Sehrin Gri Sapkasi

3
397
Hey dünyali,
yalnizligi odak noktasi belirlemek, yalnizlikla yalnizlanmak kadar yalnis! Örgütlü dayanisma, coskulu senfoniye benzer… Insan gerekçesiz tüketime bir türlü doyamiyor. Laf, söz, abartili söylem.  Masumiyet çagi çok geride ve gri sapkali. Sadece çag mi? Sehirler de artik gri sapkali ve yüzü sakli. Cana yakin, isveli, nazli niyazli, samimi sehirler ve içinde yasayan esi emsali bulunmaz insanlar nerede? Silah seslerine benzer çatli patli gürültüler ve bu hengamede kaybolan milyonlarca hayat! 
 
Uykumda mirildaniyorum çogu kez, “dönecegim”… Nereye peki?  Spor ayakkabilarim da ayagimda… Yürümek degil kosmak istercesine içim kipir kipir ancak, sehir gri sapkanin altindan dislerini gicirdatip duruyor! Korkmak mi? Elbette degil… Sifiri tüketmis umut, küskün bir ruh hali, güvensiz gelecek… Çalinti düsünceler, ögretilmis sözcükler… Kafa baska yere, gövde baska yere bakiyor. Korkmak mi asla degil… Kendine yetecek besin bulamamak ve çirpina çirpina gelen ölüm… 
 
Yil 2014, teknoloji çagindayiz, uygarligin dip akintilarinda yüzmek gerekirken biz…
 
Gelecekten peygamber çagirasim var!
 
Insanlar vicdanlarini kara bilinçlerinden çikarip avuçlarinda tutabilsinler diye.
 
Giderek seyreklesen sagduyuyu toprak altina gömmesinler diye.
 
Özgürlügün, zincir kirmaktan, pranga koparmaktan çok daha farkli bir disiplin içerdigini insanlar algilarina yerlestirsinler diye.
 
ve,
 
Sehirler gri sapkalarini ellerine alip insanliga selam versinler diye…
 
Dingin, ari, seffaf, pürüzsüz bir gökyüzü dilegimle…
 
 
Ayse KAVAK 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

3 YORUMLAR

  1. Kapitalist sömürü boyundurugundan arindirildiginda insan, sagduyu (vicdan) da olusur, kararan zihniyette temizlenir.

    Zira, sahsi menfaat ve mülkiyet arsizligi, kisiler ve kurumlar arasi rekabet olusturma, dünyada yasamsal varolusumuzu sadece ekonomik sebeplerle açiklama gibi kaygi verici durumlara kaygan zemin hazirlayan ve insan ruhunu zerre düsünmeyen sistemin ta kendisidir kapitalizm…

  2. Ask ve sevgi diye kafayi yemis millet! yuuuh yani… Ya bi kafanizi kaldirip da dünyaya bakin daa!

    anlayamadigim, ya insanlar aska siginip yasamsal alani görmüyor yada yasamsal kosullarin zorlugu insani bosvermislikle baska yönlere itip ask sandiklari yogun duygu durumunu yasamalarina sebep oluyor!!!

    bilemedim yaneee:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here