliginden düzelir. düzelmezse sallana sallana bir gün onlarda yikilir =)))

 15. Ahhh @delisey' cigim seninle sonuna kadar hemfikirim.. Tek soru sormak istiyorum..Sence bu olacak bir dua mi? Öyle ise sana en derinden '' AMIIIINNNNNNNNNN'' kocaman bir ülke ve kökten çarpik binalar,malzemeden çalinmis insaatlar,derme çatma bir altyapi,dirençsiz viyadükler…
  Kapida oldugu söylenen olasi deprem için,hangi biri saglikli hale gelebilir.. oldu da saglamlastirildi bir kismi diyelim..O anda saglam binalarda olupta kurtulanlar,ölen çogunluga aglamak yerine '' ohh kurtulduk'' mu diyecekler..Bu sorun toplumsal bir sorun ve önlemi de toplumsal olmali.. Sence bizim toplumda bu sivil örgütlenmeler ne kadar ses getirebiliyor? Senden çözüme yönelik fikirlerini bekliyorum… Hassasiyetine hayranlik uyandiriyor..Sevgilerimle..

 16. hehhh, simdi oldu!!!

  tam sallanacak Istanbul:) Yüzen bi Ada da yasayacagiz Basbakanimizin sayesinde, projesi hayata geçtiginde, bak sen sallanmaya…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here