Sehir, Ben ve Kuslarim

6
386

Bakmasini bilene pek bir güzel bugün sehir. Gök masmavi; aylardir durmak bilmeyen yagmurun damlalari yerini günesin isiklarina birakmis. Bir sürü agaç var, hepsi de yemyesil. Kimi egmis boynunu, kiminin basi dik! Tek bir yaprak kipirdamiyor. Duydugum tek ses uzaklardan gelen havlamalar. Arada bir sessizligin huzurunu bozan birkaç çatlak ses…

Agir agir insan sesleri de duyulmaya basladi. Hangisi, neden konusuyor acaba? Mutlular mi? Eminim sahile daha yakin olanlar, dalgalarin sarkisini dinliyorlardir. Kayalarin üstünde oturmus, bu sarkiya eslik eden asiklar vardir mutlaka. Yagmur da yagsa, onu dinlemek için oraya gidenler olur hep.

Bazisi da duymaz bile bu nazli ezgiyi. Mesguldür. Yaz onun için eglencedir, zevklerdir. Ve deniz sadece içinden balik çikan, yüzülen, siradan mavi su yiginidir. Yazik görmeyi ögrenememis bu gözlerin sahiplerine. Tam su anda kus civiltilari da duymaya basladim. Hatirladim da, önceden odamin penceresinin tam karsisinda bir kus yuvasi vardi. Girip çikani çok olurdu. Iki delik vardi yuvada. Oturur, nereden çikacagini tahmin etmeye çalisirdim giren kusun.Getirdikleri yiyeceklerin ne oldugunu çözmekle ugrasirdim.Onlari ürkütmekten korkarak,her gün onlari izlerdim.Neden bilmem,gittiler buralardan.Belki de rahatsiz olmuslardir,sürekli onlari izleyen bu yabancidan!Kim bilir,simdi öten kuslardan biridir belki de o yuvanin sahibi.Ölüp gitti belki de.Onu tekrar görmeyi isterdim,özür dilerdim ondan.

Bir serinlik çöktü. Az önceki parlaklik soldu gitti. Günes matlasti. Gözüm binalara çevrilmeye basladi yeniden. Defalarca kez gözüme takilip da, görmezden geldigim binalara. Gerçek dürttü beni.

Daha ne kaldi anlatacak? Gidip bakmaliyim, belki geri dönmüstür kuslar. Belki baska kuslar yuva bellemistir kendine orayi. Bakmaliyim, belki ekmek falan atarim. Yaz geldi gerçi, yiyecekleri çoktur. Iyi gün dostu muyum ne?Tüm dostlarim gibi yanimda olmasa da onlar, kabulüm.
Olmasinlar, kuslarim var benim…

6 YORUMLAR

  1. Yaninda olmamasi için sebepleri varsa eger sorun degil bir telefon bir mesaji yeterli oluyor bazen

    Örnegin bir sabah günaydin gülümm diye atilan bir mesajla kalkmak inanin saatlerce edilen sohbetlere bin çekebiliyor 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here